Reklama

Niedziela Małopolska

Składnik relacji - otwartość

– Po zakochaniu się i przyjaźni – czas na otwartość. Kolejny składnik, który sprawia, że relacja dojrzewa i może stać się głęboką i prawdziwą miłością na całe życie – tymi słowami przywitał zebranych podczas kolejnego spotkania z cyklu "Żar ognia" ks. Krzysztof Porosło.

2021-01-13 11:18

Renata Biała

Podczas spotkania wierni dowiedzieli się, czym jest otwartość, jako jeden z najważniejszych budulców każdej relacji.

Podczas spotkania wierni dowiedzieli się, czym jest otwartość, jako jeden z najważniejszych budulców każdej relacji.

12 stycznia w kolegiacie św. Anny w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Żar ognia” o tematyce „Otwartość”. Kazanie na dwa głosy wygłosili ks. Krzysztof Porosło i ks. Jacek Bernacik. Cykl krąży wokół tematyki miłości i relacji, bo każdy z nas przez całe życie uczy się wzrastać na tych polach.

Reklama

Kazanie rozpoczął ks. Jacek, który odniósł się do otwartości pomiędzy małżonkami: – Jesteśmy zaproszeni do takiej wizji małżeństwa, gdzie jesteśmy otwarci całkowicie przed sobą, dlatego że to gwarantuje nam taką ufność, że jesteśmy kochani właśnie my, a nie nasze wyobrażenie. Tylko otwartość na swoje słabości sprawia, że relacja idzie w głąb. Jak to zrobić? – zapytał ks. Jacek i wyjaśnił: – Kiedy jest czas na otwartość, to taka przestrzeń, w której otwieramy się na słabość.

– Jest potrzebna otwartość także na to, że ktoś może mi powiedzieć coś, co nie będzie łatwe. – kontynuował ks. Krzysztof. – Bardzo trudno przyjąć krytykę, bo budzi się w nas czujnik prawdy i mamy przeświadczenie, że ta krytyka nie jest właściwa i czujemy się skrzywdzeni. – wyjaśnił kapłan i podał dwie zasady, które pomogą w inny sposób spojrzeć na krytykowane osoby: – Pierwsza zasada, jestem otwarty na krytykę, bo ta osoba mnie kocha. Jak cię kocham, to nie akceptuję, nie toleruję twoich słabości, grzechów i problemów, bo chcę dla ciebie dobra. Pomogę ci i spróbujemy to razem zmienić. Chcę twojego rozwoju, bo cię kocham, dlatego zwracam ci uwagę – powiedział kapłan i dodał drugą zasadę: – Mieć w sobie zdolność do nieodpierania natychmiast krytyki. Owszem, czasami trzeba się nie zgodzić na krytykę, jeśli jest niewłaściwa. Jednak mamy tendencję do natychmiastowej obrony i przechodzimy do ataku. Dobrze jest zgodzić się i powiedzieć: „Tak masz rację, przyjmuję. Dam ci znać, jakie wyciągnęłam z tego wnioski” – rozwinął ks. Krzysztof.

Kolejnym elementem, jaki poruszyli prelegenci, to otwartość na zmiany zachodzące w relacjach. – Trzeba być otwartym, że w związku dokonują się zmiany na różnym poziomie i ja muszę za tymi zmianami nadążać. Wiele związków przeżywa kryzys, bo nie są otwarci na zmiany – powiedział ks. Krzysztof. I dodał: – Trzeba powiedzieć: „Będę cię kochał nawet takim, jakim się staniesz”. Należy ciągle na nowo uczyć się kochać w każdym momencie. Ta miłość musi przyjmować różne formy przez to, że drugi się zmienia. Muszę być gotowy na nowość form w okazywaniu mu miłości – zakończył. Kolejne spotkanie z cyklu „Żar ognia” odbędzie się 9 marca. Szczegóły na stronie: www.da-krakow.pl/zar-ognia.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ks. Artur Godnarski

2021-01-18 09:59

[ TEMATY ]

śmierć

Ks. Adrian Put

Zmarł ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i koordynator Przystanku Jezus. Informację o tym podał Przystanek Jezus na Facebooku.

„Ja natomiast już składam siebie w ofierze. Nadszedł czas mego odejścia. Stoczyłem piękną walkę. Bieg ukończyłem. Wiarę ustrzegłem. Teraz czeka na mnie wieniec sprawiedliwości, który wręczy mi Pan, sprawiedliwy sędzia - nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy z utęsknieniem oczekują Jego powrotu.” (2 List do Tymoteusza 4, 6-8). Dziękując wszystkim, którzy w tych dniach wspierali ks. Artura modlitwą, spieszymy by przekazać wiadomość, że Pan zdecydował wziąć go do siebie. Patrząc na jego życie i to, co każdy z nas mu zawdzięcza, oraz wierząc w zmartwychwstanie - nie rozpaczajmy - pamiętając, że kiedyś spotkamy się na innym przystanku - twarzą w twarz z Tym, do którego ks. Artur nas prowadził i którego uczył nas kochać i naśladować. Uwielbiajmy dobrego Boga, który dał nam tak wspaniałego Brata i Przyjaciela.

CZYTAJ DALEJ

AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

2021-01-17 14:36

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.pl

Od początku pandemii koronawirusem na całym świecie wykryto ponad 94 450 660 zakażeń, Covid-19 zabił ponad 2 022 740 osób - podaje w niedzielę AFP, w oparciu o oficjalne statystyki poszczególnych krajów i dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) .

W sobotę zdiagnozowano na świecie 658 387 nowych przypadków, zmarło 13 870 - podaje AFP.

CZYTAJ DALEJ

Patron na dzisiejsze czasy

27 stycznia miną 94 lata od śmierci bł. Jerzego Matulewicza, a 13 kwietnia – 150. rocznica jego urodzin. Dzisiaj rozpoczęła się nowenna przed liturgicznym wspomnieniem odnowiciela Zgromadzenia Marianów.

- Obie rocznice pozwalają nam przypomnieć jego życie, posługę, ponieważ jest dobrym patronem na dzisiejsze czasy – podkreśla ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i dodaje, że bł. Jerzy Matulewicz jest postacią niezwykłą, tchnącą dobrocią i płynącym z życia modlitwy spokojem. Poszukiwał jedności wśród podzielonych, przedkładał uniwersalność Kościoła ponad partykularne interesy, dostrzegał, że wspólnota Kościoła wykracza ponad narodowości i poglądy polityczne. Kierowany troską o dobro dusz ludzkich i Kościoła, odnowił pierwsze polskie zgromadzenie zakonne - Księży Marianów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję