Reklama

Niedziela Małopolska

Abp Jędraszewski: Będziemy przeżywać zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem

– Pełni ufności w Bożą opiekę przygotowujmy się do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, w których z radością i nadzieją będziemy przeżywali zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Palmową w katedrze wawelskiej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

28 marca w królewskiej katedrze na Wawelu o godz. 9.45 rozpoczęła się uroczystość Niedzieli Palmowej z obrzędem poświęcenia palm przez abp. Marka Jędraszewskiego. To doniosłe dla Kościoła wydarzenie jest wejściem w głębokie przygotowywanie serc ludzi do Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, dlatego podczas uroczystości dokonuje się obrzęd poświęcenia palm i na czele z przewodniczącym Mszy św. odbywa się procesja do kościoła.

Reklama

– „Oto idziemy do Jerozolimy”. Te Jezusowe słowa, drodzy siostry i bracia, stanowią najbardziej przejmujące zaproszenie, które kieruje do nas Odkupiciel, abyśmy weszli w głębię rozpoczynającego się dzisiejszą Niedzielą Palmową Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas wygłoszonej homilii i dodał: – Dla wszystkich nas ma to być czas odrzucania tego, co tylko ludzkie w patrzeniu na człowieka, a odkrywania tego, co Boże. Jeśli bowiem słyszymy orędzie Kościoła, że Bóg tak umiłował świat, iż Syna swego Jednorodzonego wydał za nas na cierpienie i śmierć na krzyżu, abyśmy, uwierzywszy w Niego, nie zginęli, ale mieli życie wieczne, to równocześnie odkrywamy, jak wielki jest sam człowiek i jak godny szacunku, skoro Pan Bóg pamięta o nim i przejmuje się jego losem.

Arcybiskup kontynuował myśl o wielkiej godności człowieka, która ma swoją cenę w krwi Chrystusa umarłego za nas: – Nie jesteśmy jakimś przypadkowo powstałym nagromadzeniem atomów, które w chwili śmierci nieodwracalnie obrócą się w proch i nicość. Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga, stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo, i odkupionymi Krwią Jego Syna, powołanymi do życia wiecznego i oglądania Boga twarzą w twarz. – Pełni ufności w Bożą opiekę przygotowujmy się do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, w których z radością i nadzieją będziemy przeżywali zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem – zakończył abp Marek Jędraszewski.

2021-03-28 22:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w trybie zdalnym obradowała Rada Kardynałów

2021-05-06 19:36

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

rada

Grzegorz Gałązka

Aktualna sytuacja Kościoła w poszczególnych regionach świata, a także kwestie związane z bliskim już wejściem w życie konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej to temat dzisiejszego spotkania Rady Kardynałów. Z powodu sytuacji sanitarnej obradowała ona w trybie online.

Podczas spotkania omówiono wiele kwestii bieżących, a każdy z kardynałów (Óscar A. Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, Reinhard Marx z Niemiec, Seán Patrick O'Malley z USA, Oswald Gracias z Indii i Fridolin Ambongo Besungu z Demokratycznej Republiki Konga) opisał również sytuację w swoim regionie, w tym ekonomiczne i społeczne konsekwencje pandemii oraz zaangażowanie Kościoła na rzecz zdrowia, odbudowy gospodarczej i wsparcia oferowanego najbardziej potrzebującym. Kardynałowie Pietro Parolin i Giuseppe Bertello oraz sekretarz Rady bp Marco Mellino – łączyli się z Watykanu, zaś Ojciec Święty śledził obrady z Domu św. Marty.

CZYTAJ DALEJ

USA: Zdewastowano pomnik księdza Popiełuszki na Greenpoincie

Zdewastowano pomnik księdza Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie w Nowym Jorku. Na głowę wyrzeźbionej postaci założono czarny worek, z którego wysypały się śmieci. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podziękował policji za wszczęcie śledztwa ws. "tego przykrego aktu wandalizmu".

"Akt dewastacji pomnika księdza Popiełuszki na Greenpoincie trafił dziś na pierwsze strony gazet w kilku lokalnych mediach" - napisał w czwartek na Twitterze konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: uczcili pamięć zamordowanego policjanta

2021-05-07 12:47

PAP

W Krakowie w samo południe zawyły syreny dla zamordowanego w Raciborzu policjanta.

Młodszy aspirant Michał Kędzierski zginął na służbie 4 maja. Został zastrzelony przez 40-letniego mężczyznę, wcześniej notowanego za przestępstwa narkotykowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję