Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium narodowe Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania) obchodziło Niedzielę Miłosierdzia Bożego i dzień kanonizacji bł. s. Faustyny Kowalskiej w sposób wyjątkowo uroczysty.
Tegorocznym uroczystościom Miłosierdzia Bożego przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji filadelfijskiej Joseph Francis Martino. Przybyli pielgrzymi z różnych stanów Ameryki, wielu z nich z daleka. Oprócz pielgrzymów polskich, najwięcej było Hiszpanów, Filipińczyków i Haitańczyków. Wierni stali w nawach i w przedsionku świątyni. Ojcowie paulini i księża goście spowiadali. Widać było długie kolejki ludzi cierpliwie czekających na spowiedź. Po Mszy św. koncelebrowanej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i śpiew Koronki do Miłosierdzia Bożego (w jęz. angielskim). Następnie wyruszyła procesja eucharystyczna, podczas której odmawiano tajemnice chwalebne Różańca św. (w jęz. angielskim, polskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). We Mszy św. wzięły udział polskie dzieci ubrane w stroje narodowe i śpiewały pieśń: Serdeczna Matko... z rękoma wyciągniętymi w stronę Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wierni z wielkim wzruszeniem poszli ich śladem. Polski kompozytor i śpiewak Andrzej Bator śpiewał pieśń ułożoną przez siebie ku czci św. s. Faustyny. Pod koniec nabożeństwa, które trwało blisko trzy godziny, wierni ucałowali relikwie św. s.Faustyny.

Odeszła legenda Polonii

Na cmentarzu w podparyskim Montmorency złożono 9 maja br. ciało br. Władysława Szynakiewicza - legendarnej postaci francuskiej Polonii, jednego z pierwszych członków Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zagranicznej, założonego przed II wojną światową przez kard. Augusta Hlonda.
Zmarły 3 maja br. w 84. roku życia br. Władysław przez pół wieku pracował w Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Był m.in. organizatorem polskich pielgrzymek narodowych do Lourdes. Zapamiętano go jako wielce pomocnego ludziom chorym, samotnym, zagubionym w życiu.
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu kilkudziesięciu księży odprawiało Mszę św. żałobną przy trumnie Zmarłego. W homilii ks. prał. Stanisław Jeż, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, podkreślił wielkie umiłowanie Kościoła, charakteryzujące br. Władysława, z którego obecnością związana jest jedna trzecia historii Misji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rocznica katyńska w Bielefeld-Paderborn

W związku z rocznicą zbrodni katyńskiej wierni Polskiej Misji Katolickiej w Bielefeld-Paderborn uczestniczyli we Mszy św., koncelebrowanej przez miejscowych duszpasterzy. Przy symbolicznej mogile ofiar Katynia, spowitej polską flagą narodową, kwiatami i płomieniem świec, orkiestra niemiecka ze Stadt Bielefeld grała Marsz żałobny Chopina.
Ks. Jerzy Gisztarowicz w wygłoszonej homilii przypomniał, że ta pamięć modlitewna jest potrzebą naszych umysłów i serc, bo o tym trzeba wiedzieć, pamiętać, bo to trzeba przekazać młodemu pokoleniu Polaków i pochodzącym z Polski, bo to jest wyrazem naszego patriotyzmu i miłości do polskiego munduru.
Stwierdził, że nie wolno za tę zbrodnię obwiniać całego narodu rosyjskiego, lecz NKWD i samego Stalina. Naród rosyjski także podczas wojny doznawał wielu cierpień, przemocy i mordów. Z drugiej strony, trzeba rozliczyć tych, którzy w tamtych czasach głosili kłamstwo katyńskie w podręcznikach historii, w encyklopediach i w szkole.

NIEMCY

"Dzień Stworzenia", który ma być obchodzony 1 września, zamierzają wprowadzić do obchodów roku kościelnego przedstawiciele europejskich Konferencji Biskupów odpowiedzialni za problematykę ekologiczną. Propozycję taką zaakceptowano wstępnie w Bad Honnef (Niemcy) podczas obrad Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE), odbywających się w dniach 4-7 maja br. na temat: Duchowość stworzenia i polityka ochrony środowiska. W dokumencie ogłoszonym na zakończenie obrad w Bad Honnef podkreślono, że wkład Kościoła w ochronę dzieła stworzenia polega przede wszystkim na kształceniu świadomości przez nauczanie i wychowywanie, ale także przez wzorcowe projekty.
W obradach CCEE uczestniczyli przedstawiciele Papieskiej Komisji "Iustitia et Pax" oraz Parlamentu Europejskiego.

Reklama

FILIPINY

Misjonarze klaretyni pracujący na Filipinach w regionach objętych działaniami rebeliantów muzułmańskich zapowiedzieli, że nie ugną się przed groźbą męczeństwa i będą nadal służyć dzieciom Bożym. Oświadczenie w tej sprawie złożył w Rzymie prokurator generalny Klaretynów - o. Santiago GonzaMlez Gómez po zamordowaniu przez porywaczy islamskich na wyspie Basilan o. Rohela Gallardo (torturowanego i zabitego strzałem w tył głowy). Zginęło wówczas także troje nauczycieli z prowadzonej przez klaretynów szkoły.
"Nie boimy się, jesteśmy przygotowani na męczeństwo. Pracujemy w wielu częściach świata, gdzie życie Kościoła jest trudne: taka jest nasza misja" - powiedział o. Gonzalez.

BRAZYLIA

W specjalnej litanii Kościół w Ameryce Łacińskiej czci męczenników swego kontynentu - poinformował bp Erwin Kraautler, Austriak, od 20 lat pracujący w brazylijskiej diecezji Xingu.
Bp Kraautler wymienił wśród nich: abp. Oscara Romero, bp. Juana Gerardiego oraz Simao Bororo i salezjanina Rudolfa Lunkenbeina, którzy zginęli w 1976 r. w obronie Indian Bororo. Na liście znalazł się też Joao Bosco Brunier - zastrzelony (również w 1976 r.) przez wartownika policji, gdyż protestował przeciwko torturowaniu dwóch kobiet, których krzyk rozlegał się daleko poza posterunkiem policji.
Męczennikami czczonymi w litanii są również: Indianin Guarani - Marcal de Souza Tupa´y, który w imieniu całej ludności indiańskiej podczas wizyty papieskiej w Brazylii w 1980 r. przemawiał do Jana Pawła II (zamordowany w 1983 r.), oraz s. Cleusa Carolina Coelho, która poświęciła swoje życie ludowi Apurina (zamordowana w 1985 r.).

IZRAEL

W Tel Awiwie-Jafie 3 maja br. odbyły się po raz pierwszy religijne obchody uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Piotra w Starej Jafie przewodniczył ks. prał. Grzegorz Pawłowski, duszpasterz Polaków w Izraelu, w koncelebrze o. Apolinarego Szweda OFM z miejscowego sanktuarium. Przybyli polscy emigranci zarobkowi z aglomeracji telawiwskiej. W czasie tej religijno-patriotycznej uroczystości dokonano intronizacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który - dzięki staraniom o. Szweda i grupy Polaków - otrzymał nowe ramy i nowe miejsce w jednym z ołtarzy bocznych. Obraz ten jest cenną pamiątką narodowo-religijną, ponieważ ufundowali go i wykonali w czasie wojny w oczekiwaniu na desant do Włoch polscy żołnierze z armii gen. Andersa, stacjonujący czasowo w rejonie Tel Awiwu.

JEDNYM ZDANIEM

7 maja br. odbył się w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku (największym kościele katolickim w USA) pogrzeb kard. Johna O´Connora. Wzięło w nim udział 16 kardynałów, 1009 kapłanów i tysiące wiernych z obu Ameryk.

Misję dyplomatyczną w Argentynie zakończył po przeszło 19 latach nuncjusz apostolski, abp Ubaldo Calabresi. Jego następcą został abp Santos Abrila y Castelló, mianowany przez Jana Pawła II 4 marca br.

Amerykańska firma American Home Products, wytwarzająca środek antykoncepcyjno-poronny o nazwie Nordplant, będzie musiała wypłacić odszkodowanie 36 tys. kobiet poszkodowanym w wyniku stosowania tego preparatu.

Irlandzka Armia Republikańska (IRA) zgodziła się wpuścić niezależnych inspektorów do swoich arsenałów; otrzymała jednocześnie przedłużenie o rok terminu rozbrojenia. Sinn Fein zasiądzie w lokalnym rządzie i parlamencie.

Po raz pierwszy w historii Irlandii Północnej katolik, Gerry Loughran, został szefem administracji Ulsteru - nominacja ta oceniana jest jako kolejny znak procesu pokojowego w prowincji.

Specjalne komisje monitorujące eutanazję w Holandii doniosły, że tamtejsi lekarze "pomogli" w ubiegłym roku umrzeć ponad 2,2 tys. pacjentom.

Przemysł niemiecki ma duże trudności z zebraniem pieniędzy na fundusz odszkodowawczy dla robotników przymusowych III Rzeszy. Oznaczać to może fiasko porozumienia o odszkodowaniach.

W Berlinie rozpoczął się proces 3 byłych wysokiej rangi NRD-owskich funkcjonariuszy partyjnych, współodpowiedzialnych za śmierć osób zastrzelonych przy próbach forsowania muru berlińskiego.

Władze austriackie wystąpiły do Rady UE o możliwość wprowadzenia ograniczeń w prawie do podejmowania pracy w Austrii przez Polaków i mieszkańców innych krajów kandydackich.

Rząd Austrii przyjął 18-punktowy plan zmierzający do zniesienia międzynarodowej izolacji kraju. Przewiduje on m.in. rozpisanie referendum, w którym Austriacy wypowiedzieliby się, czy aprobują decyzję Brukseli.

W administrowanym przez ONZ Kosowie powstała specjalna komisja, która ma zająć się sprawą powrotu Serbów do prowincji. Tymczasem Albańczycy z Kosowa sprzeciwiają się stanowczo powrotowi Serbów.

Prezydent Litwy Valdas Adamkus opowiedział się za wprowadzeniem zmian do konstytucji litewskiej, które zezwalałyby obcokrajowcom na zakup ziemi przeznaczonej do celów rolniczych.

Vytałtas Landsbergis, marszałek sejmu litewskiego, przygotował projekt ustawy, która ma zobowiązać rząd, aby domagał się odszkodowania od Rosji za 50 lat okupacji Litwy przez ZSRR.

Władimir Putin został zaprzysiężony na prezydenta Rosji. Pierwszy raz w historii tego państwa władza została przekazana demokratycznie.

W Rosji pojawiły się monety m.in. z podobizną Stalina - wyemitowane z okazji 55. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą.

Korea Południowa przyznała się, iż dysponuje bronią chemiczną. Armia koreańska została w nią wyposażona, by przeciwdziałać " zagrożeniom ze strony komunistycznej Korei Północnej".

Prezydent Zim-babwe Robert Mugabe oświadczył, że rdzenna ludność kraju powinna przejąć połowę ziemi od białych farmerów. Wojska Unii Europejskiej przygotowane są do ewakuacji białych, gdyby przemoc wobec nich rosła.

W ogarniętym wojną domową Sierra Leone (Afryka Zach.) rebelianci uprowadzili ponad 300 obserwatorów i żołnierzy sił międzynarodowych ONZ. Zachód ewakuował stamtąd wszystkich obcokrajowców. Możliwa jest międzynarodowa interwencja zbrojna.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za Kościół i korzenie

2024-05-11 14:30

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

900‑lecie diecezji lubuskiej

Jubileusz diecezji lubuskiej

Karolina Krasowska

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie trwają główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.

Za nami wykład, okolicznościowy koncert i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję