Reklama

Polska

Częstochowa/ Od soboty ograniczenie liczby wiernych odwiedzających Jasną Górę

Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w obiektach sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. Wprowadzone ograniczenia wiążą się z koniecznością zachowania limitu jednej osoby na 15 mkw. kościoła lub kaplicy.

Dotąd w kościołach strefy czerwonej wymagane było zachowanie dystansu 7 mkw. na osobę.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak poinformował w piątek, że od soboty do jasnogórskiej bazyliki jednorazowo będzie mogło wejść 78 osób (dotąd 160), do kaplicy Matki Bożej 25 (wcześniej 60), a do kaplicy Pokuty 15 (wcześniej 36).

Podziel się cytatem

Gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini – przypominają, że cały dzień trwa transmisja liturgii z kaplicy Matki Bożej na jasnogórskim kanale YouTube.

Reklama

Ograniczenia wstępu na Jasną Górę obowiązywały już wiosną tego roku podczas pierwszej fali epidemii. Wówczas, aby kontrolować liczbę osób przebywających w bazylice i w połączonych z nią kaplicach, zdecydowano o zamknięciu przejścia z bazyliki do kaplicy Matki Bożej, aby do każdego z tych miejsc było oddzielne wejście.

Przybywających na Jasną Górę pielgrzymów obowiązuje – podobnie jak obecnie w całej przestrzeni publicznej – przestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa, a także nakazu zachowywania bezpieczniej odległości między poszczególnymi osobami. Przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu i bazyliki ustawiono pojemniki z płynem dezynfekującym, z których powinni korzystać wierni.

Klasztor 7 października br. poinformował, że 25 paulinów z Jasnej Góry jest zakażonych koronawirusem. Zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2, nie mieli kontaktu z wiernymi. Chorzy zostali odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Obecnie wszyscy zakażeni wrócili już do zdrowia, nie odnotowano też nowych zachorowań.

Reklama

"W tej chwili nie ma nikogo ani na kwarantannie ani w izolacji. Ostatni ojciec powrócił z izolacji. Udało nam się zwycięsko przejść przez doświadczenie tego zakażenia. Decyzje przełożonych – ojca przeora, ojca generała, były bardzo stanowcze i odpowiedzialne, przy pełnej współpracy z sanepidem" – poinformował w piątek o. Waldemar Pastusiak, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Paulini zapewniają, że robią wszystko, by modlitwa i pielgrzymowanie na Jasną Górę było bezpieczne. Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, nieczynne są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limit osób w świątyni, a pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust.

"Jasna Góra z całą odpowiedzialnością wchodzi w te wytyczne. Wierzymy, że to wszystko pomoże szybkiej uporać się z pandemią tak, abyśmy mogli tutaj służyć wszystkim pielgrzymom, i aby pielgrzymi mogli czuć się u nas bezpiecznie" – powiedział kustosz, podkreślając, że mimo obostrzeń Jasna Góra przez cały czas jest otwarta dla wiernych.

W miniony wtorek na Jasnej Górze rozpoczęła się narodowa nowenna – trwająca dziewięć dni modlitwa o pokój i jedność. Jej kulminacyjnym punktem będą trzydniowe rekolekcje 11-13 listopada, transmitowane w mediach i internecie. Ojcowie paulini zapraszają na nie także protestujących i rozczarowanych Kościołem.

"Jesteśmy podzieleni. Jesteśmy w kryzysowym momencie dla państwa, dla narodu, dla rodzin, dla sumień. I dlatego koniecznie musimy mieć miejsce, w którym jak na SOR-ze spotkamy się wszyscy z naszymi ranami – nie po to, żeby się dalej dzielić, ale po to, by odkryć, że pojednanie, wybaczenie, miłość, miłosierdzie – są możliwe" – mówi w zaproszeniu na rekolekcje rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan.

Katechezy, rozważania i modlitwy online będą prowadzone m.in. przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka oraz częstochowskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Przybylskiego. Tematy spotkań w trzy kolejne wieczory między 11 a 13 listopada to: wspólnota i pojednanie, prawda i dobro oraz miłość i heroizm. Ponadto 12 listopada zaplanowano debatę młodzieży i ludzi Kościoła "Podzieleni/połączeni".

Rzecznik Jasnej Góry wyraził nadzieję, że rekolekcje na Jasnej Górze przyczynią się do zabliźnienia widocznych w Polsce głębokich podziałów, stając się "szpitalem polowym, duchowym SOR-em" oraz miejscem, które jednoczy. Rekolekcje mają być adresowane do wszystkich.

"Dla tych, którzy protestują i tych, którzy nie protestują; dla tych, którzy są zwolennikami i przeciwnikami aborcji; dla tych, którzy doświadczyli głębokiego rozczarowania Kościołem i tych, którzy w Kościele odnaleźli swoje miejsce" – wskazuje rzecznik.

Rekolekcje poprzedza nowenna w dniach 3-11 listopada. Codzienna modlitwa rozpoczyna się codziennie w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godzinie 15.00, "Koronką do miłosierdzia Bożego". Następnie paulini prowadzą krótką modlitwę w intencji kobiet, matek oraz o jedność i pokój w Polsce.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

2020-11-06 16:27

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moje Totus Tuus wiąże się z Jasną Górą

Dziękczynienie za Jana Pawła II, modlitwa w dzień i w nocy przez wstawiennictwo świętego o cud uzdrowienia dla świata i czekająca na pielgrzymów wystawa o jego życiu i papieskiej posłudze to elementy obchodów 15. rocznicy śmierci papieża z Polski w częstochowskim Sanktuarium. Jak sam mówił: „moje Totus Tuus wiąże się z Jasną Górą”.

Jan Paweł II nigdy nie ominął Częstochowy podczas pielgrzymek do Polski, a jego maryjna pobożność sprawiła, że Wizerunek Matki Bożej stał się znany na całym świecie.

Podziel się cytatem
Tu pozostawił szereg wot, także tych osobistych, jak przestrzelony pas sutanny, złote serce oraz różaniec. - On do nas wciąż tu przemawia i pokazuje drogę - mówi przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra.

CZYTAJ DALEJ

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wprowadzenie nowego proboszcza konkatedry

2021-08-02 12:04

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do Niedzieli, objął 2 sierpnia parafię konkatedralną w Zielonej Górze.

- Jesteśmy świadkami tego wydarzenia, obejmując modlitwą ks. Adriana, a także całą wspólnotę – powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję