Reklama

Niedziela Małopolska

Prawnik, czyli współczesny celnik?

19 maja w kolegiacie św. Anny w Krakowie odbyła się Msza św. połączona z litanią do św. Ivo Helory, którego relikwie znajdują się w tej świątyni. Wydarzenie współorganizowało stowarzyszenie Ars Legis. Wcześniej prawnicy wzięli udział w debacie, której uczestnikiem był Rod Dreher, autor m.in. bestselleru Opcja Benedykta.

Norbert Polak

– Obserwujemy pewien fenomen. Mamy bardzo dobre samopoczucie, a ludzie nas nienawidzą. Mówią o nas bardzo źle. Mają do nas pretensje i poczucie krzywdy – powiedział ks. Franciszek Longchamps de Bérier w homilii we wspomnienie św. Ivo Helory, patrona prawników. – Kiedyś na konferencji naukowej zadałem pytanie: Dlaczego tak jest? (...). Cisza. Żadnej odpowiedzi. Ja nie mam. Zastanawiam się nad tym już 30 lat. Wiem, że ludzie mają najwięcej pretensji do sędziów. Kiedy mówimy o tym, że jesteśmy prawnikami, ludzie są bardzo mili, ale wobec księdza są szczerzy. Wylewają swoje żale – dodał.

Reklama

W homilii ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier podjął refleksję nad trudną sytuacją przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości: – Zastanowiło mnie bardzo, że ktoś z naszego grona, kto przeszedł karierę w administracji, także w sądownictwie, będąc 80-letnią kobietą, mówi: „Właściwie, co teraz robić z prawem. Przecież prawa nie ma. Sądy co chwilę zmieniają prawo, nie ma stabilności, w związku z tym prawa nie ma”. Poczułem się bardzo dotknięty, nie w sensie, że przez nią, tylko przez to, bo uczę studentów, więc jak oni przychodzą na prawo, to może ja nie powinienem uczyć prawa?

Szukając rozwiązania, duchowny odniósł się do Ewangelii dnia: – Pewne światło przychodzi wtedy, kiedy ktoś mówi, że prawnicy są współczesnymi celnikami. Celnicy byli z siebie zadowoleni, opływali w dobra, niczego im nie brakowało, a ludzie ich nie lubili. A wykonywali bardzo ważną funkcję powierzoną im przez państwo. Nie byli żadnymi kolaborantami rzymskimi (...). A jednak władza, którą otrzymywali, była wyraźnie przez nich wykorzystywana także dla własnych interesów.

Kapłan zaznaczył, że w pokorze i w Bogu należy szukać nadziei dla sprawiedliwości: – Wchodzimy do tej świątyni (...) jesteśmy współczesnymi celnikami. Bo to celnicy i jawnogrzesznicy pierwsi wejdą do Królestwa Bożego. I dlatego słyszymy dzisiaj o faryzeuszu i celniku. Celnik bije się w piersi i mówi: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika”.

2021-05-20 16:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję