Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wcześniej Dni Kolbiańskie . Teraz konferencja. Wkrótce Franciszkańskie

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w czerwcu odbędzie się drugi weekend Franciszkańskich Dni Skupienia (FDS) z udziałem osobistym uczestników. Dziś (25.05) ma tam miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Wcześniej odbyły się tam XIX Dni Kolbiańskie, które były transmitowane drogą internetową.

[ TEMATY ]

Dni Kolbiańskie

dni skupienia

św. Maksymilian

o. Kolbe

Centrum św. Maksymiliana

Franciszkańskie Dni Skupienia zaplanowano na 25-27 czerwca br. pod hasłem: „Sąd ostateczny tuż, tuż… bać się czy cieszyć”.

Te spotkania są okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i życia Nim w codzienności. Szczególnie kierujemy je do studentów, małżonków i innych osób poszukujących głębszej relacji z Bogiem oraz sensu i ładu w swoim życiu – mówi o. Arkadiusz Bąk OFMConv, zaznaczając, że św. Maksymilian M. Kolbe, którego 80. rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzimy w tym roku, oddał swoje życie za ojca rodziny. Dlatego też na FDS, w oparciu o Słowo Boże, będą chcieli dostrzec wartość rodziny i podkreślać powołanie do małżeństwa, które współcześnie wymaga rehabilitacji. Będzie to też okazja do zapoznania się z Rycerstwem Niepokalanej i zawierzenia swojego życia Matce Bożej.

Reklama

Koszt z noclegami i wyżywieniem – 220 zł. Każdy uczestnik mieszka w pokoju jednoosobowym, z wyjątkiem małżeństw, które mieszkają razem.

Informacje i zgłoszenia do 20 czerwca: o. Arkadiusz Bąk, miharmeze@gmail.com, 608 191 158.

Dziś (25.05) w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach ma miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Nagrania z transmisji dostępne na kanale YouTube.

Reklama

Wcześniej Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanie z Harmęż zorganizowali doroczne Dni Kolbiańskie. 29 spotkanie przygotowali w formie transmisji internetowej z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kolbe, Wyszyński, Wojtyła – Patroni naszych trudnych czasów”. Jednym z gości był ks. Mariusz Frukacz – redaktor „Niedzieli” w Częstochowie, który mówił o tym, że teraz kolej na nas być chrześcijaninem we współczesnym świecie.

Być chrześcijaninem dziś, to być świadkiem tego, że spotkałem Chrystusa. To nie jest tylko kwestia jakiejś doskonałości etycznej czy wielkiej idei. Po prostu spotkanie z osobą Jezusa Chrystusa. Może dlatego zachwycają nas święci, że ich życie jest świadectwem spotkania z osobą Chrystusa. Nawiązując do imienia o. Maksymiliana powiem, że dziś trzeba być chrześcijaninem na maksa. O. Kolbe żył na maksa – podkreślił ks. M. Frukacz. Zaznaczył, że chrześcijanin musi dziś żyć Ewangelią i promować nową ewangelizację. Ważna jest też obecność chrześcijanina w świecie cyfrowym, wykorzystanie najnowocześniejszych środków masowego przekazu. – Chrześcijanin dzisiaj musi być wiarygodnym i skutecznym świadkiem. Być wiernym Chrystusowi. Ważny jest aspekt naśladowania Maryi. Kult maryjny jest potrzebny naszym czasom – dodał.

Konferencję głosił również o. Piotr Bielenin z Krakowa, który mówił o duchowości św. Maksymiliana w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II i sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Zauważył, że śmierć o. Kolbego stanowi przejmującą wymowę w naszej epoce. Za prymasem Wyszyńskim przypomniał, że jest on wielkim czcicielem Bogarodzicy, od której czerpał ducha służby i ofiary, i wiernym naśladowcą Chrystusa, oddając dobrowolnie swoje życie za współwięźnia w bunkrze głodowym.

Prof. UŚ, dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zauważył, że o. Kolbe, św. Jan Paweł II i kard. Wyszyński są polskimi personalistami trudnych czasów i wskazał na ich personalizm na trudne czasy.

Natomiast dr Monika Waluś zwróciła uwagę na Niepokalaną jako wspólny mianownik ich duchowości.

W Dniach Kolbiańskich uczestniczył również aktor z Warszawy Adam Woronicz, który podzielił się wspomnieniami z gry w filmie „Dwie korony”.

Spotkanie zakończyła Msza św. celebrowana przez franciszkanina o. Arkadiusza Bąka.

Wydarzenie objęli patronatem – biskup Roman Pindel i Katedra Kolbiańska Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraphicum w Rzymie.

2021-05-25 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najwyższa ofiara

[ TEMATY ]

rocznica

św. Maksymilian

patron roku

Monika Jaworska

Relikwie św. Maksymiliana towarzyszyły uroczystościom kolbiańskim w Oświęcimiu.

Relikwie św. Maksymiliana towarzyszyły uroczystościom kolbiańskim w Oświęcimiu.

Święty o. Maksymilian Maria Kolbe to patron diecezji bielsko-żywieckiej, powiatu oświęcimskiego i miasta Oświęcim. Od 25 stycznia to również patron roku 2021 w Małopolsce ustanowiony decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego na wniosek zarządu Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

80. rocznicę męczeńskiej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau będziemy obchodzić 14 sierpnia. W maju 1941 r. o. Kolbe został przewieziony z Pawiaka do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Tam też ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który miał rodzinę i pragnął żyć.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję