Reklama

Franciszek: zapas oliwy to dobre uczynki

„Bycie mądrymi i roztropnymi to czynienie dobra aktywnie od zaraz” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek odniósł się do dzisiejszej Ewangelii, która opisuje nastawienie 10 panien, zaproszonych na ucztę weselną.

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

Ojciec Święty podkreślił, że dzisiejsza przypowieść o pannach roztropnych i pannach głupich (Mt 25, 1-13) zachęca nas do ciągłej refleksji nad życiem wiecznym. Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych były ku temu dobrą okazją. Uczta weselna, wspominana w dzisiejszej przypowieści symbolizuje królestwo niebieskie.

„Jest jasne, że przez tę przypowieść Jezus chce nam powiedzieć, że musimy być przygotowani na spotkanie z Nim. Nie tylko na to u końca życia, ale także na małe i wielkie spotkania każdego dnia w perspektywie tego, na które nie wystarczy lampa wiary, lecz potrzebna jest także oliwa miłosierdzia i dobrych uczynków – mówił Papież. – Wiara, która naprawdę łączy nas z Jezusem jest, jak powiada apostoł Paweł, «wiara, która działa przez miłość» (Ga 5, 6). To właśnie ukazuje postawa panien mądrych.“

Reklama

Bycie mądrym i roztropnym to nie czekanie do ostatniej chwili, ale czujność, aby jak najszybciej zareagować na Bożą łaskę, nawet dzisiaj. „Zawróć się dzisiaj! Zmień życie dzisiaj! My mówimy, że jutro. Jutro nigdy nie przyjdzie!” – powiedział Papież. Jest to czuwanie aktywne, we współpracy z Panem, które prowadzi nas do czynienia dobrych uczynków inspirowanych Jego miłością. Papież także podkreślił, że przy owym aktywnym czuwaniu, należy mieć zawsze perspektywę życia wiecznego, zwłaszcza w świecie żyjącym chwilą:

„Wiemy niestety, zdarza się, że zapominamy o celu naszego życia, czyli o ostatecznym spotkaniu z Bogiem, tracąc tym samym poczucie oczekiwania i absolutyzując teraźniejszość – mówił Papież. – Kiedy ktoś absolutyzuje teraźniejszość, widzi tylko teraźniejszość, a traci sens oczekiwania, który jest tak piękny. Oczekiwanie na Pana jest tak bardzo niezbędne, a także wyrzuca nas ze sprzeczności chwili. Taka postawa, kiedy się traci sens oczekiwania, wyklucza jakąkolwiek perspektywę wykraczającą poza to, co jest obecnie. Czynimy wszystko tak, jakbyśmy nigdy nie mieli przejść do innego życia. A wówczas zależy nam tylko na posiadaniu, żeby się wyróżniać, żeby się urządzić... i zawsze coraz więcej. Jeśli damy się kierować temu, co zdaje się nam najbardziej atrakcyjne – i to, co tylko ja lubię – dążeniem do własnych korzyści, to nasze życie stanie się bezowocne.“

Dlatego tak ważne jest, aby ów zapas oliwy się nie wyczerpał. Jeśli dzięki łasce Bożej aktywnie czynimy uczynki miłosierdzia, to możemy „z pogodą ducha oczekiwać przybycia Oblubieńca”. „Musimy żyć dzisiaj, ale dzisiaj, które patrzy w jutro, do tego spotkania; dzisiaj niosące w sobie nadzieję” – zakończył Franciszek.

Eryk Gumulak SJ – Watykan

2020-11-08 15:32

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do owocnego przeżywania Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

Polacy

Wielki Post

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do owocnego wykorzystania Wielkiego Postu jako szczególnego czasu łaski zachęcił Polaków papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję