Reklama

Jasna Góra

Triduum Paschalne i Wielkanoc na Jasnej Górze

Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego na Jasnej Górze upływać będą w szczególnej łączności z tymi wszystkimi, którzy nie będą mogli uczestniczyć w liturgii bezpośrednio. To właśnie z narodowego sanktuarium w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę transmitowane będą w telewizji publicznej wieczorne nabożeństwa. Paulini zachęcają do wspólnej modlitwy od tronu Jasnogórskiej Pani.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Każdego dnia Triduum Paschalnego liturgia rozpoczynać się będzie o godz.18.00 w bazylice, skąd, ze względu na jej większą niż Kaplica Matki Bożej powierzchnię, transmitowane będą modlitwy.

- Wciąż nasze życie, a więc i przeżywanie świąt determinuje pandemia, stąd zapraszamy do udziału w Triduum Paschalnym transmitowanym w programie 1 TVP - powiedział kustosz Jasnej Góry.

Reklama

O. Waldemar Pastusiak przypomniał, że udział w liturgii za pośrednictwem różnych medialnych przekazów stanowi wyzwanie do większej mobilizacji, przygotowania i oddania na ten czas wszystkiego Bogu. - To trzeba zaplanować, do tego trzeba się przygotować - podkreślił.

Paulin zauważył, że tylko w ubiegłym roku, więc od czasu rozpoczęcia pandemii, na jasnogórskim kanale Youtube odnotowano ponad 20 mln duchowych pielgrzymów ze wszystkich kontynentów i niemal wszystkich krajów świata. - To wielka radość, ale i zobowiązanie dla kapłanów i całej Jasnej Góry - zaznaczył zakonnik.

Kustosz Jasnej Góry podkreślił, że paulini cały czas starają się wyjść naprzeciw pielgrzymom, zwłaszcza tym oczekującym na wejście do Kaplicy Matki Bożej. To właśnie specjalnie dla nich na ścianie przed wejściem został zamontowany dużych rozmiarów telebim. Teraz dociera tam nie tylko dźwięk, ale i obraz, zauważył o. Pastusiak.

Podziel się cytatem

Reklama

Paulin podziękował wiernym, a zwłaszcza pielgrzymom, którzy przybywają z daleka za cierpliwość w oczekiwaniu na spotkanie z Matką Bożą. Podkreślił, że Jasna Góra stara się przestrzegać wszystkich reżimów sanitarnych, przede wszystkim limitu osób mogących jednocześnie wejść do świątyni. - Prośba o cierpliwość i oczekiwanie, czasem może wywołać zdenerwowanie, ale coraz więcej jest też wzajemnego zrozumienia - powiedział kustosz.

Cały czas mimo pandemii, z zachowaniem koniecznych obostrzeń, w Kaplicy Sakramentu Pokuty odbywa się spowiedź. Do sakramentu można przystąpić od godz. 6.15 do 19.30. W czasie Triduum od 6.15 do 17.00.

W Wielki Piątek tradycyjnie już drogę krzyżową miasta Częstochowy poprowadzi na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jednak nie będzie ona przeżywana, jak zwykle, na Wałach, a ze względu na transmisję internetową w Kaplicy Matki Bożej.

Grób Pański, jak co roku, znajdować się będzie też w Kaplicy, jednak nie po jej środku, a z boku. Tak było już w ubiegłym roku. To z praktycznych względów, by mógł pozostać dłużej, a nie musiał być rozbierany w trakcie rezurekcyjnej procesji.

Adoracja Jezusa w Grobie trwać będzie całą noc i jak zapewnia o. Kustosz paulini postarają się, by każdy, kto zechce mógł choćby przez chwilę pokłonić się Jezusowi.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do bazyliki, przy dużym polowym ołtarzu, w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 14.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz.6.00 wałami przejdzie procesja rezurekcyjna, jednak do udziału w niej zaproszeni są tylko kapłani.

Po procesji w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. Zmartwychwstania celebrować będzie bp senior Antonii Długosz z Częstochowy. Suma Wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo.

2021-03-31 15:38

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w tym roku Pielgrzymka góralska dotrze na Jasną Górę?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

górale

facebook.com/PielgrzymkaGoralskaNaJasnaGore

Zdjęcie z zeszłorocznej pielgrzymki góralskiej

Zdjęcie z zeszłorocznej pielgrzymki góralskiej

Przewodnicy pielgrzymek góralskiej, wadowickiej i kalwaryjsko-lanckorońskiej podjęli decyzję o duchowej formie tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. Jak tłumaczą, kierują się troską o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pątników, jak i podejmujących ich gościną gospodarzy.

221. Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska na Jasną Górę będzie miała wyjątkową formę. Pielgrzymi zgromadzą się na modlitwie w sanktuarium kalwaryjskim, by duchowo łączyć się z Jasną Górą. W najbliższą sobotę o godz. 6 zostanie odprawiona Msza św. w ich intencji. Następnie pątnicy udadzą się na dróżki, a o 20.30 poprowadzą różaniec. Szczególnym momentem duchowej łączności z sanktuarium na Jasnej Górze będzie Apel Maryjny o godz. 21. Na zakończenie w bazylice kalwaryjskiej odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z uwielbieniem.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję