Reklama

Kościół

Prymas: zaszczepię się przeciw COVID-19

Zaszczepię się przeciw COVID-19 - zadeklarował w środę prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że "wspólne zaszczepienie jest troską o najsłabszych".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas był pytany w środę w Radiu Zet, czy zaszczepi się przeciw COVID-19. "Zaszczepię się" – zadeklarował. Dodał przy tym, że "ta decyzja w przypadku każdego powinna być świadoma i dobrowolna".

Przypomniał też, że Kongregacja Nauki Wiary daje szczepieniom zielone światło. "Kongregacja nie wypowiada się na temat bezpieczeństwa i skuteczności samej szczepionki, bo ta opinia jest opinią z zakresu biomedycyny i należy do fachowych decyzji, natomiast jeżeli chodzi o konieczności zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa – tutaj trzeba powiedzieć, że z jednej strony – szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, dlatego mówię o tym, że ono powinno być świadome i dobrowolne" – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozmowie przypomniano, że premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że szczepienie jest obowiązkiem patriotycznym.

Reklama

"Myślę, że warto przyjąć to, co Kongregacja tutaj nam mówi" – odpowiedział na to Polak. "Oczekujemy jeszcze na dniach głosu naszego zespołu bioetycznego Konferencji Episkopatu Polski, który pewnie jeszcze bardziej uszczegółowi tę argumentację" – poinformował.

Podziel się cytatem

Arcybiskup dodał, że "z punktu widzenia moralnego, szczepienie zależy nie tylko od obowiązku troski o nasze własne zdrowie, ale także od dążenia do dobrego wspólnego".

"Trzeba podkreślać przede wszystkim to, że przy braku innych środków powstrzymania pandemii wspólne zaszczepienie może i jest troską o najsłabszych" – mówił Polak.

Pytany, czy księża będą z ambony zachęcać, żeby się szczepić, Polak odpowiedział, że na razie nie ma takiej akcji.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

"Będziemy najpierw szczepili grupę zero, czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują" – oświadczył szef rządu i poinformował, że po świętach Polska przystąpi do Narodowego Programu Szczepień, który przez najbliższe kilka miesięcy będzie największym zadaniem logistycznym, z jakim mierzyliśmy się w ostatnich latach. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ joz/

2020-12-23 09:32

Oceń: +1 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak to ze szczepionką było

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 28-29

[ TEMATY ]

szczepionka

Ernest Board

Edward Jenner przeprowadza swoje pierwsze szczepienie przeciwko ospie, ok. 1910 r

Edward Jenner przeprowadza swoje pierwsze szczepienie przeciwko ospie, ok. 1910 r

Szczepienia profilaktyczne przeciw różnym chorobom to dziś codzienność i oczywistość. Ale jeszcze 200 lat temu codziennością były epidemie i śmierć. Nie wiedziano wówczas nic o bakteriach i wirusach, leczenie rzadko przynosiło skutek, a szczepionkę jako metodę zapobiegania chorobie odkryto przez przypadek.

Zaczęło się od ospy prawdziwej, jednej z najgroźniejszych, najbardziej zaraźliwych i najbardziej zabójczych chorób. Osoba zarażona ospą dostawała wysypki, która zmieniała się w ropne pęcherze. Jeśli człowiek przeżył, pęcherze złuszczały się i odpadały, na stałe pozostawiając na skórze wyraźne, głębokie blizny. Oszpeconych ospą spotykało się wówczas powszechnie.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: On jest naszym pokojem

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

By zrozumieć wezwanie, przy którym dziś chcemy się zatrzymać, nie trzeba odwoływać się do skomplikowanych pojęć, ani wiele tłumaczyć. Wystarczy przykład z naszego zwykłego życia rodzinnego.

Bo pewnie w niejednej rodzinie nie raz i nie dwa można usłyszeć takie lub podobne słowa: „Póki babcia żyła, to wszyscy się spotykaliśmy”; „Póki była mama, to jakoś umieliśmy się dogadać”; „Póki ojciec nad wszystkim czuwał, to jakoś to szło”… Bardzo proste i konkretne doświadczenie, które miało wielu z nas, a ci, którzy nie mieli tego szczęścia są w stanie je sobie wyobrazić bez większego trudu. Doświadczenie polegające na tym, że był lub (daj Boże!) jest nadal ktoś, czyja obecność łączy innych. Ktoś, do kogo wszystkim jest jakoś tak naturalnie i po prostu blisko. Ktoś, kto jakimś „cudem” (ten cud nazywa się: bezwarunkowa miłość) potrafi być jednocześnie dla wszystkich, choć oni między sobą mogą się ogromnie różnić. Ktoś, przy kim dla każdego znajdzie się miejsce, i kto dla każdego znajdzie czas i zrozumienie. Babcia, mama, ojciec, dziadek, albo jeszcze ktoś inny, przy kim wszyscy potrafią się zebrać i jako tako dogadać.
CZYTAJ DALEJ

Narodowa Pielgrzymka Węgrów

2025-06-27 21:43

Biuro Prasowe AK

    – Od samego początku między naszymi narodami zaistniały szczególne więzy bliskości, i nie przede wszystkim w wymiarze politycznym, chociaż to też było bardzo ważne w tamtych czasach, ale przede wszystkim w wymiarze spotkania w tej samej chrześcijańskiej wierze – mówił abp Marek Jędraszewski, witając Narodową Pielgrzymkę Węgrów w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Kustosz papieskiego sanktuarium na Białych Morzach, ks. Tomasz Szopa, życzył pielgrzymom z Węgier, aby za przykładem św. Jana Pawła II podążali za Panem Jezusem. W tym kontekście wskazał na pomnik przed kościołem pokazujący kierunek w stronę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję