Reklama

Niedziela Małopolska

Podbija świat dla Niepokalanej

– Niech ten wielki dar pomoże nam gorliwie postępować w wierze, niech przykład wiary Maksymiliana oraz jego wstawiennictwo prowadzą nas do coraz lepszego naśladowania Najświętszej Maryi Panny – powiedział o. Augustyn Spasowicz OCist, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Nowej Hucie, gdzie odbyła się instalacja relikwii „Szaleńca Niepokalanej”.

2021-02-22 14:29

Norbert Polak

Dar relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego

Dar relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego

Dar relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego dla parafii na os. Szklane Domy pochodzi z Klasztoru Niepokalanów Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Zobacz zdjęcia: Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego na Szklanych Domach

Msza św. z przyjęciem relikwii odbyła się 21 lutego 2021 r. Na początku Eucharystii gwardian klasztoru w Niepokalanowie o. Mariusz Słowik odmówił modlitwę błogosławieństwa relikwii.

Reklama

W trakcie homilii kapłan mówił o prawdziwym znaczeniu nawrócenia i podkreślił, że celem Wielkiego Postu jest wierność Chrystusowi, jak uczynił to św. Maksymilian: – Nawracać się, oznacza zmienić swoje myślenie, poglądy, jeśli są niewłaściwe w stosunku do Pana Boga. Zmieniać swoje życie, gdy ranię i niszczę siebie i bliźnich. Pan Jezus wzywa nas do nawrócenia, do przemiany. Szatan kusi przez różne ideologie. Święty Maksymilian Kolbe otarł się o różne poglądy: faszystowskie, komunistyczne, bo żył w czasie wojny. W Rzymie o poglądy masońskie, o liberalizm ateistyczny. Ale jednak temu się nie poddał.

Gwardian Niepokalanowa podkreślił, że święty obrał zupełnie inny kurs. – Jako kleryk napisał program: „Musisz być świętym i to jak największym”. Był to program zjednoczenia się z Bogiem, program wielkiej pracy nad sobą. Zawierał się w dwóch literach: „w=W”. Moja wola równa się woli Bożej.

Kapłan wyjaśnił słowami Maksymiliana, na czym polega droga doskonałości: – „Doskonałość nie polega na wielkich rzeczach, ale na punktualnym, sumiennym wykonywaniu drobnych rzeczy. Nie na długich modlitwach i umartwieniach, a na dokładnym spełnianiu woli Bożej”. Mówił: „Zapracować, zamęczyć się i wyniszczony umrzeć dla Niepokalanej. Celem jest Niebo, żeby wejść do Nieba, trzeba być świętym”.

Reklama

Nawiązując do oddania życia za ojca dzieci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, Franciszka Gajowniczka, zaznaczył, że akt ten był szczytem miłości, w której ćwiczył się przez całe życie. O. Słowik odniósł się także do ogromnej pracowitości świętego: – Udał się na misję do Japonii i w Nagasaki założył drugi Niepokalanów. I po miesiącu wydał już „Rycerza Niepokalanej” w języku japońskim. Swoją życzliwością, otwartością zdobywał serca ludzi. Stworzył klasztor, który ocalał po wybuchu bomby atomowej. To też jakiś znak. Był entuzjastą, twórcą. Założył Radio Niepokalanów. Myślał o telewizji. Myślał o budowie lotniska. Stworzył wydawnictwa, drukarnie, było wydawanych aż milion egzemplarzy „Rycerza Niepokalanej”.

Zdaniem gwardiana poświęcenie o. Kolbego wydało dojrzałe owoce w polskim narodzie: – W ten sposób wpłynął na miliony Polaków, przyczynił się do powstania, wychowania pokolenia Armii Krajowej, pokolenia Polaków Niezłomnych. I swoje życie poświęcał zawsze Matce Najświętszej. Jej się oddawał każdego dnia. Jest taki epizod w dzieciństwie, jak podczas odpustu w Pabianicach otrzymał od rodziców 5 kopiejek, by sobie coś kupił. Najczęściej chłopcy kupowali jakieś zabawki czy lody. On kupił figurkę Matki Bożej Niepokalanej.

Duchowny odniósł się też do obrazu widniejącego na ołtarzu z relikwiami św. Maksymiliana: – Tu jest taki obraz z dwiema koronami Matki Bożej, bo właśnie w Pabianicach miał objawienie. „Którą chcesz koronę? Białą, by zostać księdzem, czy czerwoną, by zostać męczennikiem?” – usłyszał. „Chcę obie” – odpowiedział. Takie objawienie się w jego życiu spełniło.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skupieni wokół Chrystusa

2021-02-27 15:01

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, księża z terenu naszej archidiecezji spotkali się w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, na dniu skupienia. Tydzień temu zaproszenie otrzymali księża proboszczowie, dziś wikariusze oraz kapłani posługujący w innych przestrzeniach niż parafia.

Na obydwu wielkopostnych dniach skupienia obecny był ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który kierując swoje słowo do zebranych prezbiterów podziękował im za wspólną modlitwę oraz obecność. - Cieszę się, że mogliśmy spotkać się na wspólnej modlitwie. W tej świątyni są naprawdę wspaniałe warunki. Potrzebujemy takiego dnia modlitwy, na spowiedź i adorację. Dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę. Dziękuję, że staracie się dbać o swoją formację. Nie tylko zachęcajmy wiernych do pobożnościowych praktyk, ale także znajdujmy czas do budowania relacji z naszym Panem, żeby stanąć przed nim w prawdzie - mówił abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

101 lat temu urodziła się Anna Smoleńska, twórczyni symbolu Kotwicy

2021-02-27 12:57

[ TEMATY ]

Polska Walcząca

wikipedia.org

28 lutego 1920 r. urodziła się Anna Smoleńska, harcerka Szarych Szeregów, twórczyni tzw. Kotwicy, symbolu Polski Walczącej. Po aresztowaniu jesienią 1942 r. trafiła do więzienia na Pawiaku, skąd Niemcy deportowali ją do KL Auschwitz. Zmarła w marcu 1943 r.

Anna Smoleńska urodziła się w Warszawie. Z harcerstwem związała się już w 1931 r. Uczyła się w warszawskim gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Po maturze w 1938 r. podjęła studnia w dziedzinie historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Narciarskie MŚ - Żyła: wszystko mi wychodziło

2021-02-27 18:39

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Triumfator konkursu na normalnej skoczni na mistrzostwach świata w Oberstdorfie Piotr Żyła przyznał, że już przed rozpoczęciem zawodów czuł mnóstwo energii. "Wszystko mi wychodziło. Wiedziałem, że nie ma szans, żebym tego nie wygrał" - powiedział.

Żyła prowadził już po pierwszej serii. W drugiej nie zmarnował szansy i wyprzedził Niemca Karla Geigera o 3,6 pkt. Trzecie miejsce zajął Słoweniec Anze Lanisek, który stracił do Polaka 7,3 pkt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję