Reklama

Opiekun kochających się

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga nosi w swym sercu głębokie pragnienie miłości. We współczesnym świecie wiele mówi się na ten temat. Owe deklaracje bywają płytkie, interesowne czy cielesne. Toteż umacnia się pragnienie prawdziwej miłości, tej, która jest wierna, uczciwa i ufna, a także pełna szacunku i troski o dobro i szczęście. Może dlatego w latach 90. XX wieku w Polsce przede wszystkim wśród młodych tak łatwo przyjęła się moda na walentynki. Napotkały one na opór ze strony tej części społeczeństwa, która niechętnie przyjmuje obce zwyczaje. Niemniej fenomenu tego święta można upatrywać w zapotrzebowaniu na piękną miłość. Stąd obok świeckiej tradycji obdarowywania się kwiatami, kiczowatymi czasem kartkami czy serduszkami, my, chrześcijanie, wspominamy św. Walentego (w średniowieczu był wzywany podczas ciężkich chorób, zwłaszcza nerwowych i epilepsji), patrona zakochanych, uczestnicząc w Mszach św. i modląc się przez jego wstawiennictwo. Tak dzieje się w Chełmnie.

Patron w ciężkich chorobach

W tym mieście cześć św. Walentemu oddawano już w 1582 r. Pielgrzymowali tam chorzy na epilepsję, m.in. starościna bratiańska i jasieniecka Jadwiga Marianna Działyńska z Czarnkowa wraz z córką (w 1630 r.), która, dziękując za uzdrowienie za przyczyną św. Walentego, ofiarowała do kościoła szpitalnego Ducha Świętego srebrny relikwiarz zawierający fragment kości czaszki św. Walentego. Dar był dziękczynieniem „za doznaną pomoc w chorobie córki” - tak napisano na relikwiarzu. Najprawdopodobniej w okresie przejęcia parafii przez księży misjonarzy relikwie zostały przeniesione do kościoła parafialnego. Od XVII wieku w przeddzień wspomnienia św. Walentego odbywała się procesja z relikwiami z fary do kościoła Ducha Świętego. Tam relikwiarz był wystawiony do adoracji. Następnego dnia, 14 lutego, uroczystości były kontynuowane, rano odprawiano Mszę św., potem miały miejsce Nieszpory i ucałowanie relikwiarza przez duchownych, kleryków i wiernych. Na koniec procesja z relikwiami ruszała do fary. W tym czasie śpiewano litanię do św. Walentego i suplikację „Święty Boże”. Staraniem księży misjonarzy wierni uczestniczący w obchodach mogli uzyskać odpust zupełny. Sądzi się, że nasilenie kultu św. Walentego przypadło na XVIII wiek. Wtedy bowiem ten święty był wzywany jako patron w ciężkich chorobach. Stare źródła podają, że relikwie słynęły cudami i uzdrowieniami. W XIX wieku po zamknięciu kościoła Ducha Świętego kult ten powoli słabł, nie odbywały się więc procesje z relikwiami, w farze natomiast zachowało się wystawianie relikwiarza do adoracji przez wiernych 14 lutego.

Patron kochających się

Gdy w Polsce zaczęto obchodzić walentynki, w Chełmnie był to znak, by św. Walentego ukazać jako patrona kochających się, narzeczonych i małżeństw, nawiązując do legendarnych przekazów podających, iż ten święty pobłogosławił narzeczonych. Od 2002 r. w farze przy wystawionym relikwiarzu celebrowano Mszę św., która stała się jednym z punktów miejskich uroczystości. Wcześniej relikwiarz został odrestaurowany, a w 2008 r. odnowiono ołtarz, metalowe drzwiczki z napisem: S[ancti] Valentini m[artyris], epilepticorum patroni caput miraculis celebre (Św. Walentego męczennika, patrona epileptyków, głowa wsławiona cudami), zastąpiono szklanymi.
Każdego roku w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie gromadzą się liczni wierni (wśród nich studenci z duszpasterstwa ojców jezuitów), by przez wstawiennictwo św. Walentego zawierzyć Bogu życie oraz uczyć się pięknej i mocnej miłości, miłości czystej, będącej darem dla drugiego człowieka. 14 lutego w tej świątyni o godz. 17 będzie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji małżonków. W czasie Eucharystii jubilaci, którzy obchodzą rocznice pożycia małżeńskiego, odnowią przyrzeczenia małżeńskie, przypominając sobie przysięgę złożoną przed Bogiem w dniu ślubu. Tego dnia będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania kościoła z przewodnikiem i oglądania wystawy prac 7. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Na św. Walentego - różne oblicza miłości”.
Wymienione propozycje stanowią część 11. Obchodów Dnia św. Walentego „Walentynki Chełmińskie”, które odbywają się w dniach 11-14 lutego, a są zorganizowane przez Urząd Miasta Chełmna i parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod honorowym patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. 14 lutego w odbywają się koncerty, konkursy oraz jarmark. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej w ratuszu o godz. 15 zostaje otwarta wystawa „Chełmno - miasto zabytków i zakochanych” z 7. Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury. Tradycyjnie już na rynku zapłonie wielkie serce układane z lampionów, a dzień zakończy pokaz sztucznych ogni.
Obchody odbywające się 14 lutego w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ukazują piękno życia człowieka, który głosił przesłanie wiary, pokoju i miłości. W tym duchu proboszcz ks. Zbigniew Walkowiak zaprasza na wspólną modlitwę, zachęcając do miłowania Stwórcy i bliźniego: „Miłość otaczająca dwoje ludzi jest całym wspólnym życiem, życiem w miłości do drugiej osoby, oddaniem, zaufaniem, szacunkiem, wiernością, uczciwością, wspólnym wychowaniem dzieci, troską o wspólne dobro i szczęście, ale także miłością ofiarowaną Bogu jako dziękczynienie za wspólne pożycie, której patronuje św. Walenty, opiekun tych, którzy się kochają. Dlatego prosimy: «Daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody» (Modlitwa do św. Walentego)”.

W artykule wykorzystałam informacje ze strony parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wnmpchelmno.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pokój

modlitwa o pokój

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Biskup Krywicki zauważył, że w 2022 r., kiedy dokonano aktu ofiarowania Maryi Rosji i Ukrainy, nastąpił odwrót wojsk rosyjskich. - Jak Polacy mają „swój” Cud nad Wisłą z 1920 r., [kiedy to nad polem bitwy dwukrotnie ukazała się Matka Boża i doszło do jednego z najbardziej niespodziewanych i przełomowych zwycięstw w historii wojskowości, które pozwoliło ocalić niepodległość Rzeczypospolitej - przyp. red.], tak my postrzegamy odwrót wojsk rosyjskich stojących u bram Kijowa, jako, nowoczesny „Cud nad Dnieprem”. Po zawierzeniu przez cały świat Maryi Rosji i Ukrainy, najeźdźcy odeszli z całej północy naszej Ojczyzny. To naprawdę odczytaliśmy nie jako gest dobrej woli, tylko wstawiennictwo Matki Bożej - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Jan Paweł II odwiedził ten region 25 i 26 września 1993 roku. Kardynał Dziwisz przybędzie do miejscowości Villa, o godz. 15.30, gdzie powita go tamtejszy proboszcz, ks. Maurizio Giaretti, władze cywilne i wojskowe oraz zespół muzyczny Cotti z Asti. Zwiedzi stałą wystawę fotograficzną w kościele Bractwa św. Michała, a o godz. 17.00 będzie przewodniczył Eucharystii w parafii św. Piotra, koncelebrowanej przez biskupa Marco Prastaro. Na zakończenie, po pozdrowieniu wiernych, uda się do Santo Stefano di Montegrosso z okazji 20. rocznicy wizyty młodzieży z tej wspólnoty u Ojca Świętego w Rzymie. Po chwili modlitwy weźmie udział w zasadzeniu drzewka oliwnego na pamiątkę tego wydarzenia i pozdrowi wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję