Reklama

Kościół

Papież Franciszek przesłał telegram kondolencyjny po śmierci śp. abp Wojciecha Ziemby

"Jego Świątobliwość Franciszek powiadomiony o śmierci śp. arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Wojciecha Ziemby, łączy się w żałobie z Waszą Ekscelencją, rodziną Zmarłego, duchowieństwem i uczestnikami liturgii pogrzebowej (...) - napisał kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, w telegramie kondolencyjnym skierowanym do abp Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego po śmierci abp. Wojciecha Ziemby.

Publikujemy treść telegramu przesłanego przez kard. Pietro Parolina:

JEGO EKSCELENCJA KS ARCYBISKUP JÓZEF GÓRZYŃSKI METROPOLITA WARMIŃSKI

Reklama

OLSZTYN

JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ FRANCISZEK POWIADOMIONY O ŚMIERCI ŚP. ARCYBISKUPA SENIORA ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ WOJCIECHA ZIEMBY, ŁĄCZY SIĘ W ŻAŁOBIE Z WASZĄ EKSCELENCJĄ, RODZINĄ ZMARŁEGO, DUCHOWIEŃSTWEM I UCZESTNIKAMI LITURGII POGRZEBOWEJ. WYRAŻA PRZEKONANIE, ŻE DO DOMU OJCA PO IWECZNĄ NAGRODE ODSZEDŁ PASTERZ, KTÓRY GORLIWIE PEŁNIŁ SWOJĄ MISJĘ W DUCHU BISKUPIEGO ZAWOŁANIA: „BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE”.

OJCIEC ŚWIĘTY DIZEKUJE BOGU ZA SZLACHETNĄ POSTAWĘ KAPŁAŃSKĄ I BISKUPIĄ ŚP. ARCYBISKUPA WOJCIECHA, JAKO BISKUPA POMOCNICZEGO DIECEZJI WARMIŃSKIEJ, A NASTĘPNIE JAKO PASTERZA DIECEZJI EŁCKIEJ, METROPOLII BIAŁOSTOCKIEJ I METROPOLII WARMIŃSKIEJ. WYRAŻA UZNANIE ZA JEGO STARANIA O KRZEWIENIE WIARY, ZA TROSKĘ O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE, ZA LICZNE INICJATYWY PASTORALNE W DUCHU NOWEJ EWANGELIZACJI. JEST WDZIĘCZNY ŚP. ZMARŁEMU ZA TROSKĘ O POWIERZONE MU KOŚCIOŁY LOKALNE, ZA ODWAŻNE PODEJMOWANIE DZIEŁA NA RZECZ ICH ROZWOJU, ZA ORGANIZACJĘ NOWYCH STRUKTUR DIECEZJI EŁCKIEJ I WSPIERANIE WIELU PROCESÓW BEATYFIKACYJNYCH. DOCENIA RÓWNIEŻ KLIMAT ŻYCZLIWOŚCI I BRATERSTWA, JAKI TWORZYŁ Z BISKUPAMI LITWY, ŁOTWY I ESTONII.

Reklama

WRAZ Z UCZESTNIKAMI POGRZEBU JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ DZIĘKUJE BOGU ZA DOBRE DZIEŁA I GODNE ŚWIADECTWO WIARY ŚP. ARCYBISKUPA WOJCIECHA, KTÓRE DZIĘKI JEGO POSŁUDZE STAŁO SIĘ UDZIALEM LUDU BOŻEGO. ZA WSTAWIENNICTWEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – PANI GIETRZWAŁDZKIEJ, POLECA GO JEZUSOWI MIŁOSIERNEMU W MODLITWIE, OBEJMUJĄC NIĄ WSZYSTKICH WIERNYCH POGRĄŻONYCH W ŻAŁOBIE, KTÓRYCH TA ŚMIERĆ NAPEŁNIŁA BÓLEM I SMUTKIEM ROZSTANIA.

WSZYSTKIM WIERNYM Z SERCA UDZIELA APOSTOLSKIEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA.

ŁĄCZĄC SIĘ W MODLITWIE Z OJCEM ŚWIĘTYM, TAKŻE Z MOJEJ STRONY PRZEKAZUJĘ WYRAZY PAMIĘCI MODLITEWNEJ I JEDNOŚCI Z KSIĘDZEM ARCYBISKUPEM ORAZ ZE WSZYSTKIMI UCZESTNIKAMI POGRZEBU.

WATYKAN, 24 KWIETNIA 2021 R.

+PIETRO KARD. PAROLIN

SEKRETARZ STANU

2021-04-27 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

COP25: kard. Parolin na czele delegacji Stolicy Apostolskiej

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

Sekretarz stanu kard. Pietro Parolin stoi na czele delegacji Stolicy Apostolskiej na inauguracji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP25), która rozpoczęła się dziś w Madrycie. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że papież Franciszek pokłada nadzieje w tego typu spotkaniach, czego dowodem jest właśnie udział w nich przedstawicieli Stolicy Apostolskiej.

Wyjaśnił, że te wielostronne spotkania mają na celu zajęcie się wspólnymi problemami. W tym konkretnym przypadku chodzi o podkreślenie pilnego charakteru realizacji decyzji podjętych na COP21 w Paryżu w 2015 r. i ubiegłorocznej COP24 w Katowicach. - Trzeba podjąć konkretne działania, aby naprawdę zająć się dzisiejszymi problemami klimatycznymi - stwierdził kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Św. Lidia

[ TEMATY ]

św. Lidia

pl.wikipedia.org

Św. Lidia (I w.) pochodziła z Tiatyry w Azji Mniejszej (słynącej z purpurowych barwników). Zajmowała się w Filippi (Macedonia) sprzedażą purpury (tkanina) dla rzymskiej arystokracji.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Roman Piwowarczyk

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję