Reklama

Niedziela Świdnicka

Szkolą ceremoniarzy

Pod czujnym okiem diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej, w trudnych warunkach pandemicznych, ale jednak, odbywają się wykłady w ramach kursu ceremoniarza – na razie zdalnie.

[ TEMATY ]

ceremoniarze

archiwum prywatne

Zdalne spotkania przyszłych ceremoniarzy odbywają się na platformie zoom.us

Zdalne spotkania przyszłych ceremoniarzy odbywają się na platformie zoom.us

Ponad 20 lektorów z terenu całej diecezji od 24 października zeszłego roku gromadzi się w każdą sobotę przed komputerami, aby punktualnie o godz. 10 uczestniczyć w godzinnych, zdalnych wykładach z zakresu liturgiki, Biblii i życia duchowego. Jak wygląda kurs ceremoniarski on-line? Zapytaliśmy uczestników.

- Spotkania rozpoczynają się od krótkiej modlitwy, po której następuje część teoretyczna. Do tej pory omawialiśmy poszczególne części Mszy św. i jej elementy, co kto robi, dlaczego itp. – relacjonuje Marcin Lubczyński ze Świebodzic.

- Na każdym spotkaniu rozmyślamy nad słowem Bożym wg metody św. Ignacego Loyoli, które prowadzi ks. Tomasz Kula. Natomiast wykłady prowadzone są przez ks. Łukasza Basistego, ks. Piotra Sipiorskiego oraz przez ks. Krzysztof Orę – dodaje Maksymilian Bujnowski z Bielawy.

- Na razie zdobywamy wiedzę teoretyczną, która jest weryfikowana krótkimi testami. Cieszę się, że planowane jest również spotkanie „w realu” wszystkich kandydatów – mówi Jakub Pajor ze Świebodzic. – Tak, będzie taki dzień skupienia – dodaje Marcin - abyśmy mogli zacząć tę wiedzę wreszcie praktykować. - Ja jestem zadowolony, że chociaż w takiej formie jest ten kurs, mimo tego, wolałbym, aby te spotkania nie były przez komputer – mówi Zygmunt Sośniak z Pieszyc. - Na koniec modlimy się zazwyczaj albo dziesiątką różańca świętego albo koronką. Wrażenia są do tej pory pozytywne – podsumowuje Marcin.

2021-03-02 15:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Udzielenie posługi ceremoniarza

[ TEMATY ]

bp Józef Szamocki

posługa

ceremoniarze

ks. Paweł Borowski

W sobotę 20 czerwca bp Józef Szamocki udzielił posługi ceremoniarza 27 lektorom z diecezji toruńskiej. Młodzi chłopcy przygotowywali się do tego wydarzenia przez szereg spotkań formacyjnych i modlitewnych. Uroczystość odbyła się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu i uczestniczyli w niej kapłani z parafii, z których pochodzą nowi ceremoniarze oraz najbliższa rodzina.

W homilii bp Józef podkreślił, że nowa funkcja to nie tylko zaszczyt, ale także wezwanie do jeszcze gorliwszej służby i autentycznego świadectwa. Zaznaczył, że dzięki temu możemy uchronić się przed zagubieniem samego siebie, ale także przez zgubieniem w swoim życiu Jezusa. - W naszych świątyniach będziecie trzymać wartę przy Jezusie, aby Go nie zgubić oraz swoją postawą ukazywać Jezusa innym, pomóc im Go odnaleźć - mówił do nowych ceremoniarzy Ksiądz Biskup.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 21:41

Biuro Prasowe AK

    Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

    - Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku za to wielkie dobro, jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń, nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję