Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią

– Nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią. Kto odrzuca to światło nadal będzie chodził w ciemności i nie będzie miał przyszłości – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

święto Trzech Króli

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski podkreślił, że „tej świętej tajemnicy Bożego Narodzenia bardziej niż wszystkim innym świętom religijnym udaje się rzecz niezwykle trudna. Udaje się poruszyć równocześnie gorliwych i zaangażowanych chrześcijan, ale również i tych okazjonalnych, można powiedzieć powracających, którzy z tęsknotą ludzkiego serca wracają do swoich domów, swojej wspólnoty i do progów kościoła”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Co Kościół może zaproponować współczesnemu człowiekowi wobec wielu propozycji, które dzisiaj przedkłada świat? – pytał arcybiskup i zacytował słowa kard. Jean - Marie Lustigera: „Dzisiejszy świat czasem przypomina wielki supermarket, gdzie można kupić wiele atrakcyjnych towarów, ale czy Kościół ma towar lepszy od innych? Nie. Ponieważ to, co oferuje Kościół nie sprzedaje się w supermarketach. Ofertą Kościoła jest sens życia. A ten sens człowiek może odnaleźć tylko w Chrystusie, który przyszedł na świadectwo miłości Boga do człowieka, aby każdy kto w Niego uwierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Reklama

– Nasza wiara w Chrystusa ukazuje nam, że każdy z nas został włączony w Jego życie z całą konsekwencją, jak również w Jego zbawczą śmierć i zmartwychwstanie. Dlatego mamy swoje Nazaret, swoje Betlejem, swoją stację Ogrodu Oliwnego, swoja Golgotę ze śmiercią i przejściem z Chrystusem do Domu Ojca – kontynuował arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Abp Depo wskazał na słowa proroka Izajasza: „Powstań! Świeć. Ponad tobą jaśnieje Pan, i Jego chwała jawi się nad tobą”. – Izajasz nazywany piątym ewangelistą ujrzał pewną tajemnicę wieków, a historia, którą przekazał nie była końcem, czy jakimś epizodem. Radujmy się naszą wiarą. Ta wiara będąc darem Bożym jest zaproszeniem do wyjścia w drogę – podkreślił.

– Każdy z nas wezwany na drogę osobistej wiary zaproszony jest do wspólnoty Kościoła. W drodze do Chrystusa musimy przejść przez bramę kościoła. I może tak jak niektórzy mędrcy dzisiejszego świata nadal są rozczarowani prostotą Dziecka, prostotą domu Maryi i Józefa, tak również dzisiaj przekraczając próg kościołów niektórzy będą rozczarowani zwyczajnością, ale również tylko ludzką stroną życia. Dlatego będą dostrzegać słabość, grzech, ludzkie zniechęcenie i ograniczenia w Kościele – kontynuował.

Reklama

Metropolita częstochowski podkreślił, że „to w Kościele Chrystus zawarł tajemnicę głupstwa głoszenia Słowa Bożego”. – Spodobało się Bogu zbawić ludzi przez prostotę głoszenia Słowa Bożego, Ewangelii. Dzisiejszy człowiek wydaje się być rozczarowany prostotą konfesjonału, jako starożytnego mebla, jak i prostotą stołu Eucharystycznego. A to w Kościele jest nasze powołanie na podobieństwo Piotra, który zgrzeszył, zdradził, ale również powiedział: „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że Cię kocham” – mówił arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Przez tajemnicę narodzin Boga – Człowieka, który oddał swoje życie na krzyżu na Golgocie nasza wiara chrześcijańska jest zanurzona w świat. Dlatego ma prawo głosu nie tylko w sprawach ducha. Jest ekspertem nie tylko od nieba i od ludzkiej wolności – wskazał abp depo i dodał: „ Wiara jest nieraz kamieniem zgorszenia, o który potyka się mądrość i pycha ludzi tego świata, o który potyka się przemądrzałość człowieka, który chce zamknąć siebie i innych tylko w granicach ziemi, kłamstwa i manipulacji. Nie ma prawdziwego sensu życia poza Chrystusem i Jego Ewangelią. Kto odrzuca to światło nadal będzie chodził w ciemności i nie będzie miał przyszłości”.

Za Benedyktem XVI przypomniał, że „ci, którzy oszukują ludzi protestem wobec Boga oskarżając Go za wszelką niesprawiedliwość świata, która się dzieje poprzez wojny i kataklizmy, tak jakby nie słyszeli, że Bóg dał swojego Syna, aby przez ukrzyżowanie i zmartwychwstanie stanąć po stronie ludzi cierpiących i dać im nadzieję. Ci, którzy oszukują innych rajem na ziemi w imię wolności, demokracji i źle rozumianej tolerancji też staną przed Bogiem. Będą sprawiedliwie osądzeni”.

– Trzeba nam dzisiaj myśleć w kategoriach przechodzenia przez świat również, żeby stanąć na progu życia wiecznego w tajemnicy Sądu Ostatecznego. Odpowiedzialność każdego z nas będzie sprawdzona osobiście – dodał arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Arcybiskup odnosząc się do dzisiejszych czasów przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który pisał w adhortacji „Ecclesia in Europa”: „Dochodzi do tego, że człowiek wierzący w Boga ma tłumaczyć się w obliczu władzy dlaczego tak żyje, jak mu wskazuje Bóg, jak mu wskazuje Chrystus i Jego Ewangelia, a jednocześnie niewierzący mogą być takimi, jakimi chcą. Mogą postępować jak tylko im się podoba, a katolicy mają się tłumaczyć z wyznawanej wiary”.

– Uczymy się od Mędrców ze Wschodu bycia na drogach wiary, która jest nieraz spotkaniem z Herodem, przeciwnikiem Boga i człowieka, aby się wiele nauczyć z doświadczenia Kościoła, który tutaj na tej ziemi stanowimy i wiecznego poszukiwania Boga i Jego woli, który chce prawdziwego dobra i szczęścia ludzi – zakończył arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” abp Depo powiedział: „Trzeba przypomnieć, że wiara jest pielgrzymką i na tej drodze musimy odkryć, że najważniejsze jest spotkanie z Jezusem. Przebijanie się przez różne ciemności, obawy i lęki są nam zadane. I musimy uwierzyć, że zanim uczynimy jakikolwiek wysiłek, to Jezus już nas uprzedza”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „wiarę trzeba przeżywać, żeby się nią dzielić z innymi. Mędrcy ze Wschodu uczą nas wsłuchiwania się w głos Boga. Wiara jest misyjna i ona się mnoży przez to, że się nią dzielimy. Musimy iść na peryferie świata, jak uczy papież Franciszek, ale te peryferie zaczynają się już obok nas”.

W archidiecezji częstochowskiej odbywają się dzisiaj mini orszaki, wspólnotowe śpiewanie kolęd w świątyniach, pokłon Trzech Króli z procesją wokół kościoła. M.in. w parafiach w Radomsku: św. Maksymiliana, św. Lamberta, Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Gomunicach, Sulmierzycach, Dworszowicach Kościelnych, Czarnożyłach, Lubieniu, Truskolasach.

W Wieluniu odbył się przejazd Trzech Króli na koniach przez miasto. Natomiast w Częstochowie, w kościele akademickim św. Ireneusza odbędzie się kolędowanie ze scholą Domine Jesu.

2021-01-06 12:45

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblista KUL: ”Magowie” Trzej Królowie odnajdują Boga - ciekawostki

[ TEMATY ]

KUL

święto Trzech Króli

Adober Stock

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną Świętem Trzech Króli. Nasza wyobraźnia ukształtowana przez jasełka, kolędy, szopki betlejemskie i dzieła sztuki, podsuwa nam obraz trzech monarchów w bogatych królewskich szatach, którzy wchodzą do ubogiej stajenki, aby tam pospołu z pasterzami oddać hołd Dzieciątku Jezus.

Tymczasem wyobrażenia te nie znajduje żadnego potwierdzenia w Ewangelii i pochodzą z późniejszych legend chrześcijańskich oraz apokryfów. Trzej Królowie nazywani są „Magami ze wschodu”.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję