Reklama

Kościół

Patron Polski św. Stanisław na znaczku Poczty Polskiej - od 8 maja

W sobotę Poczta Polska wprowadzi do obiegu czwarty znaczek z serii "Patroni Polski". Tegoroczna emisja upamiętnia postać świętego biskupa męczennika – Stanisława ze Szczepanowa - poinformowała w piątek PAP spółka. Wartość znaczka to 3,30 zł, a jego nakład wynosi 120 tys. sztuk.

Jak wyjaśniono, "autor projektu Bożydar Grozdew przedstawił na znaczku podobiznę świętego Stanisława ze Szczepanowa oraz roślinny motyw ozdobny z orłem w koronie".

Poczta Polska przekazała, że oprócz znaczka ukazującego postać św. Stanisława, wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona sadzawkę w Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce.

Reklama

"Wszyscy wiedzą, że św. Stanisław Biskup jest patronem Polski, ale niewielu dobrze zna jego postać i działalność, a jeszcze mniej zna przyczyny jego zatargu z królem i w efekcie męczeńskiej śmierci. Właśnie dlatego Poczta Polska swoim najnowszym znaczkiem chce skłonić do bliższego poznania tego niezłomnego w wierze i czynach człowieka" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Poczta Polska przypomniała, że biskup Stanisław został zamordowany przez króla Bolesława II Szczodrego 11 kwietnia 1079 r. w trakcie odprawiania mszy św.

Jak zaznaczono, "święty Stanisław ze Szczepanowa pochodził z głęboko wierzącej rodziny". "Mając około 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. Prowadził szkołę katedralną, bibliotekę i głosił kazania. Już wtedy zwrócił uwagę księcia Bolesława II Szczodrego, późniejszego króla, który wkrótce mianował go biskupem. Początkowo Stanisław doradzał Bolesławowi w sprawach państwowych, był świadkiem jego koronacji na króla Polski, jednak po licznych wojnach i utarczkach o ziemię obydwaj popadli w konflikt. Biskup Stanisław napominał go z ambony, a król w odwecie nazywał go zdrajcą, co tylko zaostrzyło konflikt" - czytamy w przesłanej informacji.

Reklama

"Za mord na biskupie, Bolesław utracił koronę, a lud odwrócił się od niego. Rzym pozbawił polskiego króla tytułu chrześcijańskiego władcy" - napisano w informacji.

Przypomniano, że "szczątki biskupa pochowano w kościele na Skałce, a po 10 latach w uroczystej procesji przeniesiono do katedry na Wawelu". "Święty traktowany jest jako patron zjednoczenia rozbitej i skłóconej Polski Piastów. Przez wieki był symbolem oporu wobec tyranii" - podkreślono.

Spółka przekazała, że jest to już czwarte wydawnictwo z serii "Patroni Polski". W 2018 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z podobizną św. Stanisława Kostki, a w roku 2019 walor upamiętniający św. Wojciecha. W 2020 r. ukazał znaczek z podobizną św. Andrzeja Boboli.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

2021-05-07 10:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Biskup z drewnianego kościoła

Niedziela kielecka 51/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

patron

św. Stanisław

TER

Kościół św. Stanisława BM w Świniarach

Kościół św. Stanisława BM w Świniarach

Figura Jezusa Miłosiernego stojąca przy skrzyżowaniu dróg, tuż przed wioską zaprasza do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika znajdującego się kilkaset metrów dalej

Święty Stanisław Biskup i Męczennik należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich świętych. To on sprowadził do Polski legatów papieskich i zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską. Biskup wspierał także powstawanie klasztorów benedyktyńskich. Po zatargu z królem Bolesławem, którego miał napominać, został zabity z rozkazu monarchy. Bardzo szybko rozpoczął się jego kult. Nie tylko katedra wawelska ma go za patrona, ale dziesiątki kościołów w Polsce. Również drewniany kościół w Świniarach.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne studium Ruchu Apostolstwa Młodzieży

2021-06-14 13:36

archiwum RAM

Młodzi kandydaci na animatorów

Młodzi kandydaci na animatorów

W dniach od 11 do 13 czerwca 2021 r. na terenie jarosławskiego Opactwa odbyła się kolejna sesja Studium Animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, która była trzecią z kolei zorganizowaną stacjonarnie po długim okresie formacji zdalnej.

Kolejna sesja studium była okazją do nadrabiania zaległości związanych z budowaniem wspólnoty i poznaniem osób, z którymi przez cały rok w przestrzeni wirtualnej formowali się młodzi. To także okazja do przygotowania wakacyjnych turnusów organizowanych przez Ruch. Rekolekcyjne diakonie zgromadziły się, aby nakreślić plan turnusów, wyznaczyć obowiązki i zarysować główne idee rekolekcyjnych nauk i spotkań w grupach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję