Reklama

Niedziela Częstochowska

Śpiewali kolędy

Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” 25 grudnia w bazylice na Jasnej Górze śpiewał kolędy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koncert kolęd

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” od wielu lat śpiewa na Sumie bożonarodzeniowej. Po niej zostajemy, by śpiewać kolędy. W tym roku ze względu na czas pandemii śpiewaliśmy w ograniczonym składzie, tylko sesja męska miała możliwość śpiewać podczas Mszy św. i tego krótkiego koncertu. Cieszymy się, że tej tradycji stało się zadość – powiedziała Niedzieli s. Maria Bujalska, ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, absolwentka Muzykologii, prowadząca koncert.

Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski „Pueri Claromontani” powstał w roku 2003 w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Inicjatorem powstania chóru był Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

Reklama

Pierwszy nabór do chóru miał miejsce 21 stycznia 2003 r. na Jasnej Górze. 11 lutego 2003 r. w Ośrodku Duszpasterskim, przy ul. Kordeckiego 2 w Sali Chórów odbyła się pierwsza próba. Tego samego dnia chór przyjął nazwę Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski „Pueri Claromontani”, czyli „Chłopcy Jasnogórscy.”

Do chóru „Pueri Claromontani” dołączyli również chłopcy, którzy wcześniej śpiewali w istniejącym od 1993 roku, a założonym przez ks. Lucjana Nowakowskiego, chórze chłopięcym działającym przy Ośrodku Promocji Kultury GAUDE MATER. Dyrygentem owego chóru była Mariola Jeziorowska. Ona również jako pierwsza podjęła pracę dyrygenta „Pueri Claromontani” na Jasnej Górze. Chór prowadziła razem z Marcinem Lauzerem, organistą, asystentem i akompaniatorem chóru aż do 2005 roku. W chwili powstania chór liczył około 40 chłopców.

16 marca 2003 roku chórzyści po raz pierwszy zaśpiewali w czasie Mszy świętej w Bazylice Jasnogórskiej.

Reklama

Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski „Pueri Claromontani” jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores. Był nim już wówczas kiedy to istniał jako zespół przy ośrodku Gaude Mater, dlatego w piśmie od Polskiej Federacji Pueri Cantores z dnia 18 lipca 2003 roku czytamy: „Podczas Walnego Zgromadzenia Polskiej Federacji PUERI CANTORES, które odbędzie się na wiosnę 2004 r. zaakceptowana zostanie nowa nazwa chóru chłopięcego…”

Oprócz prób i niedzielnych śpiewań podczas Mszy świętej, chórzyści mieli okazję uczestniczyć w letnich warsztatach muzycznych w Leśniowie (16-19.08.2003r. i 28.07-1.08.2004 r.) oraz w letnim wypoczynku na Bachledówce (10-17.07.2005 r.)

W 2005 roku posługę dyrygenta Chóru Chłopięco – Męskiego „Pueri Claromontani” podjął kompozytor i organista jasnogórski dr Jarosław Jasiura. Jego pierwszymi asystentami były Katarzyna Kasprzyk (2005-2007) i Beata Ostrowska (2007-2011). W lutym 2010 roku zajęcia z emisji głosu zaczęła prowadzić s. Maria Bujalska ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. W latach 2011-2018 zajęcia z emisji głosu prowadziła również Joanna Klajnowska-Pełka. Od kwietnia 2016 roku akompaniatorem chóru jest Michał Pyrkosz. Od września 2018 roku zajęcia z emisji głosu prowadzą również Elwira Maciuch i Jakub Szmidt.

Choć w zamierzeniach „Pueri Claromontani” miał być chórem chłopięco – męskim, to jednak do 2013 roku istniała tylko sekcja chłopięca. Potrzeba było czasu, aby młodzi, chętni chłopcy, wychowankowie chóru, dojrzeli, przeszli mutację i utworzyli sekcję męską. Obecnie obie sekcje, chłopięca i męska, liczą około 50 chórzystów.

Źródło: strona - www.chorchlopiecy.pl

2020-12-25 16:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 14. Pielgrzymka Stanu Dziewic, Wdów i Wdowców Konsekrowanych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marek Kępiński /BPJG

Różne style życia, różne formy realizacji powołania – jeden cel: być całkowicie Chrystusowym. Na Jasnej Górze odbyła się 14. Pielgrzymka Stanu Dziewic, Wdów oraz Wdowców Konsekrowanych. Stany te należą do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Takie życie wybrało do tej pory w Polsce 348 wdów i 2 wdowców oraz 309 dziewic. Z roku na rok obserwowana jest tendencja wzrostowa wybierających tę formę powołania w Kościele.

Mszę św. celebrował bp Jacek Kiciński, Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje stanowe.

CZYTAJ DALEJ

Dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie

Zgodnie z apelem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, najbliższa niedziela 25 lipca będzie dniem solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach, które w ostatnim czasie dotknęły Europę.

Wierni w Kościele w Polsce będą modlić się za zmarłych i poszkodowanych, szczególnie w Niemczech, Belgii i Holandii, pamiętając również o swoich rodakach. Podczas dnia solidarności w parafiach będą także zbierane ofiary.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję