Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wcześniej Dni Kolbiańskie . Teraz konferencja. Wkrótce Franciszkańskie

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w czerwcu odbędzie się drugi weekend Franciszkańskich Dni Skupienia (FDS) z udziałem osobistym uczestników. Dziś (25.05) ma tam miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Wcześniej odbyły się tam XIX Dni Kolbiańskie, które były transmitowane drogą internetową.

[ TEMATY ]

Dni Kolbiańskie

dni skupienia

św. Maksymilian

o. Kolbe

Centrum św. Maksymiliana

Franciszkańskie Dni Skupienia zaplanowano na 25-27 czerwca br. pod hasłem: „Sąd ostateczny tuż, tuż… bać się czy cieszyć”.

Te spotkania są okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i życia Nim w codzienności. Szczególnie kierujemy je do studentów, małżonków i innych osób poszukujących głębszej relacji z Bogiem oraz sensu i ładu w swoim życiu – mówi o. Arkadiusz Bąk OFMConv, zaznaczając, że św. Maksymilian M. Kolbe, którego 80. rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzimy w tym roku, oddał swoje życie za ojca rodziny. Dlatego też na FDS, w oparciu o Słowo Boże, będą chcieli dostrzec wartość rodziny i podkreślać powołanie do małżeństwa, które współcześnie wymaga rehabilitacji. Będzie to też okazja do zapoznania się z Rycerstwem Niepokalanej i zawierzenia swojego życia Matce Bożej.

Koszt z noclegami i wyżywieniem – 220 zł. Każdy uczestnik mieszka w pokoju jednoosobowym, z wyjątkiem małżeństw, które mieszkają razem.

Informacje i zgłoszenia do 20 czerwca: o. Arkadiusz Bąk, miharmeze@gmail.com, 608 191 158.

Dziś (25.05) w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach ma miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Nagrania z transmisji dostępne na kanale YouTube.

Wcześniej Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanie z Harmęż zorganizowali doroczne Dni Kolbiańskie. 29 spotkanie przygotowali w formie transmisji internetowej z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kolbe, Wyszyński, Wojtyła – Patroni naszych trudnych czasów”. Jednym z gości był ks. Mariusz Frukacz – redaktor „Niedzieli” w Częstochowie, który mówił o tym, że teraz kolej na nas być chrześcijaninem we współczesnym świecie.

Reklama

Być chrześcijaninem dziś, to być świadkiem tego, że spotkałem Chrystusa. To nie jest tylko kwestia jakiejś doskonałości etycznej czy wielkiej idei. Po prostu spotkanie z osobą Jezusa Chrystusa. Może dlatego zachwycają nas święci, że ich życie jest świadectwem spotkania z osobą Chrystusa. Nawiązując do imienia o. Maksymiliana powiem, że dziś trzeba być chrześcijaninem na maksa. O. Kolbe żył na maksa – podkreślił ks. M. Frukacz. Zaznaczył, że chrześcijanin musi dziś żyć Ewangelią i promować nową ewangelizację. Ważna jest też obecność chrześcijanina w świecie cyfrowym, wykorzystanie najnowocześniejszych środków masowego przekazu. – Chrześcijanin dzisiaj musi być wiarygodnym i skutecznym świadkiem. Być wiernym Chrystusowi. Ważny jest aspekt naśladowania Maryi. Kult maryjny jest potrzebny naszym czasom – dodał.

Konferencję głosił również o. Piotr Bielenin z Krakowa, który mówił o duchowości św. Maksymiliana w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II i sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Zauważył, że śmierć o. Kolbego stanowi przejmującą wymowę w naszej epoce. Za prymasem Wyszyńskim przypomniał, że jest on wielkim czcicielem Bogarodzicy, od której czerpał ducha służby i ofiary, i wiernym naśladowcą Chrystusa, oddając dobrowolnie swoje życie za współwięźnia w bunkrze głodowym.

Prof. UŚ, dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zauważył, że o. Kolbe, św. Jan Paweł II i kard. Wyszyński są polskimi personalistami trudnych czasów i wskazał na ich personalizm na trudne czasy.

Natomiast dr Monika Waluś zwróciła uwagę na Niepokalaną jako wspólny mianownik ich duchowości.

W Dniach Kolbiańskich uczestniczył również aktor z Warszawy Adam Woronicz, który podzielił się wspomnieniami z gry w filmie „Dwie korony”.

Spotkanie zakończyła Msza św. celebrowana przez franciszkanina o. Arkadiusza Bąka.

Wydarzenie objęli patronatem – biskup Roman Pindel i Katedra Kolbiańska Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraphicum w Rzymie.

2021-05-25 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni Kolbiańskie

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2018, str. VI

[ TEMATY ]

Dni Kolbiańskie

Centrum św. Maksymiliana

Tak było w zeszłym roku na Dniach Kolbiańskich

Tak było w zeszłym roku na Dniach Kolbiańskich

Wkrótce w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach rozpoczną się XVII Dni Kolbiańskie, które w tym roku przebiegną pod hasłem „Napełnieni Duchem Świętym”. Odbędą się w dniach 20-22 kwietnia

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 20 kwietnia Eucharystią o godz. 18 i spektaklem cieni pt. „Słodkie drzewo” przygotowanym przez młodych Rycerzy Niepokalanej z Harmęż, a zakończy niedzielną Mszą św. 22 kwietnia o godz. 11 pod przewodnictwem wikariusza Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Mariusza Kozioła OFMConv. Mszę św. poprzedzi wykład o. Piotra Bielenina OFMConv z Krakowa poświęcony miłości ojczyzny u św. Maksymiliana.

CZYTAJ DALEJ

Ludzkie czyny i Boża łaska

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu nie jest jakąś pocztówką z pozaziemskich krain, Nieba i Otchłani. Jezus w ten obrazowy sposób uczy nas jednak kilku prawd. Po pierwsze – istnieje związek między naszymi czynami w życiu doczesnym a tym, czego doświadczymy po śmierci. Po drugie – choć słusznie Kościół wskazuje na miłosierdzie Boże, to pozostaje prawdą, że Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze. Po trzecie – wykorzystujmy zwyczajne okazje, by się nawracać, a nie czekajmy na jakieś nadzwyczajne znaki, myśląc, że jeszcze mamy czas. Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi” napisał: „Obydwie – sprawiedliwość i łaska – muszą być widziane w ich właściwym wewnętrznym związku. Łaska (...) nie jest gąbką, która wymazuje wszystko, tak że w końcu to, co robiło się na ziemi, miałoby w efekcie zawsze tę samą wartość. (...) Na uczcie wiekuistej złoczyńcy nie zasiądą ostatecznie przy stole obok ofiar, tak jakby nie było między nimi żadnej różnicy” (nr 44). Nie znaczy to, że wysyłamy kogoś do piekła. Wręcz przeciwnie! Modlimy się za największych grzeszników, aby ostatecznie otworzyli się na miłosierdzie Tego, który ich sądzi. Z drugiej jednak strony chrześcijanin nie może popadać w cynizm i zadufanie, że jakoś to będzie, bo przecież Bóg nam wszystko przebaczy. W pierwszym czytaniu prorok Amos przestrzega: „Biada beztroskim na Syjonie i dufnym na górze Samarii”. Mamy żyć w bojaźni Bożej. Przy czym bojaźń to nie lęk, który nas paraliżuje, ale postawa pokory wobec nieskończonego, świętego Boga. Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza pisze o Bogu: „Jedyny Władca, Król królujących i Pan panujących, jedyny mający nieśmiertelność, który zamieszkuje światłość niedostępną, którego żaden z ludzi nie widział ani nie może zobaczyć”. A jeśli Bóg zaprasza cię do wiecznej wspólnoty z sobą, to możesz tylko wykrzyknąć jak psalmista: „Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego”. Wszystko jest bezinteresowną łaską Boga, który nas ukochał. Takiemu postawieniu sprawy zdaje się przeczyć inne zdanie z drugiego czytania: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne”. Tak jakbyśmy mieli własnymi wysiłkami pójść do nieba. Sprzeczność jest tylko pozorna. Bo z jednej strony bez Bożej łaski nie możemy zostać zbawieni. Z drugiej jednak – Bóg zbawia nas nie jakby obok nas, a tym bardziej nie wbrew nam. Jesteśmy wezwani do współpracy z Bogiem, a ta współpraca oznacza m.in. „walkę o wiarę”. Łaska nie przekreśla ludzkiej wolności, ale ją uwypukla i nadaje jej kierunek oraz sens.

CZYTAJ DALEJ

Trwają na modlitwie różańcowej

2022-09-25 13:12

Małgorzata Pabis

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

    W sobotę – 24 września – już po raz trzynasty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

    Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówił: - Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję