Reklama

„Józef Życiński jako człowiek dialogu” - relacja z konferencji „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego”

„Arcybiskup Życiński był człowiekiem dialogu, umiał nawiązać kontakt z przedstawicielami różnych środowisk społecznych, także tych o odmiennych poglądach” - mówił arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski otwierając konferencję „Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego”, która odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 10. rocznicę śmierci Wielkiego Kanclerza KUL.

[ TEMATY ]

abp Józef Życiński

Katarzyna Link

Abp Józef Życiński (1948 – 2011)

Abp Józef Życiński (1948 – 2011)

Witając uczestników konferencji ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL podkreślił, że „abp. Życiński łączył otwartość na ludzi o innych poglądach z katolicką ortodoksją. Nie uznawał kompromisów w sprawach zasadniczych”. Jacek Trela, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zwrócił uwagę na silne związki arcybiskupa ze środowiskiem adwokatów. „Ceniliśmy jego wielki humanizm oraz oddanie ludzkim sprawom” - mówił. Kardynał Gianfranco Ravasi, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury podzielił się swoimi wspomnieniami z ostatniego dnia życia arcybiskupa: „Byłem bezpośrednim świadkiem ostatnich godzin jego życia. Odczuwałem głęboki niepokój odnośnie jego kondycji fizycznej. Mimo wszystko był aktywnie obecny, prowadził dialog. Tego samego dnia po południu odszedł w sposób zupełnie nieoczekiwany, co jest stratą dla kultury na poziomie uniwersalnym”.

Prelegenci biorący udział w sesji zatytułowanej „Pasja wiedzy”, skupili się na związkach arcybiskupa z filozofią. „W swojej działalność filozoficznej Życiński bronił racjonalności, ale tej bardziej wyrafinowanej” - podkreślał prof. Stanisław Krajewski z UW. Prof. Jan Woleński z PAN pochylił się nad poglądem abp. Życińskiego dotyczącego stosunku wiedzy do wiary: „Uważał, że sama wiedza nie jest w stanie sięgnąć głębokiej struktury rzeczywistości. Uważał, że potrzebna jest również wiara.” Ks. prof. Michał Heller z Centrum Kopernika zwrócił za to uwagę na wszechstronność arcybiskupa: „Życiński jako uczony, filozof i teolog, ale również literat i publicysta”.

Kontynuacją tej myśli był panel poświęcony zagadnieniom społecznym i kulturowym. Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, poświęcił swoje wystąpienie kwestii etyki w polityce. „Mowa nienawiści, znieważenie lub oczernienie bliskich były uznawane przez arcybiskupa za wyjątkowo niegodziwe. Uważał, że bezbronność ofiar wymaga interwencji państwa”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wrócił do zjawiska dialogu, również tego ekumenicznego. „Uwrażliwiał nas na to co prawdziwe i święte w innych religiach.” Ks. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady ds. Kultury precyzował, że dla arcybiskupa jedynymi granicami dialogu był irracjonalizm, a profesor Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego zwrócił uwagę, że dla arcybiskupa oblicza dialogu nie były abstrakcyjne. „Były to oblicza ludzi, którzy ten dialog inicjowali i prowadzili” – podkreślał Rembierz. Rozważania podsumował były sekretarz arcybiskupa, ks. dr Tomasz Adamczyk: „Życiński był apologetą chrześcijaństwa, nie chciał jednak tworzyć chrześcijańskiego getta. Nie bał się konfrontacji.”

Reklama

W sesji medialnej, dziennikarz Marek Zając podkreślił jak bardzo w debacie publicznej brakuje dziś głosu arcybiskupa. „Józef Życiński szanował każde słowo. Nigdy nie wypowiadał ich bez namysłu, starał się zawsze dotykać sensu. Dziś w debacie publicznej nie słyszymy głosów - słyszymy wrzask i rechoty” – mówił Zając. Ks. prof. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieża Jana Pawła II skupił się w swoim wystąpieniu na roli, jaką u abpa Życińskiego odgrywała komunikacja i nawiązywanie relacji. Według Rembierza arcybiskup podkreślał, że naszym zadaniem jest nie tylko słuchanie słów, ale odczytywanie przekazu pozawerbalnego. Taka empatia musi być owocem wnikliwości duchowej – podkreślił Rembierz. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, przypominał rolę i znaczenie arcybiskupa w budowaniu tej instytucji. Podkreślił, że od początku Życiński chciał, żeby KAI była agencją współczesną i nowoczesną, a głos mediów katolickich był równie profesjonalny co mediów świeckich. Agencja, w zamyśle Życińskiego, miała być uniwersalnym głosem kościoła w Polsce. Panel podsumował były sekretarz abp. Józefa Życińskiego, ks. Mieczysław Puzewicz stwierdzeniem, że „głos ks. arcybiskupa odczytywaliśmy jako głos kogoś, kto mówił za nas i w naszym imieniu”.

Konferencję zakończył panel poświęcony spotkaniom z Józefem Życińskim, w którym prelegenci zawarli szczególnie osobiste refleksje. Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego powiedział, że arcybiskupa Życińskiego cenił jako kapłana, myśliciela, filozofa, przewodnika, arbitra, erudytę. „Ja wciąż tęsknię za księdzem arcybiskupem” – wyznał Dąbrowski. Stanisław Kłys, członek Naczelnej Rady Adwokackiej przypomniał swoje pierwsze spotkanie z arcybiskupem. „Nasza przyjaźń zaczęła się od obrony studenta, który w stanie wojennym wpadł z prasą podziemną. Arcybiskup był wyczulony na łamanie praw człowieka” – Mówił Kłys. Natomiast ks. Andrzej Luter, krytyk literacki, zwrócił uwagę na wyczuwalną w życiu arcybiskupa samotność: „Był człowiekiem ogromnej wiary i modlitwy, ale był człowiekiem. Ataki, których był obiektem bardzo go bolały, choć nigdy tego nie pokazywał.” Grzegorz Linkowski, reżyser i autor filmów dokumentalnych poświęconych arcybiskupowi pokreślił rolę jaką odegrał w jego życiu Metropolita Lubelski. „Był dla mnie inspiracją – podkreślił Linkowski”.

2021-02-10 17:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwajcie mocni w wierze

Niedziela wrocławska 30/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rekolekcje

modlitwa

pielgrzymka

abp Józef Życiński

Archiwum pielgrzymki

Bardzo pięknie nazywają pielgrzymkę ludzie języka niemieckiego: „ćwiczenia duchowne w marszu”, czyli rekolekcje w drodze. One są oczywiście inaczej przeżywane przez ludzi niż tradycyjne rekolekcje. Na pielgrzymce modlimy się przede wszystkim ciałem, stąd ta oryginalność tej modlitwy, specyficzny smak takich rekolekcji. Zawsze nad nami jest temat duchowych ćwiczeń. W tym roku będziemy przede wszystkim rozważać to, co zostawił nam niejako w swoim testamencie Benedykt XVI: „Trwajcie mocni w wierze”. Jeżeli trwać, to mocno, na wzór św. Pawła. Żeby to wezwanie mocniej przemówiło do uczestników, wybraliśmy w tym roku postaci, które trwały mocno w wierze: świętych i błogosławionych. Będą oni przedstawiani jako świadkowie tej mocnej wiary. Mam wrażenie, że to pomoże, bo człowiek zawsze, kiedy ma przed sobą konkretną postać, konkretne zachowanie, to dużo bardziej to do niego trafia niż referat, wykład jednej głowy. Opis człowieka, jego zachowania, jest zawsze interesujący, bo wtedy odbieramy tę postać jako człowieka podobnego do nas.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Wacław Depo odebrał FENIKSA specjalnego 2022

2022-12-05 09:50

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Marteriał prasowy

W dniach 2-4 listopada w Collegium Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyły się XXIII Targi Wydawców Katolickich. Podczas ich otwarcia abp Wacław Depo odebrał nagrodę Feniks Specjalny „Medialny”, przyznaną mu przez kapitułę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Metropolita częstochowski otrzymał nagrodę w uznaniu za dziesięcioletni okres przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję