Reklama

Niedziela Małopolska

Duch powiał na Ruczaju

23 maja w kościele Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju odbyła się Msza św. odpustowa z procesją.

Norbert Polak

Wspólnota na Ruczaju licznie obchodziła parafialne święto

Wspólnota na Ruczaju licznie obchodziła parafialne święto

Wydarzeniu towarzyszyły liczne pieśni ku czci Ducha Świętego, modlitwa za ojczyznę oraz gra niedawno poświęconych organów. Homilię wygłosił rektor UPJPII w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała.

Duchowny wskazał, w jakim celu wierni gromadzą się dziś w świątyniach. - Duch Święty napełnia okrąg Ziemi. I dzisiaj Jego dary stają się naszym udziałem. O to się modlimy, aby całe nasze życie, każda chwila nas, ludzi wierzących i tych, którzy poszukują Ducha, była zawsze pod natchnieniem Bożym.

Reklama

Kapłan zaznaczył, jaka odpowiedzialność ciąży na każdym, kto otrzymuje dary Ducha. - Każde nasze działanie, każda myśl, słowo, czyn ma być z Bożego natchnienia. Jeśli jesteśmy w mistycznej komunii z Bogiem, to właśnie dlatego Duch zstępuje, odnawia ziemię naszego serca.

Rektor UPJPII wyznaczył także kierunek, jaki powinni obierać wszyscy wierzący. - Każdy, jak tu jesteśmy, otrzymuje dary Ducha Świętego, które mają nas uzdolnić do dawania świadectwa. Kiedy wyjdziemy z tej świątyni napełnieni Duchem Bożym, mamy świadczyć o Chrystusie. Trzeba więc z odwagą i przekonaniem wierzyć w to, że Jezus żyje pośród Swojego ludu. Może nie będziemy słuchani, niejednokrotnie wyśmiani, będziemy czuć się jak misjonarze nieznający języka tubylców, ale będziemy wierzyć i Bóg będzie żył w nas.

Na koniec kapłan nawiązał do aktualnej, trudnej sytuacji Kościoła. - Papież Paweł VI, dzisiaj także święty, powiedział kiedyś znamienne słowa: „Świat dzisiejszy potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli. A jeśli nauczycieli to dlatego, że są świadkami”. Jakże to aktualne dziś, kiedy słyszymy o odejściach z Kościoła, kiedy słyszymy o różnych problemach i trudnościach, kiedy załamuje się nasza wiara, kiedy i my sami mamy wątpliwości. I to właśnie teraz otrzymujemy Ducha Świętego, abyśmy byli świadkami.

Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.

2021-05-23 23:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję