Reklama

Jasna Góra

Uspokoić serca i uchronić się od zamętu - rozpoczęły się jasnogórskie „Rekolekcje dla wszystkich”

O wspólnocie i pojednaniu mówił podczas pierwszej konferencji na Jasnej Górze w ramach „Rekolekcji dla wszystkich” bp Adrian Galbas. Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zainaugurował trzydniowy czas modlitwy i refleksji, by „uspokoić serca” i uchronić się od zamętu.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

BPJG

- Zamęt jest niebezpieczny jak kąpiel w mętnej wodzie, gdzie nie widać dna, konarów i brzegu - zauważył bp Galbas. Wyraził radość z rozpoczynających się rekolekcji przeżywanych właśnie w czasie wielkiego zamętu spowodowanego nie tylko pandemią, ale także tym, co dzieje się w naszym kraju od trzech tygodni.

Jego zdaniem sprawcą tego zamętu jest także „nadmiar słowa”. - Być może jednym z przejawów światowości jest miłość do kliknięć, jest robienie wszystkiego, by ulec bożkowi popularności, to pogłębia zamęt. Zawsze słowa, które wypowiadamy powinny być przemyślane a dziś przemyślane tym bardziej. Zawsze to powinny być mądre słowa a dzisiaj tym bardziej mądre. Zawsze też, zwłaszcza we wspólnocie Kościoła, to co mówimy powinno być przemodlone a dziś powinno być przemodlone tym bardziej - podkreślał.

Bp Galbas przypominał słowa Jana Pawła II z listu apostolskieho Novo Millennio Ineunte, że nie ma co wymyślać innych programów na XXI wiek, bo jest on gotowy, a jest nim Jezus Chrystus. Przywołał też papieskie słowa do młodych: „Jeśli ukazuje się młodym prawdziwe oblicze Chrystusa oni dostrzegają w nim przekonującą odpowiedź na nurtujące ich pytania i potrafią przyjąć Jego orędzie choć jest trudne i naznaczone przez krzyż”.

Podziel się cytatem

Bp Galbas za Janem Pawłem II przypominał też, że potrzebny jest dialog oparty na wzajemnej sympatii i głębokim zrozumieniu. Wskazywał, że wobec każdego trzeba żywić zamiar szukania w nim dobra. Trzeba szukać go więc także w kobiecie, która niesie transparent z napisem: „dokonałam aborcji i nie zawaham się jej powtórzyć”, a także w młodych, którzy krzyczą czterosylabowca zaczynającego się na „wy...” oraz w tych, którzy zniszczyli kościoły.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak zaznaczał bp Galbas, bez takiej postawy, bez szukania dobra, nie zbuduje się dobra. Jednak, jak podkreślał to musi spotkać się z postawa z drugiej strony: "czy ty masz zamiar zobaczenia dobra we mnie, który nie tylko uważam, że aborcja jest złem, ale że prawo, które jej zabrania, jest lepsze, niż takie które ją dopuszcza? Że prawo ma wartość kształtującą ludzkie myślenie i ludzkie sumienie, czy masz zamiar zobaczenia we mnie dobra?".

- Kiedy dzisiaj słyszę, że kobieta zostaje sama, bo mężczyźni, w siedemdziesięciu procentach dezerterują, państwo dezerteruje, Kościół dezerteruje, to rozumiem te kobiety, które demonstrują, ale i tak uważam, że aborcja jest złem, a prawo które jej zabrania jest lepsze od tego, które na nią pozwala - mówił biskup.

Podkreślał, że rozumie kobietę, która dowiadując się o głębokiej niepełnosprawności swego dziecka deklaruje, że nie chce go urodzić. Zaznaczył jednocześnie: "tu jest moment, żeby przy niej stanąć a im ktoś głośniej mówi, że aborcja jest złem, tym powinien być przy niej pierwszy. I nie ona ma czekać z wyciągniętą dłonią, tylko my tam powinniśmy być z pomocą i niezależnie od tego czy kobieta jest wierząca czy nie”. - To jest moment na rzeczywistą i bardziej widoczną pomoc, także ze strony Kościoła – mówił bp Galbas.

Reklama

Jak podkreślał, obecna sytuacja jest wielkim testem dla wspólnoty Kościoła. Przypomniał słowa Jana Pawła II z 1984r., że „Kościół winien dawać przykład pojednania przede wszystkim w swoim łonie, dlatego wszyscy musimy pracować nad uspokojeniem umysłów, zmniejszeniem napięć, przezwyciężeniem podziałów, uzdrowieniem ran zadanych sobie wzajemnie przez braci i siostry”.

Wskazywał, że konieczne jest realizowanie w życiu czterech elementów: modlitwy, przepowiadania słowa, duszpasterstwa i świadectwa. - Te wszystkie cztery sposoby są konieczne, nie wystarczy spełnić trzech a jeden zostawić - dodał.

Konferencja bp.Adriana Galbasa była pierwszą w ramach internetowych „Rekolekcji dla wszystkich”, które rozpoczęły się na Jasnej Górze. Na ich program składa się też wieczorna, o godz.20.00, Msza św. celebrowana w kaplicy Matki Bożej i udział w Apelu Jasnogórskim.

Trzy dni modlitwy i refleksji to według inicjatorów - Rady KEP ds. apostolstwa świeckich i paulinów - wsparcie do podjęcia skutecznych działań na rzecz przywrócenia pokoju w Polsce i nowych społecznych inicjatyw mających na celu dobro kobiety i każdego ludzkiego życia.

PROGRAM REKOLEKCJI


Podziel się cytatem


11 XI, temat: Wspólnota i pojednanie
katecheza - bp Adrian Galbas
homilia - abp Wojciech Polak
Apel – abp Wacław Depo

12 XI, temat: Prawda i dobro
katecheza – abp Grzegorz Ryś
homilia - bp Andrzej Czaja
Apel - bp Adrian Galbas

13 XI, temat: Miłość i miłosierdzie
katecheza – bp Edward Dajczak
homilia – bp Andrzej Przybylski
Apel - ks. Dariusz Wilk CSMA

Debata internetowa
„Podzieleni/połączeni”
Sala Rycerska na Jasnej Górze, streaming on-line /w playliście/, 12 listopada, 21.30
Uczestnicy:
Ida Nowakowska - dziennikarka
s. Tymoteusza Gil - dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach
ks. Wojciech Węgrzyniak – teolog, duszpasterz

2020-11-11 18:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cztery drogi

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

źródło: Twitter.com/JasnaGóraNews

abp Wacław Depo, Jasna Góra

abp Wacław Depo, Jasna Góra

– Przeżywamy czas radości wielkanocnej, zwycięskiej miłości Chrystusa nad grzechem i śmiercią. W tej miłości zwycięskiej jako pierwsza w porządku łaski uczestniczy nasza Matka, Niewiasta Eucharystii i Królowa Polski, ogarniająca swoim sercem i spojrzeniem każdego z nas. Przez Jej szczególne wstawiennictwo chcemy wypraszać potrzebne światła i moce dla naszego życia – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, 3 maja w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

W miejscu matczynej troski i miłości abp Depo przewodniczył Mszy św. i modlił się w intencjach szczególnych: za abp. Zygmunta Zimowskiego (1949-2016), biskupa diecezji radomskiej w latach 2002-09, oraz rządzących. W homilii przypominał, że IV niedziela wielkanocna jest nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza, można ją też nazwać niedzielą katechizmową. Chrystus – brama owiec – jest jedynym pasterzem, zna swoje owce po imieniu i oddał za nie życie. Jego miłość jest wymagająca. – Kto zawierzył Mu życie, nie przegrał. Dziś Chrystus woła: Jestem z tobą po wszystkie dni – podkreślił ksiądz arcybiskup. Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem, a żyjemy w czasach, w których każdy ma swoją prawdę, niektórzy próbują funkcjonować bez Boga i Kościoła. – Prawda Boża jest niezmienna, niepodzielna, zbudowana na fundamencie, którym jest miłość. Wyznajemy, że jest to miłość stwórcza, powołująca nas do istnienia, wskazująca kierunek i sens życia. Jest to miłość dzielona, ukrzyżowana i zmartwychwstała, i jeszcze jedno podkreślenie: jest to miłość eucharystyczna.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję