Reklama

Niedziela Małopolska

Sanka

Niech ta chwila trwa!

    W piątą rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Saneckiej sanktuarium Diecezjalne Matki Oczekiwanego Macierzyństwa nawiedził abp Marek Jędraszewski.

Archiwum MFS

    Witając metropolitę krakowskiego, proboszcz parafii w Sance, ks. dr Marian Kapuściak nawiązał do wydarzeń sprzed pięciu laty, kiedy obraz koronował abp Wacław Depo. - Razem z Maryją, razem z arcybiskupem będziemy dziś śpiewać „Magnificat” – zaznaczył proboszcz i dodał: - Ksiądz Jarosław powiedział kiedyś, że niektóre chwile trwają wiecznie. Nawet gdy się kończą, nadal trwają. I podkreślił: - Te chwile nadają sens życiu. I niech ta chwila trwa dla nas i dla tych, którzy przybywają modlić się na tym miejscu.

Reklama

    W homilii arcybiskup Marek Jędraszewski nauczał, że w dzisiejszym świecie potrzebna nam jest nadzieja w zwycięstwo pośród niełatwych zmagań. Zaznaczył: - Wydawałoby się, że znowu, zgodnie z Apokalipsą św. Jana, starodawny smok zaczyna walczyć z dziećmi Kościoła pod postacią nowej bestii, która chce zawładnąć naszymi sercami, wprowadzić zamęt. Przekonywał, że należy mieć ufność do Matki Najświętszej, odnoszącą się do wszystkich spraw, także do codzienności, która musi być przenikana prawdą Ewangelii. Przypominał, że Matka Kościoła troszczy się o swe dzieci i prowadzi je do Zbawiciela, toteż należy prosić Ją, by nie utracić dziecięcej ufności, lecz ją pogłębiać. I dodał:– Dziękując Bogu za dar obecności Matki Najświętszej na saneckiej ziemi, dziękując za to miejsce, do którego możemy z ufnością przybywać, przekonani, że Ona musi jako nasza Matka nas wysłuchać i nam pomóc, powtarzamy piękną modlitwę koronacyjną: "O łaskawa, miłosierna, pełna miłości do nas Matko. Módl się za nami do Twego Syna i bądź nam zawsze najpiękniejszą i najbardziej czułą ze wszystkich matek ."

    Sanka to niewielka miejscowość położona ponad 20 km od Krakowa. W tutejszym kościele, który nosi wezwanie św. Jakuba, w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Saneckiej - Oczekiwanego Macierzyństwa.

    Jak wynika z historycznych źródeł, Matka Boża jest obecna w saneckiej świątyni od ponad 400 lat. Jej wizerunek został namalowany na desce przez nieznanego autora. Przedstawia Matkę Boża z Dzieciątkiem na ręku, która podaje swojemu Synowi złote jabłko. Na początku obraz znajdował się w bocznym ołtarzu. Ale wyproszenie przez dziedziczkę zdrowego dziecko przyczyniło się do tego, że szczęśliwa mama ufundowała sukienkę na obraz, który, za zgodą biskupa, został przeniesiony do ołtarza głównego. Przed tym obrazem lud Sanki i okolic przez wieki wypraszał wiele łask i cudów. 22 maja 2016 r. koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Saneckiej (koronami biskupimi metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza) dokonał abp. Wacław Depo.

2021-05-23 23:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 12:33

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem "Tato – bądź, prowadź, chroń". Jest on m.in. dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny.

Marsz zakończy się mszą św. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję