Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Stary Bieżanów

„Bieżanów’ 85” – pamiętamy!

    Dziś w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bieżanowie, została odprawiona uroczysta Msza święta w 36. rocznicę rozpoczęcia Protestu Głodowego Patriotów.

2021-02-21 19:46

Angelika Jaśko

    Dzięki staraniom kilku parafian bieżanowskich, którzy wciąż pamiętają to niezwykle ważne wydarzenie, jakim była „Bieżanowska Głodówka”, każdego roku w okolicy 19 lutego (data rozpoczęcia Protestu) mamy możliwość spotkania się w tym szczególnym miejscu, aby pomodlić się za zmarłych i żyjących uczestników Głodówki, a także powspominać tamte niezwykłe wydarzenia.

Reklama

    Dzisiejszą Mszę św. odprawił proboszcz parafii ks. Bogdan Markiewicz, a uczestniczyli w niej, obok parafian, także Rycerze Jana Pawła II, poczet sztandarowy Stowarzyszenia Patriotycznego im. Ks. Adolfa Chojnackiego oraz kilka osób, które w 1985 r. brały czynny udział w Głodówce. Ze względów „pandemicznych” nie było tym razem tradycyjnego spotkania po Mszy w salkach, w których w 1985 roku odbywała się Głodówka. Ale przecież za rok też będzie rocznica…

    W latach dziewięćdziesiątych na rocznicowe spotkania do Bieżanowa przyjeżdżało bardzo dużo osób z całej Polski, także wielu byłych głodujących. Przez wiele lat gościem honorowym na spotkaniach w Bieżanowie była Anna Walentynowicz (najczęściej z nieodłączną „Janką” – Janiną Natusiewicz-Mirer, która towarzyszyła jej wiernie, aż do ostatniej chwili – zginęła razem z Anią w Katastrofie Smoleńskiej). Niestety, z roku na rok uczestników tych spotkań ubywało i z czasem pozostało kilkanaście osób, które każdego 19 lutego spotykały się o godzinie 18.00 na Mszy św., a potem schodziły do tzw. „przyziemia” (czyli salek, w których odbywała się Głodówka), aby przy herbatce i ciastku wspominać dawne, „głodówkowe czasy” i dyskutować o „aktualnościach”. Tylko na okrągłe rocznice znów zjeżdżali się „solidarnościowcy” nie tylko z Małopolski, ale także z innych regionów Polski.

    Szczególne podziękowanie dla Stowarzyszenia Patriotycznego im. Ks. Adolfa Chojnackiego, które każdego roku organizuje piękne uroczystości związane z rocznicą rozpoczęcia Głodówki i pielęgnuje pamięć o księdzu Adolfie - ówczesnym bieżanowskim proboszczu, a także o jego dokonaniach i wspaniałej patriotycznej postawie.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

24 godziny dla Pana: On przebacza wszystkie twoje grzechy

2021-02-26 16:57

[ TEMATY ]

Wielki Post

24 godziny dla Pana

papież Franciszek

Vatican News

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich, które mogą pomóc parafiom oraz wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy wielkopostnej „24 godziny dla Pana”. Jest ona przewidziana w tym roku na 12 i 13 marca. Jej hasłem są słowa: „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Niezależnie od trwania pandemii papież Franciszek ustalił, że również w tym roku „24 godziny dla Pana” odbędą się przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu.

Aby podjąć tę inicjatywę należy zadbać o to, aby w piątek wieczorem, 12 marca oraz przez całą sobotę 13 marca otwarty był kościół. Trzeba w tym czasie umożliwić wiernym przystąpienie do spowiedzi, najlepiej podczas prowadzonej równolegle adoracji Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie można rozpocząć w piątek wieczorem od nabożeństwa Słowa Bożego przygotowującego do sakramentu pojednania, a zakończyć celebracją świątecznej Eucharystii w sobotę po południu.

CZYTAJ DALEJ

W miłosierdziu zanurza się troski i doznaje przebaczenia

2021-02-27 13:48

[ TEMATY ]

Płock

św. Faustyna

Boże Miłosierdzie

Graziako

- Miłosierdzie jest tym za czym najbardziej tęskni ludzkie serce. Można w nim zanurzyć troski i doznać przebaczenia - mówi s. Diana Kuczek ZMBM, przełożona płockiego klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Przez najbliższy rok obchodzić ono będzie 90. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie. Wydarzenie to miało miejsce 22 lutego 1931 roku w Płocku.

Elżbieta Grzybowska (KAI): Płocki klasztor Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku uchodzi za kolebkę kultu Bożego Miłosierdzia: to tu św. Siostra Faustyna 22 lutego 1931 roku usłyszała po raz pierwszy żądanie, by namalować obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Historia tego miejsca jest ciekawa, ale obfitująca także w trudne doświadczenia z czasów powojennych, PRL-owskich. Zgromadzenie przeszkadzało władzy komunistycznej, w pewnym momencie siostry zostały stąd po prostu wyrzucone.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony na te czasy

W archidiecezji częstochowskiej trwa peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney'a, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. 27 lutego relikwie powitała parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Na rozpoczęcie peregrynacji wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej przed Najświętszym Sakramentem. Podczas nabożeństwa akt zawierzenia kapłanów, ochrony życia w ojczyźnie, rodzin, małżonków oraz Rycerzy Kolumba odczytał Stanisław Dziwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję