Reklama

Polska

Pierścień kard. Joachima Meisnera jako wotum dla Matki Bożej Piekarskiej

[ TEMATY ]

sanktuarium

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa zawierzenia Kościoła katowickiego w Roku Wiary Matce Bożej i przekazanie arcybiskupiego pierścienia kard. Joachima Meisnera Pani Piekarskiej były głównymi akcentami podczas Sumy odpustowej w Piekarach Śląskich.

Akt zawierzenia wspólnoty Kościoła katowickiego w Roku Wiary Matce Bożej odmówił po Ewangelii abp Wiktor Skworc. Odwołał się w nim do rocznicy odsieczy wiedeńskiej, wspominając króla Jana Sobieskiego modlącego się przed obliczem Pani Piekarskiej. - Tak jak 330 lat temu króla Jan Sobieskiego i jego wojsko, tak dziś weź nas pod płaszcz Twojej opieki! – mówił metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasza Patronko, Patronko Kościoła na Górnym Śląsku, chcemy Ci raz jeszcze powierzyć w Roku Wiary nasz Kościół, wspólnotę uczniów Twojego Syna – modlił się abp Skworc. Szczególnie mocno zaakcentowane w niej zostały problemy i potrzeby rodzin. - Przyjdź ze skuteczną pomocą wszystkim rodzinom, a zwłaszcza rodzinom: wielodzietnym, rodzinom z utęsknieniem oczekującym potomstwa, adopcyjnym i zastępczym, ubogim, dotkniętym rozmaitymi nieszczęściami, rodzinom rozdzielonym emigracją, zagrożonym rozbiciem. Niech zawsze czują ciepło Twej dyskretnej obecności! - prosił abp Skworc.

Odwołując się do działalności założyciela Ruchu Światło-Życie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, metropolita katowicki prosił w modlitwie, by rodziny były domowymi Kościołami. Nie brakło wołania o siły do poszanowania życia od momentu dzieci już od momentu poczęcia. - Macierzyńskim płaszczem otul wszystkie matki utrudzone przyjmowaniem i wychowaniem potomstwa. Niech nigdy nie zabraknie im odwagi i duchowej mocy do pełnienia zaszczytnej służby życiu. Taką odwagę uproś również dla mężów i ojców, by w duchu odpowiedzialności wspierali swoje żony i razem z nimi tworzyli wspólnotę życia, miłości i służby - zwracał się do Pani Piekarskiej metropolita.

Po odmówieniu aktu zawierzenia archidiecezji katowickiej Matce Bożej arcybiskup złożył w piekarskim sanktuarium jako wotum pierścień kard. Joachima Meisnera. - Ametyst w złoto oprawiony i ozdobiony diamentami symbolizuje nasze duchowe dary, które przynosimy naszej Matce na imieniny - mówił abp Skworc, przekazując kardynalski dar.

Reklama

Metropolita katowicki poprosił wiernych, aby pamiętali o modlitwie w intencji ofiarodawcy. Kard. Joachim Meisnera, który jest biskupem Kolonii kończy w grudniu tego roku 70 lat życia. Podczas sierpniowej pielgrzymki kobiet do Piekar Śląskich kard. Meisner głosił homilię i wtedy przekazał metropolicie katowickiemu swój pierścień jako dar dla M. B. Piekarskiej.

Na zakończenie Eucharystii swoje ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych miejscowych szkół katolickich. Gimnazjum i podstawówkę w Piekarach Śląskich prowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej.

W uroczystej Mszy św., pomimo dnia powszedniego, wzięło udział tak wielu wiernych, że część z nich musiała pozostać na zewnątrz.

2013-09-13 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Patronki Miłosierdzia

Niedziela toruńska 17/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Wojciech Wichnowski

Uroczystości odpustowe

Uroczystości odpustowe

Od XIII wieku trwa kult bł. Juty z Bielczyn. Do grobu patronki dzieł miłosierdzia w katedrze Trójcy Świętej w Chełmży wielokrotnie pielgrzymowali królowie Polski. Obecnie pielgrzymki podążają do sanktuarium bł. Juty w Bielczynach, które zostało wybudowane w miejscu dawnej pustelni. Nie brakuje również pątników z Sangerhausen w Niemczech, rodzinnego miasta bł. Juty

Życie i działalność Juty przypadają na odległe lata. Urodziła się ok. 1220 r. w Turyngii. Z domu rodzinnego wyniosła pobożność oraz wrażliwość na cierpienie i krzywdę ludzką. Za męża wybrała nieznanego z imienia rycerza von Sangerhausen. Małżeństwo nie trwało jednak długo. W wieku 20 lat owdowiała. Jej mąż zmarł podczas pielgrzymki do Jerozolimy. Po usamodzielnieniu dzieci rozdała majątek ubogim i o przysłowiowym żebraczym chlebie odwiedzała sanktuaria i posługiwała chorym.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję