Na wstępie duchowny przypomniał potrójny cel Dnia Życia Konsekrowanego, przedstawiony w pierwszym orędziu Ojca Świętego na tę uroczystość.
Po pierwsze, odpowiada on, osobistej potrzebie uroczystego uczczenia, uwielbienia Pana i dziękczynienia za dar życia konsekrowanego, które ubogaca wspólnotę chrześcijańską. - To Duch Święty przynagla konkretnych ludzi do pójścia za Chrystusem – podkreślił pallotyn.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po drugie, Dzień Życia Konsekrowanego powinien przyczynić się do poznania i szacunku dla życia konsekrowanego ze strony ludu Bożego.
Trzeci powód, jak przypomniał kapłan, odnosi się bezpośrednio do osób konsekrowanych, zaproszonych do wspólnych i uroczystych obchodów "niezwykłych dzieł, których Pan w nich dokonał”, by uświadomić sobie ich "niezastąpioną misję" w Kościele i w świecie, a także „odnowić własną konsekrację”.
Pallotyn dodał, że dzień ten stanowi doskonałą okazję do modlitwy w intencji powołań, a także o gotowość dla rodzin kandydatów do przyjęcia tego daru.
Reklama
Ks. Parzyszek podkreślił, że w odpowiedzi na wezwanie papieskie należy przypomnieć wielkie zadanie Kościoła, jakim jest troska o życie. - Rozpowszechniająca się cywilizacja śmierci znajduje coraz więcej zwolenników w Polsce. Pilnym wezwaniem jest szerzenie szacunku do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – ocenił homileta. Dodał, że potrzebna jest modlitwa w intencji osób, które uważają inaczej.
- Osoby konsekrowane powinny też ewangelizować środowiska służby zdrowa – zaakcentował kapłan. Wyjaśnił, że trzeba przypominać nauczanie o sensie życia w cierpieniu, troszczyć się o humanizację medycyny, etykę zawodową oraz zapewnić ewangeliczną troskę m.in. chorym, cierpiącym, samotnym matkom i dzieciom.
Pallotyn odniósł się do sporu dotyczącego Polaka, odłączonego od aparatury podtrzymującej życie. Mężczyzna zmarł we wtorek w szpitalu w południowo-zachodniej Anglii. Część bliskich pana Sławomira oraz polskie władze do końca walczyli, by mężczyzna mógł być leczony w Polsce. - Bóg, a nie człowiek, jest Panem życia i śmierci – zaakcentował, podkreślając, że osoby duchowne powinny w szczególny sposób przypominać o tym wiernym.
Kapłan podkreślił, że kwestią fundamentalną w obszarze apostolstwa jest przede wszystkim troska o rozpowszechnianie chrześcijańskiej wizji małżeństwa, opartej na nierozlewanej więzi małżonków.
- Osoby konsekrowane powinny modlić się o jedność i prawdę w życiu naszej Ojczyzny. Prośmy o przemianę serc i sumień naszego podzielonego narodu – zaapelował wieloletni prowincjał pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.
Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony w 1997 przez papieża Jana Pawła II. Przypada corocznie 2 lutego, czyli w święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu Kościół powszechny oddaje się szczególnej refleksji nad życiem poświęconym Bogu poprzez złożenie ślubów rad ewangelicznych.