Reklama

Dom dla samotnych matek

Niedziela łódzka 44/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 13 października w Łodzi przy ul. Broniewskiego 1a został otwarty i poświęcony Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej. Jest to najnowocześniejszy i największy w Polsce Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Archidiecezjalne Centrum Służby Rodzinie, w którym schronienie znajdzie 60 osób - samotnych matek z dziećmi. Poświęcenia dokonał bp Adam Lepa, przy udziale bp. Ireneusza Pękalskiego, duchowieństwa archidiecezji, przedstawicieli parlamentu, władz wojewódzkich i miejskich, organizacji społecznych i charytatywnych oraz zaproszonych gości. Przesłanie do zebranych od abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego, przekazał bp Ireneusz Pękalski. Swoje wystąpienia mieli także: ks. Robert Jaśpiński, dyrektor Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”, który mówił o finansowaniu budowy; s. Magdalena Krawczyk ze zgromadzenia antonianek, dyrektor Domu Samotnej Matki, która dziękowała za zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli; Tomasz Bilicki, wicedyrektor ds. programowych Centrum Służby Rodzinie dziękował Urzędowi Marszałkowskiemu za bezproblemową współpracę. Gratulacje i podziękowania wypowiedzieli także przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich.
Nowy budynek Domu Samotnej Matki powstał przy istniejącym już obiekcie, w którym znajduje się Centrum Służby Rodzinie. Dodatkowo, połączenie Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi z siedzibą Centrum Służby Rodzinie, gdzie już działa kuchnia ze stołówką, szkoła rodzenia i prowadzone jest poradnictwo specjalistyczne, przyczyni się do większej efektywności i kompleksowości działań oraz zmniejszenia kosztów utrzymania. Wokół Centrum znajduje się także ogród umożliwiający uruchomienie placu zabaw oraz miejsc spacerowych.
Dotychczasowy budynek Domu Samotnej Matki był w bardzo złym stanie technicznym oraz nie pozwalał na uruchomienie potrzebnych w regionie nowych usług w zakresie pomocy społecznej, ponadto jego położenie na terenach przemysłowych - w otoczeniu zajezdni autobusów oraz terenów kolejowych - było bardzo niekorzystne. Metropolita łódzki abp Władysław Ziółek podjął więc decyzję o budowie nowego Domu Samotnej Matki, a Rada Miejska w Łodzi przeznaczyła teren pod jego budowę, która rozpoczęła się w październiku 2009 r. Nowy Dom Samotnej Matki ma półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, poza pokojami mieszkalnymi są w nim sale do aktywizacji zawodowej i społecznej, terapii i poradnictwa.
Budowa Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej była możliwa dzięki środkom z 1% podatku przekazywanym na Fundację Służby Rodzinie „Nadzieja”. Projekt był także współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do uzdrowienia potrzebna jest wiara

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 7-12.

Czwartek, 22 stycznia. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika albo wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Kardynał Parolin: Watykan zaproszony do Rady Pokoju, papież to rozważa

2026-01-21 16:39

[ TEMATY ]

Rada Pokoju

Vatican Media

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin poinformował w środę, że Watykan otrzymał od prezydenta USA Donalda Trumpa zaproszenie do Rady Pokoju. Jak dodał, papież Leon XIV rozważa tę kwestię.

Kardynał Parolin powiedział dziennikarzom w Rzymie: - Prezydent Trump zaprasza różne kraje. Wydaje mi się, że czytałem, że również Włochy zastanawiają się, czy przystąpić, czy nie do tej inicjatywy.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka z okazji Dnia Babci i Dziadka

2026-01-22 16:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Dzień Babci

Dzień Dziadka

BPJG

Seniorzy z Dębicy na Podkarpaciu

Seniorzy z Dębicy na Podkarpaciu

Seniorzy z Klubu Emerytów i Rencistów w Dębicy na Podkarpaciu kolejny raz pielgrzymują na #JasnaGóra

Odwiedzają Jasną Górę co roku, by dobrze rozpocząć rok. Modlą się za #Ojczyzna i o #pokój, a z okazji Dnia Babci i Dziadka także za...swoje wnuki. -Często zdarza się, że wnuki przyjeżdżają tu z nami-mówili.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję