Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Są wzorem dla innych

– Wykazujecie się wspaniałym, zdroworozsądkowym, pełnym miłości bliźniego wyczuciem i poczuciem solidarności z przyszłymi pokoleniami – powiedział do laureatów młodzieżowego konkursu pro-life Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek.

Archiwum organizatorów konkursu

Praca plastyczna pt. „Razem mamy moc” Piotra Chmielewskiego

Praca plastyczna pt. „Razem mamy moc” Piotra Chmielewskiego

Organizowany od 17 lat Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki daje młodzieży możliwość wypowiedzenia się na różne tematy związane z ochroną życia człowieka. Nastolatki opowiadają w swoich pracach o starości, kresie życia i adopcji, a także o zagadnieniach bioetycznych takich jak aborcja, antykoncepcja, in vitro czy eutanazja. Wielu uczestników opisuje prawdziwe historie narodzin swojego rodzeństwa lub dziecka z najbliższej rodziny.

W tym roku konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka odbył się w trzech kategoriach artystycznych: literackiej, plastycznej i multimedialnej oraz w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych. Zgłoszono do niego 1479 prac. W kategorii literackiej powstały m.in. wiersze, opowiadania i dramaty. Organizatorzy otrzymali prace plastyczne w postaci wyklejanek, haftów, kolaży, rzeźb, plakatów oraz wykonane m.in. ołówkiem i farbami olejnymi. W kategorii multimedialnej oceniali m.in. strony internetowe, filmy i gry komputerowe pro-life. Wszystkie prace prezentowały wysoki poziom merytoryczny i artystyczny.

Reklama

Gala Finałowa konkursu, w związku z reżimem sanitarnym, odbyła się online 15 maja br. o godz. 10.00. Szczególnymi gośćmi byli Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Radosław Brzózka oraz Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek pogratulował wszystkim uczestnikom konkursu. – Półtora tysiąca prac oznacza, że półtora tysiąca młodych ludzi w wieku od IV klasy szkoły podstawowej do klas szkół ponadpodstawowych pochyliło się nad sensem życia, nad tym, co jest tak naprawdę fundamentem naszej cywilizacji, a przede wszystkim fundamentem naszej bytowości i naszego istnienia – zauważył. – Wykazujecie się wspaniałym, zdroworozsądkowym, pełnym miłości bliźniego wyczuciem i poczuciem solidarności z przyszłymi pokoleniami. Tylko w ten sposób Polska i naród polski może rozwijać się przez kolejne wieki tak, jak rozwija się od 1055 lat. Podkreślajmy to wszędzie. Polska jest wyspą w Europie i na świecie, wyspą życia, na której życie jest chronione na najwyższym poziomie, zwłaszcza od ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. A liczba uczestników, choćby tego konkursu, młodych uczestników, świadczy o tym, że także wśród młodzieży cywilizacja życia cieszy się ogromnym poparciem, szacunkiem i jest tym, nad czym refleksję wykazują również ludzie młodzi – zwrócił się do uczestników i laureatów konkursu Przemysław Czarnek.

– Jesteśmy w gronie tych, którzy są dobrzy i najlepsi w budowaniu domu, ale nie tego z cegieł lecz tego z miłości, z wzajemnej pomocy i z szacunku – zauważył Radosław Brzózka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra. – Bardzo się cieszę, że dzięki konkursowi powstała taka społeczność. Bardzo dziękuję za wykonany wysiłek, gratuluję fantastycznych prac. Chcę wam życzyć, abyście w tym gronie, gronie obrońców życia człowieka, pozostali już na stałe, aby to był ważny element waszego życia, abyście się stali animatorami środowisk w swoich szkołach, miejscach, gdzie jesteście, środowisk, które szczególnie troszczą się o życie – pogratulował uczestnikom konkursu.

Reklama

– Dziękuję za ten konkurs, który afirmuje życie, który nie różnicuje życia, który podkreśla godność każdej osoby ludzkiej od samego poczęcia – powiedziała Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty. Pogratulowała również uczestnikom konkursu odwagi. – Dzisiaj to niełatwe wyjść i powiedzieć „A ja cenię życie, a ja nie mówię, że aborcja jest ok”. Występując tak odważnie, jesteście wzorem dla innych – zauważyła.

Ogłoszenie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki poprzedziło krótkie podsumowanie przygotowane przez Magdalenę Guziak-Nowak, przewodniczącą komisji konkursowej i dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, organizatora konkursu. – Bardzo szeroko interpretowaliście konkursowe hasło, podejmując w swych pracach wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne. Wielu z was promowało szlachetną ideę adopcji, rodzicielstwa zastępczego czy po prostu – miłość w rodzinie, w której rodzi się życie. Podejmowaliście twórczą refleksję nad godnością umierania, zgłaszając prace traktujące o eutanazji – zwróciła się do uczestników konkursu Magdalena Guziak-Nowak. – Wielu z was, o wielu więcej niż w latach ubiegłych, poruszyło kwestię ochrony dziecka w łonie matki. Trudno się temu dziwić, skoro na wiele tygodni polską rzeczywistość zdominowały protesty środowisk proaborcyjnych po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej. Wykazaliście się dużą znajomością wspomnianych tematów, wiele prac było dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach – powiedziała, dodając, że uczestnicy konkursu są nadzieją swoich rodziców, nauczycieli i Polski, że obroni swoje najmniejsze dzieci.

W czasie Gali Finałowej poznaliśmy nazwiska laureatów I, II i III miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych i artystycznych oraz nazwiska osób wyróżnionych. Amelia Malina, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii multimedialnej szkół ponadpodstawowych, nadesłała na konkurs film o Zosi, dziewczynce z zespołem Downa. – Jej mama jest dla mnie cichą bohaterką. Poruszyło mnie to, jak otwarcie mówi o niezwykłej roli swojego męża w przyjęciu daru życia Zosi, o walce taty o córkę. Myślę, że jest to piękny przykład ojcostwa – powiedziała. – Cieszę się, że mogłam przez ten film pokazać szerszej grupie odbiorców, że postawa za życiem bywa często wyzwaniem i trudem, ale, jak widać, można temu podołać. Byle z miłością – dodała. Joanna Chorowska, uczennica kl. VI, laureatka pierwszego miejsca w kategorii literackiej klas IV-VI, w swojej pracy opowiedziała historię walki o życie swojego brata, Ignasia. – Urodził się on z ciężką wadą serca. W tym roku skończy 5 lat. Temat ocalenia życia bezbronnemu jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ twierdzę, że każdy zasługuje na to, żeby być kochanym i szanowanym, bez względu na to, czy jest zdrowy czy chory – wyjaśniła.

Nagranie z transmisji gali można obejrzeć na kanale na YouTube Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i na fanpage'u stowarzyszenia na Facebooku.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

2021-05-23 22:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojownicy Maryi z relikwiami bł. kard. Wyszyńskiego

2021-09-13 15:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Wojownicy Maryi

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

fb.com/WMaryi

Od dziś błogosławiony ks. Kard. Stefan Wyszyński będzie duchowo obecny w swoich świętych relikwiach na każdym spotkaniu Wojowników Maryi! - informują członkowie tej męskiej wspólnoty.

Jak czytamy w dalszej części notki prasowej:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję