Reklama

Kościół

W niedzielę w całym kraju modlitwy za ofiary stanu wojennego

Za ofiary stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia przez władze komunistyczne będą się modlić wierni w całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych zagranicą. W ramach corocznej akcji IPN "Zapal Światło wolności" symboliczną świecę w oknie zapalą w niedzielę 13 grudnia m.in. prymas Polski, przewodniczący Episkopatu Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce.

[ TEMATY ]

Solidarność

Archiwum IPN

Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności”, 13 grudnia 1981 r.

Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności”, 13 grudnia 1981 r.

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.

Akcja nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

Reklama

W najbliższą niedzielę abp Gądecki o godz. 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji.

Symboliczne światło zapłonie na pewno w oknach rezydencji prezydenta Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem. Rozbłyśnie także u abp. Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Udział w kampanii zapowiedział również metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak.

Do akcji włączy się także sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. „Zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki” – powiedział bp Miziński.

Reklama

W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

W ramach upamiętnienia represji stanu wojennego modlitwy i inicjatywy historyczne odbędą się w całym kraju. Obchody będą skromne ze względu na obostrzenia związane z trwającą epidemią.

Podziel się cytatem

Msza św. za ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona o godz 11.00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, Federacji Młodzieży Walczącej, NSZZ Solidarność i kombatantów AK złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem pierwszej ofiary stanu wojennego w Gdańsku, śp. Antoniego Browarczyka. Przedstawiciele IPN złożą kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności, oddadzą również hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

O godz. 16.30 w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Od 13 grudnia do 13 stycznia w Wieliczce (przed budynkiem Archiwum IPN) dostępna dla zwiedzających będzie wystawa „Tu rodziła się Solidarność”.

Na Jasnej Górze Msza święta zostanie odprawiona o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. Po Eucharystii nastąpi zapalenie zniczy ustawianych w kształcie krzyża w al. Sienkiewicza. Na uroczystości zaprasza Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność.

Przez kilka dni w intencji ofiar stanu wojennego będą się modlić przed obrazem Matki Bożej Solidarności górale z Podhala. - W ten trudny czas powitamy ikonę Matki Bożej Częstochowskiej - Patronki Robotników Ludzi Solidarności. Będziemy też modlić się za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jego relikwii, który uczy nas jak „zło dobrem zwyciężać”. Mamy nadzieję, że wspólne trwanie na modlitwie i refleksji przez nadchodzące dni stanie się dla nas znakiem budowania wspólnoty, w której wspólnie będziemy odpowiedzialni za nasze miejsca pracy i za ojczyznę - mówi KAI Leszek Jankowski z NSZZ "Solidarność".

Obraz powstał w 1984 r., a jego autorem jest malarz Artur Chaciej z Podlasia. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek M.B. Częstochowskiej stanowi biało czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956, Gdańsk 1970, Radom 1976, Gdańsk 1980 oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości.

Najmniejszy z nich otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Drugi, nieco większy obraz, trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Największy z nich związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny.

W Bydgoszczy kwiaty będą składane pod tablicą internowanych w więzieniu Potulice. W kościele oo. jezuitów odprawiona zostanie także Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. W obu wydarzeniach wezmą udział działacze Stowarzyszenia Represjonowanych oraz IPN Bydgoszcz.

TVP Polonia transmitować będzie w niedzielę o godz. 13.00 Mszę św. pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy z kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, miejscowości związanej z młodością ks. Jerzego Popiełuszki. Przy parafii znajduje się Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, a w jej zbiorach pamiątki po kapłanie, m.in. jego portrety, zdjęcia oraz legitymacja szkolna.

W Białymstoku zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikami związanymi z upamiętnieniem ofiar stanu wojennego, m.in. przy Areszcie Śledczym (ul. Kopernika) – w miejscu przetrzymywania internowanych, w Suwałkach - przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki i przy Dębie Wolności, w Łomży - przy tablicy pamiątkowej w katedrze pw. św. Michała Archanioła.

W Dniu Pamięci Ofiar Stanu Wojennego szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przy grobie legendarnego kapelana ludzi pracy mają pojawić się także inni przedstawiciele władz państwowych.

Na placu Piłsudskiego w Warszawie do 21 grudnia prezentowana będzie plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Stan wojenny 1981–1983”. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje najważniejsze informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

W Rzeszowie uroczysta Msza św. za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona w kościele farnym o godz. 18.00, a po niej zaplanowano składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem misyjnym.

W Szczecinie główne uroczystości odbędą się pod bramą Stoczni Szczecińskiej. O godz. 12.00 w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła Mszy św. za Ojczyznę przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Ofiary stanu wojennego zostaną jak co roku upamiętnione także wśród Polaków żyjących poza granicami kraju.

Stowarzyszenie Obrońców Krzyża w Paryżu zaprasza wszystkich rodaków na uroczystą Mszę św. w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zostanie ona odprawiona 13 grudnia o godz. 11:00 w kościele Wniebowzięcia NMP na Concorde. Po Mszy św. zebrani udadzą się na Plac Inwalidów, aby złożyć kwiaty na płycie Solidarności. Organizatorzy, na czele z prezes Stowarzyszenia Jolantą Marią Dźwigała, zachęcają do zabrania z sobą polskich flag.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów we Francji – Ognisko Toulouse także zaprasza na Mszę św. w 39. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce. Odbędzie się ona 13 grudnia o godz. 9:30 w kościele polskim St André.

"Serdecznie zapraszamy i prosimy o wspieranie myślą i modlitwą naszą Ojczyznę i Naród, szczególnie w aktualnie trudnej sytuacji, w której są wstrząsani, pozostawieni samym sobie w strachu, wystawiani na konfrontacje i podziały" - napisano w zaproszeniu na uroczystości.

13 grudnia 2020 r. przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który trwał do 22 lipca 1983 r. Stan nadzwyczajny, wprowadzony niezgodnie z konstytucją przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Ofiarami brutalnych represji było m.in. 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. 6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

2020-12-12 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarb Solidarności

Poproszono mnie, bym spotkał się z młodymi ludźmi i opowiedział im o „Solidarności”, a zwłaszcza o wymiarze duchowym naszego wielkiego ruchu społecznego. Miałem opowiedzieć jako świadek i uczestnik wydarzeń sprzed ponad trzydziestu lat, a zarazem człowiek, dla którego tamta idea jest ciągle ważna. Okazało się, że spotkanie miało się odbyć w ramach projektu „Odkryj skarb solidarności i pokaż go światu” wymyślonego i realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. – „Solidarność” była największą polską rewolucją. Sensu tego, co się wtedy stało, należy szukać głębiej niż w polityce czy gospodarce. Należy go szukać w sile ludzkiego ducha. To tam kryje się prawdziwy skarb solidarności – stwierdzają autorzy projektu. A potem szybko dają do zrozumienia, że ten skarb zakopaliśmy, że to już tylko piękne wspomnienie, powód do chluby, ale niestety już nie polska teraźniejszość. Ci sami ludzie – zdają się twierdzić pomysłodawcy działań – którzy trzydzieści lat temu dawali przykład ofiarności i solidarności, dzisiaj gorszą nas sporami, w których jedno tylko widać: że gorąco i szczerze się nienawidzą. Także na dole – w czasie dawnych strajków i protestów świat mógł podziwiać zwykłą międzyludzką solidarność, teraz wydaje się, że nikt palcem nie kiwnie dla dobra wspólnego lub bliźnich, jeśli mu za to solidnie nie zapłacą. Mało tego – wielu z dawnych „solidarnościowców” klepie dzisiaj biedę w wolnej, wymarzonej Polsce… Trzeba więc ten skarb odkopać, odkurzyć, ożywić i podarować światu.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Łazarz

św. Marta

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

pl.wikipedia.org

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Jan Vermeer, Chrystus w domu Marty i Marii

Od tego roku 29 lipca obchodzimy po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.

O Marcie, Marii i Łazarzu mieszkających w Betanii nieopodal Jerozolimy traktuje wiele nowotestamentowych tradycji obecnych przede wszystkim w Ewangeliach według św. Łukasza i według św. Jana. Dają nam one jednoznacznie do zrozumienia, że Pan Jezus był z owym rodzeństwem wyjątkowo zaprzyjaźniony, że przyjmowali Go w swoim domu.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję