"Sukces inicjatywy jest zmartwieniem dla tych wszystkich, którzy dziś korzystają z nieszczelności europejskiego budżetu, by finansować działania niezgodne z traktami europejskimi. Promocja, a czasem nawet finanowanie samej aborcji ze środków UE jest takim właśnie działaniem" - mówił dziś w Łagiewnikach poseł PiS do PE Konrad Szymański.
W Łagiewnikach rozpoczął się kongres europejskich ruchów pro-life skupionych wokół inicjatywy "Jeden z nas", której celem jest ograniczenie finansowania aborcji i badań naukowych na komórkach macierzystych pochodzenia embrionalnego. "Jeden z nas" jest jedną z trzech pierwszych sfinalizowanych inicjatyw obywatelskich powstałych na bazie prawnych możliwości traktatu lizbońskiego, które przewidują możliwość zgłoszenia obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej w Unii Europejskiej. Pod incjatywą podpisało się 1 mln 900 tysięcy Europejczyków. To jak do tej pory największa liczba podpisów pod taką inicjatywą.
Delegatów z 20 krajów UE powitał Jakub Bałtroszewicz, członek komitetu wykonawczego inicjatywy. Aspekty prawno-administracyjne zbliżającego się wysłuchania publicznego w Komisji Europejskiej przedstawili Gregor Puppinck i Ana del Pino. Otwierające wystąpienia polityczne przedstawili posłowie do Parlamentu Europejskiego - Jaime Mayor Oreja z Hiszpanii i Konrad Szymański z Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poniżej przedstawiamy pełną treść wystąpienia Konrada Szymańskiego:
Reklama
Inicjatywa "Jeden z nas" pokazuje, że chrześcijanie w Europie należą do najaktywniejszych części europejskiego życia społecznego. Bez względu na dalsze losy tej inicjatywy, to już dziś jest sukces. Wszyscy dziś w Europie wiedzą, że mamy oczekiwania wobec procesu integracji, że ten proces obserwujemy.
Sukces inicjatywy jest zmartwieniem dla tych wszystkich, którzy dziś korzystają z nieszczelności europejskiego budżetu, by finansować działania niezgodne z traktami europejskimi. Promocja, a czasem nawet finanowanie samej aborcji ze środków UE, jest takim właśnie działaniem.
Ten spór trwa wiele lat. Od lat składamy przecież poprawki do budżetu unijnego, których sens jest taki sam, jak propozycje zawarte w inicjatywie obywatelskiej. Mamy dziesiątki, jeśli nie setki interpelacji, w których zwracaliśmy uwagę na nadużycia w tych obszarach. Mamy tym samym doświadczenie, które zapewne powtórzy się przy okazji sporu o inicjatywę obywatelską.
Po pierwsze, usłyszymy, że przecież UE nie ma kompetencji w zakresie aborcji, więc inicjatywa jest bezprzedmiotowa. Nie ma powodu nad nią procedować. Odpowiedź jest oczywista. Ta inicjatywa nie zamierza wpływać na regulacje państw członkowskich w zakresie obrony życia u jego początków. Ta inicjatywa ma na celu umocnienie gwarancji dla państw członkowskich w zakresie kształtowania tego prawa tak, abyśmy wykluczyli nawet pośrednie omijanie tego prawa przez Brukselę.
Po drugie, usłyszymy, że Komisja Europejska nigdy nie wydaje pieniędzy na promocję aborcji. Skoro tak, to tym bardziej trzeba poprzeć tę inicjatywę. Jeśli brać serio te zapewnienia, to ta inicjatywa nic nie zmieni. Jedynie wzmocni gwarancje dla zasad, co do których podobno panuje zgoda.
Reklama
Jest i trzeci aspekt. UE, przywołując zyski terapeutyczne i badawcze, nie ukrywa, że chce finansować badania z wykorzystaniem macierzystych komórek embrionalnych. Dyskusja o zasadności tych badań nigdy się nie skończy. Ale UE sama wypracowała zasadę zapobiegliwości, ostrożności (precautionary principle) w swoim prawie ochrony środowiska. Kiedy mowa np. o wykorzystaniu zasobów naturalnych, często słyszymy, że zyski ekonomiczne nie usprawiedliwiają zgody na takie działania; że musimy mieć pewność, że dane działania nie przyniosią nawet nieznannych dziś szkód dla środowiska. Czyż tym bardziej zasada ostrożności nie powinna wstrzymać badań nad komórkami macierzystymi pochodzenia embrionalnego do czasu, kiedy wykluczymy nawet najmniejszą wątpliwość co do kosztów etycznych tych badań?
Jest i szerszy aspekt tej inicjatywy. Szczególnie w Brukseli trzeba zwracać uwagę na to, że stawką w tej sprawie jest sama wiarygodność procesu integracji. Ta wiarygodność dziś przeżywa ciężkie chwile. Z wielu różnych powodów wiele różnych grup społecznych odwraca się od procesu integracji plecami. Każdy polityk unijny, zanim podejmie lekkomyślną decyzję o zlekceważeniu tej ważnej legislacyjnej inicjatywy europejskiej, powinien pamiętać, że wysyła bardzo zniechęcający do Europy sygnał wobec milionów ludzi".
Na kongresie obecny był również bp Jan Wątroba z Rzeszowa,który podkreślił, że inicjatywa "Jeden z nas" pokazała potencjał obrońców życia w Europie. - Ta inicjatywa ukazuje światu prawdę, że obrońców życia w świecie jest więcej niż jego przeciwników - mówił bp Wątroba.