Reklama

Wiara

2021-05-28

Św. Józefie... opiekunie Kościoła Świętego

Każdy z nas już u początku swojego życia doświadczył jakiejś formy opieki ze strony drugiego człowieka. Jednak nie zależnie od tego czy jesteśmy dziećmi, dorosłymi czy osobami starszymi potrzebujemy nieustannej opieki i wsparcia ze strony innych osób. Jest to tak oczywiste zadanie, dla nas ludzi aby być oparciem, i pomocą dla innych, ale niekiedy trudne zwłaszcza, kiedy sami potrzebujemy opieki. Bywa, że w ciągu życia, towarzyszy

[ TEMATY ]

św. Józef

fot.MK

nam wielu wiernych opiekunów, jednak niekiedy ich szybko zapominamy a nawet w ogóle ich nie zauważamy. Papież Franciszek piszę w liście apostolskim Patris Corde, że właśnie nasze codzienne życie jest tkane przez takie zwykłe osoby. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze mięli te osoby w pamięci. Co więcej poruszani ich przykładem sami również podejmowali nie tylko trud opieki, ale i staranie o to aby być jak najlepszymi opiekunami.

Reklama

Dla nas Chrześcijan takim wzorowym przykładem jak być dobrym i wiernym opiekunem jest właśnie św. Józef. Patrząc na osobę św. Józefa dostrzegamy w nim człowieka troskliwego, opiekuńczego wobec Józefa i Maryi. Warto podkreślić, że św. Józef przez to, że był opiekunem św. Rodziny stał się również opiekunem Kościoła a przez to i każdego z nas. Papież Franciszek piszę dalej w liście apostolskim Patris Corde, że św. Józef, chroniąc Kościół, nieprzerwanie chroni Dziecię i Jego Matkę, a także my, kochając Kościół, wciąż kochamy Dziecię i Jego Matkę.

Jako członkowie kościoła, również jesteśmy zaproszeni na wzór św. Józefa do strzeżenia Jezusa i Maryi. W jaki sposób możemy to czynić ? Wydaje się, że w bardzo prosty sposób, wykonując dzieła miłości wobec nieszczęśliwych, wygnańców, cierpiących, ubogich, wykluczonych, umierających. Opiekując się tymi ludźmi opiekujemy się tymi, których Kościół nie odrzuca nie potępia. Kościół jest szczególnie posłany do tego, aby być znakiem miłości wobec tych, których dzisiejszy świat odrzuca. W tym dziele miłości Kościół jednak nie może wzrastać i rozwijać się jeżeli zapomina, że jego ukryte korzenie tkwią w atmosferze Nazaretu o czym nam przypomina kard. Joseph Ratzinger. Trzeba nam ciągle wracać do Nazaretu i szukać tam natchnienia jakie wypływa z pięknego życia św. Rodziny. A jednym z cennych doświadczeń, które możemy czerpać ze Świętej Rodziny, jest wzajemna opieka i troska o każdego członka rodziny.

Prosimy cię św. Józefie ucz nas troski i odpowiedzialności, za cały Kościół. Pomagaj nam kochać Dziecię i Jego Matkę; kochać sakramenty i miłosierdzie; kochać Kościół i ubogich, ponieważ każde z nich jest dla nas zawsze Dziecięciem i Jego Matką.

2021-05-27 19:16

Ocena: +15 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: bp Bryl zawierzył swoją posługę św. Józefowi

[ TEMATY ]

św. Józef

Bp Damian Bryl

flickr.com/episkopatnews

Biskup nominat Damian Bryl modlił się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa i katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Była to pierwsza wizyta w Kaliszu bp Bryla, którego Ojciec Święty Franciszek powołał 25 stycznia na urząd biskupa kaliskiego.

Bp Damian Bryl rozpoczął swoją wizytę od modlitwy w odnowionej Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice, następnie złożył wizytę w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję