Reklama

Niedziela Częstochowska

Dynamizm miłości Boga

– Jezus Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja! To jest klucz katolickiej wiary i to jest jej serce. Syn Człowieczy przyszedł, aby dokonać naszego zbawienia darem z samego siebie na Kalwarii, aby również zmartwychwstać i wprowadzić nas do nowego życia. To jest nasze osobiste i wspólnotowe wyzwanie wiary: ukrzyżowany Jezus z Nazaretu jest zmartwychwstałym Panem, Chrystusem i Zbawicielem – mówił abp Wacław Depo podczas Sumy wielkanocnej 4 kwietnia na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Suma wielkonocna

O. Michał Bortnik/Jasna Góra

W Niedzielę Zmartwychwstania Chrystusa przyszli na Eucharystię, aby w ten sposób potwierdzić, że spotkali Jezusa, który pokonał śmierć, szatana i grzech, zmartwychwstał i żyje oraz otworzył wiernym bramy życia wiecznego. W bazylice jasnogórskiej 4 kwietnia Sumie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Reklama

W homilii mówił o wydarzeniach, takie jak Golgota, pusty grób, zlokalizowanych w Jerozolimie. Wierzący jednak rozumieją, że nie mogą się zatrzymać tylko na wspomnieniu historycznym, ale ich zadaniem jest pójdzie w głąb wiary, bo „zmartwychwstanie Jezusa jest przede wszystkim tajemnicą wiary, która ukazała nam dynamizm miłości Boga, objawioną w Jezusie, miłością, która stwarza świat i człowieka na nowo”. – Mocno to podkreślił św. Paweł w Liście do Kolosan, że zmartwychwstanie jest nie jedynie brzmieniem przeszłości, ale dokonuje się dzisiaj, dlatego woła, jeżeli razem z Chrystusem powstaliśmy się z martwych, szukajcie tego, co w górze, bo nasze jest ukryte z Chrystusem w Bogu – powiedział abp Depo. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że źródłem życia dla wierzących jest Bóg i Jego zbawcza miłość. Są oni od sakramentu chrztu złączeni z Chrystusem na życie i śmierć. – Ewangelia jest mocą i mądrością. Ewangelia jest dla nas światłem w dolinach ciemności, bólu i śmierci, jest jednocześnie solą, która ma zachować prawdę i dobro w ludzkich sercach mimo sprzeciwu – powiedział abp Depo.

W uroczystość zmartwychwstania Pana metropolita częstochowski zachęcał zgromadzonych, „byli żywymi świadkami Jezusa przez: radość, nadzieję i miłość jako dar z siebie dla drugich, by nikt z nas nie zginął”.

2021-04-04 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: uroczystości pogrzebowe ks. inf. Józefa Słomiana

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

Bożena Sztajner

W wieku 89 lat, w Częstochowie po ciężkiej i długiej chorobie 6 maja 2016 r. zmarł ks. inf. Józef Słomian, gorliwy duszpasterz i legendarny budowniczy kościoła św. Wojciecha w dzielnicy „Tysiąclecie” w Częstochowie. 8 maja późnym wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: obostrzenia covidowe najpierw w regionach z najniższą wyszczepialnością

2021-08-04 14:14

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Niedzielski przypomniał, że w środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. "Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa" – dodał szef MZ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję