Reklama

Kościół

Jasna Góra: trwają główne uroczystości odpustowe

W szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata odbywa się tegoroczna uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze. Trwa modlitwa o ustanie pandemii, za chorych i zakażonych. Podczas Sumy odpustowej ponowiony został Milenijny Akt Oddania Polski Matce Bożej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Sanktuarium jest dziś na szlaku światowej modlitwy. - Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że bierzemy udział w tym maratonie modlitewnym - podkreśla przeor Jasnej Góry.

Przewodniczący Episkopatu Polski w kazaniu mówił o prawdziwym duchu wolności. - Wolność Jezusa nie polegała na samowoli ani na dominacji, ale była służbą, którą najpełniej zrozumiała Maryja. Abp Stanisław Gądecki przestrzegał przed zwyrodnieniami pojmowania wolności, które prowadzą do kryzysów: umysłowego, duchowego i moralnego, a które są o wiele gorsze niż te gospodarcze czy polityczne. - One zaległy Europę i rujnują już Polskę - mówił.

Zobacz zdjęcia: Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze

Reklama

„Gdy więc w skrajnych formach ekonomii i polityki, w edukacji, nauce i kulturze oraz w mediach trwa usiłowanie przebudowywania świadomości współczesnych nam ludzi i kształtowanie także drogą instytucjonalną - ludzi wolnych od wszystkiego, ale zniewolonych we wszystkim, w takim momencie trzeba koniecznie przypominać dobrodziejstwa oddania się Maryi, naszej Matce i Królowej, w dobrowolną niewolę miłości”, podkreślał kaznodzieja.

Jako przykład tego niewolniczego oddania abp Gądecki wskazał kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego wzorem dziś na nowo wypowiedziany został Milenijny Akt z 1966r., oddania Polski Maryi, w macierzyńską niewolę miłości.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów na rozpoczęcie uroczystości podkreślał, że „przynosimy tu Polskę, która potrzebuje ciągle duchowej i moralnej odnowy”.

Reklama

- Przynosimy nasze smutki i niepokoje. Przynosimy siebie samych. Modlimy się o szacunek, mądrość i uczciwość dla wszystkich Polaków. I o to, byśmy w różnorodności poglądów, nadal potrafili trwać przy Chrystusowym krzyżu, przy którym Ty, Matko i Królowo, wiernie stałaś. Maryjo Królowo, Tobie na nowo się powierzamy! - mówił o. Arnold Chrapkowski.

Podkreślał, że naszą ufność pokładamy w dłoniach Maryi. - Tu pod murami klasztoru w 1957r. wierni wołali: Matko, przyjdź do nas! To wołanie ponawiamy teraz na nowo: Matko przyjdź do nas, umocnij nas, bo jesteś nam Pomocą i Obroną - mówił o. Generał.

Dziś Jasna Góra trwa na szczególnej modlitwie z papieżem włączając się w maraton modlitewny o ustanie pandemii. Różaniec rozpocznie się o godz.18.00 w Kaplicy Matki Bożej.

„Wiemy, że sytuacja związana z pandemią jest trudna nie tylko w naszej Ojczyźnie, ale jeszcze trudniejsza w innych regionach świata, dlatego chętnie odpowiadamy na tę papieską inicjatywę”, mówi przeor Jasnej Góry.

O. Samuel Pacholski dodaje, że modlitwa trwać będzie przez cały maj a jej widocznym znakiem jest zapalona w kaplicy świeca z papieskim herbem i wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.

2021-05-03 16:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

XVI Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego odbył się 7 kwietnia na Jasnej Górze. Przybyło ponad 50 tys. motocyklistów z całego kraju, by u tronu Maryi Jasnogórskiej rozpocząć sezon motocyklowy i modlić się o bezpieczną jazdę. Zloty jasnogórskie zainicjował śp. Wiktor Węgrzyn, pierwszy komandor.

Jak każdego roku, motocykliści przywieźli ze sobą tysiące maskotek dla dzieci w sierocińcach na Kresach Rzeczypospolitej. Zlot to nie tylko rozpoczęcie sezonu motocyklowego, ale też okazja, aby zwrócić uwagę na Polaków żyjących na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej, dlatego podczas Zlotu przeprowadzana jest kwesta na rzecz Kresowian. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył o. Marek Kiedrowicz, franciszkanin, komandor i kapelan Rajdu Katyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: kard. Macharski uwrażliwiał Kościół na potrzebę ewangelicznego ubóstwa

2021-08-02 10:29

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

T. Warczak

Wzorując się na swym patronie, świętym Franciszku z Asyżu, był wrażliwy na ludzką biedę i uwrażliwiał Kościół na wartość i potrzebę ewangelicznego ubóstwa. – mówił o kard. Franciszku Macharskim kard. Stanisław Dziwisz. Krakowski metropolita senior odprawił w katedrze na Wawelu Mszę św. w intencji zmarłego 5 lat temu swojego poprzednika.

Kard. Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 roku, krótko po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w dzień franciszkańskiego odpustu Porcjunkuli. Kilka dni przed jego odejściem odwiedził go w szpitalu papież Franciszek. „W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie” – wspominał w telegramie przesłanym na wieść o śmierci sędziwego kardynała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję