Reklama

Kościół

"Wspólnota ze zranionymi" – ogólnopolski Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

Pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi” w całej Polsce obchodzony jest w piątek, 19 lutego, kolejny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

[ TEMATY ]

Zranieni w Kościele

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy i nabożeństw Drogi Krzyżowej biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy modlić się będą w intencji osób skrzywdzonych oraz o nawrócenie dla sprawców.

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016, corocznie w pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

Podziel się cytatem

– Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do wszystkich parafii trafiły już materiały duszpasterskie opracowane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zawierają one m.in. teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę oraz spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną.

– Mam nadzieję, że przygotowane na 2021 rok materiały duszpasterskie „Wspólnota ze Zranionymi” pomogą w podjęciu pokornej modlitwy i szczerej pokuty w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach parafialnych w Polsce – zaznacza delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, zachęcając do włączenie się w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych w pierwszy piątek Wielkiego Postu.
– Ufam, że takie solidarne działanie przyczyni się do rozbudzenia naszych sumień i wrażliwości, a także przemiany świadomości wszystkich członków Kościoła, tak aby każdy z zaangażowaniem robił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży – dodaje abp Polak.

W opracowanych przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży materiałach duszpasterskich znalazły się pomocne materiały liturgiczne oraz teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę, a także intencja do Koronki do Bożego Miłosierdzia. – Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Reklama

– Jesteśmy Kościołem i cokolwiek dzieje się w naszej wspólnocie, jest naszą sprawą. Tak jak dramat przeżywany we wspólnym domu, w jednej rodzinie, w jednym organizmie. Przypomina o tym papież Franciszek, pisząc na ten temat „List do Ludu Bożego” w oparciu o jedno zdanie: „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią inni” (1 Kor 12, 26). Wezwał w nim, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy – dodaje ks. Studnicki.

Dopełnieniem materiałów jest spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl.

Strona będzie na stałe pomocą dla wszystkich, którzy pragną służyć duchową i duszpasterską pomocą osobom zranionym wykorzystaniem seksualnym w środowiskach kościelnych. Duszpasterze i liderzy grup parafialnych i ruchów na stronie wspolnotazezranionymi.pl znajdą materiały pomocne w towarzyszeniu skrzywdzonym i animowaniu wrażliwości we wspólnotach. Osoby skrzywdzone znajdą dane kontaktowe do duszpasterzy osób pokrzywdzonych, którzy udzielają duchowego wsparcia. – Zachęcamy do współtworzenia strony przez nadsyłanie materiałów i świadectw – zachęca ks. Studnicki. – Strona będzie się rozwijać, planujemy w niedługim czasie uzupełnić ją o możliwość dodawania intencji, a z drugiej strony zgłaszania grup i parafii, które podejmą się w ciągu roku modlitwy za osoby skrzywdzone. – Chcemy, by osoby skrzywdzone czuły duchowe wsparcie całej wspólnoty Kościoła przez cały czas – podkreśla kierownik Biura Delegata KEP.

Reklama

W Dzień modlitwy i pokuty Msze św. i nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji skrzywdzonych i o nawrócenie sprawców odbędą się we wszystkich polskich diecezjach. I tak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Mszy św. o godz. 18.00. Homilię wygłosi ks. Dariusz Larus, duszpasterz osób pokrzywdzonych archidiecezji gnieźnieńskiej.

Drodze Krzyżowej w intencji osób wykorzystanych seksualnie, sprawowanej w katedrze św. Jana o godz. 18.00, będzie przewodniczył bp Michał Janocha.

W Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach nabożeństwu Drogi Krzyżowej sprawowanej o 17.15 będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Bp Damian Muskus przewodniczyć będzie o godz. 17.00 Mszy św. w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II w intencji osób zranionych wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie Kościoła. Natomiast o 18.30 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzone wspólnie ze świeckimi katolikami z Krakowa.

W Katedrze Legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 11.30 odbędzie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. Piotra Kota, delegata Biskupa Legnickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji pokrzywdzonych pod przewodnictwem ks. prałata Roberta Kristmana, Wikariusza Generalnego. Homilię wygłosi ks. Piotr Kot.

W sobotę 20 lutego br. w bazylice katedralnej w Pelplinie o godz. 11.00 odbędzie się nabożeństwo pokutne, w którym będą uczestniczyli kapłani z całej diecezji. Jednym z elementów nabożeństwa będzie modlitwa w intencji osób skrzywdzonych i przeproszenie za grzech sprawców.

W Płocku, nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17.00 – w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego sprawowane będzie w bazylice katedralnej, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery i z udziałem ks. biskupa Mirosława Milewskiego.

Reklama

W diecezji świdnickiej, w Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich bp Marek Mendyk odprawi o godz. 18.00 Mszę św. w katedrze w Świdnicy. Natomiast biskup pomocniczy Adam Bałabuch przewodniczyć będzie o godz. 17.30 Mszy w kościele św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

Materiały Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zostały przekazane także do wszystkich parafii oraz wszystkich księży posługujących w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – informuje tamtejsza kuria. Ponadto zostały one umieszczone również na stronie internetowej. Jak poinformowano, abp Andrzej Dzięga polecił wydać komunikat do kapłanów.

Także w diecezji tarnowskiej materiały Biura zostały rozesłane do wszystkich parafii z zachętą do ich wykorzystania. Wzorem lat ubiegłych w Bazylikach Mniejszych będą odprawiane nabożeństwa.

W Toruniu, Droga Krzyżowa odbędzie się w toruńskiej katedrze po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30 pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla.

Modlitwy w Dniu modlitwy i pokuty prowadzone będą także w parafiach i sanktuariach prowadzonych przez zakony.

I tak, np. w Zakonie Augustiańskim w piątek 19 lutego o godz. 17.40 w Kaplicy p.w. Św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie-Prokocimiu odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, w intencji osób skrzywdzonych oraz o nawrócenie dla sprawców.

W Zakonie Paulinów zostały przekazane materiały duszpasterskie do każdej wspólnoty klasztornej i każdej parafii prowadzonej przez Zakon. Zostaną one wykorzystane w tym dniu w modlitwie i nabożeństwach sprawowanych we wspólnotach klasztornych i wraz z wiernymi.

Zakon informuje, że ojcowie i bracia paulini, mając świadomość dramatu pokrzywdzonych, a także tych którzy, dopuścili się takich aktów, zostali zachęceni do podjęcia modlitwy, prosząc Boga o przebaczenia win dla sprawców wykroczeń, ducha pokuty i umartwienia, pragnienie naprawienia wyrządzonego zła, a dla pokrzywdzonych i ich rodzin o ukojenie bólu serca.

2021-02-18 14:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Dzień Modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich

[ TEMATY ]

modlitwa

Zranieni w Kościele

Kościół w Polsce obchodzi dziś Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. Zgodnie z postanowieniem Episkopatu jest on obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku przypada 28 lutego. Z tej okazji w diecezjach i zakonach podejmowane są różnorakie inicjatywy modlitewne.

ARCHIDIECEZJA BIAŁOSTOCKA

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Obchody rozpoczęła Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Stanisław Chmielewski, diecezjalny duszpasterz strażaków oraz strażaccy kapelani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy na czele panem Marcinem Piwnikiem, starostą sandomierskim, komendantem powiatowym straży pożarnej bryg. Piotrem Krytusem, komendantem powiatowym policji insp. Ryszardem Komańskim oraz strażacy wraz z rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję