Reklama

Niedziela Częstochowska

Na drogach zawierzenia

– Syn Boży za sprawą otwartego serca Maryi wkroczył w nasz, ludzki czas. W radość dzisiejszej uroczystości pragniemy włączyć dziękczynnie za dar osobistego życia, za dar życia naszych rodzin, jak również dar częstochowskiego Kościoła w jego wymiarach metropolitalnych – mówił abp Wacław Depo 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Miłość i wierność oraz tajemnica wybrania. Wobec tych tajemnic stanęli w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie uczestnicy Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który również wygłosił homilię.

Metropolita częstochowski powiedział w niej: – Zwiastowanie Pańskie można uznać świętem wierności i miłości Boga, jak również człowieka otwartego na plan Boga. Te dwie daty – 25 marca i 24 grudnia – są objawieniem tej samej miłości Boga do człowieka. Nie zatrzymujemy na się tej dacie, którą jest dzisiejsze Zwiastowanie, ale idziemy dalej, w głąb tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przypomniał, że Maryja została wybrana i obdarowana, uczy także, jak zawierzyć Bogu we wszystkim, to znaczy, by w ludzkim życiu zaryzykować całym życiem i postawić na Boga. „Bóg jest zawsze wierny człowiekowi i pragnie go prowadzić i umacniać w realizacji powierzonej mu misji”. Dlatego zadaniem człowieka jest na nowo uwierzyć zarówno na dobre, jak i złe, że Bóg jest miłością i go nie opuszcza, ponieważ zawsze jest blisko. Kolejne, „ogromnie zadanie, jakie staje nad nami, jest powrót do Eucharystii” – podkreślił abp Wacław. I wyjaśnił: – Rozumiemy to zadanie bardzo konkretne jako powrót do praktyk Mszy św. Dziś trzeba powiedzieć: Nie bójcie się! Bóg jest z nami. Bóg jest naszym zbawieniem. Bóg jest źródłem naszego życia. „Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Jak ginęli męczennicy w IV wieku, mówiąc, my nie mamy żyć bez Eucharystii. Ta świadomość musi nam towarzyszyć i pogłębić naszą wiarę, mamy ku temu stosowny czas. Miejmy odwagę przez swoją obecność, jak dzisiaj, powiedzieć Bogu „tak”, a Maryja niech rozpromieni swoją miłością wszystkie drogi naszego życia i naszego zawierzenia Bogu we wszystkim

Podczas Liturgii zostały złożone przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Sześć osób zobowiązało się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Reklama

Arcybiskup Depo udzielić błogosławieństwa kobietom oczekującym na narodzenie dzieci i matkom, które cieszą się darem macierzyństwa.

Dzień Świętości Życia obchodzony od 1998 r,, przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, przypomina, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a także to, że ludzkie życie ma sens i wartość na każdym jego etapie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zwraca uwagę na znaczenie troski o nie.

Diecezja częstochowska została ustanowiona 28 października 1925 r. bullą papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae Unitas”, a 25 marca 1992 r. bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” – archidiecezją. Błogosławieni związani z archidiecezją to: ks. Maksymilian Binkiewicz, s. Józefa Chrobot CSFN, ks. Ludwik Gietyngier oraz ks. Dominik Jędrzejewski.

Obejmuje: 4 regiony duszpasterskie, 36 dekanatów, 312 parafii (w tym: 311 terytorialnych {297 diecezjalnych, 14 zakonnych}, 1 personalna akademicka), 3 rektoraty (za https://archiczest.pl).

2021-03-25 21:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję