Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jubileusz najstarszych elżbietanek. Dają receptę na wierność

Najstarsze siostry w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety w Cieszynie obchodziły 60. rocznicę swoich pierwszych ślubów. Elżbietanki dzielą się swoją receptą na wierność powołaniu.

[ TEMATY ]

siostry elżbietanki

diamentowy jubileusz

S. Tarsycja Bielicka

Najstarsze Siostry Elżbietanki obchodziły 60-lecie słubów zakonnych.

Najstarsze Siostry Elżbietanki obchodziły 60-lecie słubów zakonnych.

Jubilatki s. M Letycja Sojka i s. M. Ancilla Suchy wraz z pozostałymi siostrami dziękowały za jubileusz na Mszy św. sprawowanej 28 listopada w kaplicy zakonnej pw. Miłosierdzia Bożego w Cieszynie. Eucharystii przewodniczył administrator parafii św. Elżbiety ks. Tomasz Kotlarski w koncelebrze z ks. wikariuszem Krzysztofem Słowikiem i emerytowanym ks. Andrzejem Rdestem.

Pan Jezus pokazuje nam wszystkim, że sensem naszego życia powinno być uwielbienie Pana Boga przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. Uwielbieniu Pana Boga przez siostry towarzyszy ciągle przeżywany zachwyt i zdziwienie nad Bożymi planami wobec nas, które zawsze są najpiękniejsze, choć na początku niekoniecznie pokrywają się z naszymi planami – mówił ks. Tomasz Kotlarski.

Obie siostry pochodzą z Bier koło Jasienicy. – Receptą na wierność jest pamiętanie o tym, że jest zawsze Jezus i ja. Nigdy nie jesteś sama, każdy ma swój krzyż, ale Jezus zawsze jest – przyznają zgodnie diamentowe jubilatki.

Reklama

S. Letycja jest z wykształcenia organistką, ale życie poświęciła przede wszystkim służbie dzieciom z ubogich rodzin, za co otrzymała Order Odrodzenia Polski. Założyła „Ochronkę” w Bytomiu Łagiewnikach, która istnieje już 40 lat.

S. Ancilla całe swoje życie spędziła w Cieszynie. Pracowała w rentgenie, na Izbie Przyjęć szpitala sióstr elżbietanek i była także Mistrzynią Nowicjatu. Jak zauważa elżbietanka s. Tarsycja Bielicka CEOF, s. Ancilla pomimo wieku i pogarszającego się wzroku nadal dba o piękno bielizny kielichowej, wykańcza coraz to nowe komplety, które często są wysyłane na misyjne parafie.

O jubileuszu sióstr piszemy w najnowszej Niedzieli na Podbeskidziu nr 50 na 13 grudnia 2020 roku.

2020-12-12 18:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaślubiona Jezusowi na całe życie

[ TEMATY ]

siostry elżbietanki

Świdnica Królowa Polski

s. Miriam Klat

ks. Mirosław Benedyk

s. Miriam z dziewczynami z pielgrzymki

s. Miriam z dziewczynami z pielgrzymki

Pochodząca z par. Królowej Polski w Świdnicy s. Miriam Klat CSSE, w niedzielę 23 sierpnia dziękowała za dar powołania i wieczystej profesji zakonnej.

Centralną uroczystością w życiu młodej siostry ze Świdnicy było złożenie w domu prowincjalnym sióstr elżbietanek we Wrocławiu, 22 sierpnia przed bp Andrzejem Siemieniewskim, biskupem pomocniczym wrocławskim, ślubów, o dobrowolnym życiu w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie do końca swoich dni. Do tego dnia siostra przygotowywała się od momentu wstąpienia do zgromadzenia czyli od 12 września 2012 roku. Bezpośrednie przygotowanie trwało 2 miesiące. - Wśród wykładów z teologii, życia duchowego czy liturgiki, miałyśmy też w pełnym milczeniu rekolekcje ośmiodniowe lectio divina, a także odbyłyśmy pielgrzymki do Wilna, na Jasną Górę czy Niepokalanowa. Ważny czas przygotowań spędziłyśmy ze współsiostrami w kolebce naszego zgromadzenia, w Nysie. Tam w bazylice znajdują się relikwie i prochy naszych sióstr założycielek – dzieli się z nami s. Miriam.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję