Reklama

Konkurs Akademicki im. bp. Jana Chrapka o indeks i staż dziennikarski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pragnąc uczcić pamięć bp. Jana Chrapka i jednocześnie wskazać pracownikom mediów społecznych potrzebę budowania kultury porozumienia i dialogu, postanawiają przeznaczyć drogą konkursu dla maturzystów pochodzących z rodzin ubogich pięć miejsc na prowadzonych przez siebie studiach dziennikarskich: dziennych, wieczorowych i zaocznych. Partnerem obu uczelni w tym przedsięwzięciu jest Fundacja Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która podejmuje się przeprowadzić wstępny nabór kandydatów oraz zapewnić pomoc stypendialną dla laureatów Konkursu. Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" postanawiają również zorganizować dla najlepszych studentów IV roku specjalne staże dziennikarskie pod opieką dziennikarzy o dużym doświadczeniu zawodowym.

Indeks

Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego przeznacza dla laureatów Konkursu trzy indeksy:

Indeks na pięcioletnie dzienne magisterskie studia dziennikarskie ( studia stacjonarne - bezpłatne);

Indeks na pięcioletnie wieczorowe magisterskie studia dziennikarskie (studia wieczorowe - za opłatą 1/2 obowiązującego czesnego);

Indeks na pięcioletnie zaoczne magisterskie studia dziennikarskie ( studia zaoczne, w soboty i niedziele co dwa tygodnie - za opłatą 1/2 obowiązującego czesnego).
Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oferuje dla laureatów Konkursu dwa indeksy:

Indeks na trzyletnie dzienne licencjackie studia dziennikarskie ( studia stacjonarne - bezpłatne) z kontynuacją na dwuletnich studiach magisterskich;

Indeks na trzyletnie wieczorowe licencjackie studia dziennikarskie ( studia wieczorowe - za opłatą 1/2 obowiązującego czesnego) z kontynuacją na dwuletnich studiach magisterskich.

Warunki udziału w Konkursie:

- egzamin dojrzałości zdany w 2002 r.;
- miejsce zamieszkania na wsi lub w mieście do 10 tys. mieszkańców;
- średnia ocen nie niższa niż 4,5 bądź udokumentowane inne zdolności (np. udział w olimpiadach, konkursach lub wybitne uzdolnienia w jednej dziedzinie);
- potwierdzony dochód na osobę w rodzinie nie wyższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, według stanu na dzień składania wniosku;
- udokumentowany dorobek dziennikarski (załączone kserokopie publikacji lub taśmy audiowideo, strony internetowe), podlegający ocenie specjalnej komisji powołanej przez Dyrektora Instytutu Dziennikarstwa;
- pozytywna opinia rekomendującej szkoły (dyrekcji i wychowawcy), która ma prawo wytypować maksimum dwóch kandydatów spośród swoich absolwentów;
- napisanie eseju pt. Nadzieja w moim życiu1, który wraz z pozostałą dokumentacją2 powinien zostać przesłany pod adresem Fundacji " Dzieło Nowego Tysiąclecia" nie później niż do 30 kwietnia 2002 r.
Na tej podstawie Rada Naukowa Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przekaże Instytutowi Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego dokumenty rekomendowanych przez siebie kandydatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zasady kwalifikacji kandydatów na studia dziennikarskie:

Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa UW w porozumieniu z Dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ powołują specjalną Komisję Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka, której zadaniem jest ostateczne wyłonienie spośród wszystkich zgłoszonych przez Fundację " Dzieło Nowego Tysiąclecia" kandydatów:
- dwóch laureatów podejmujących dzienne studia dziennikarstwa ( jeden na Uniwersytecie Warszawskim i jeden na Uniwersytecie Jagiellońskim);
- jednego podejmującego studia wieczorowe i jednego podejmującego studia zaoczne na Uniwersytecie Warszawskim;
- jednego podejmującego trzyletnie studia wieczorowe na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Czesne za studia wieczorowe i zaoczne w połowie obowiązującej kwoty pokrywa Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Komisja konkursowa przeprowadzi dla wszystkich rekomendowanych przez Fundację kandydatów pisemny test sprawdzający ich wiedzę z zakresu języka polskiego, najnowszej historii Polski oraz aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych w kraju i na świecie. Wyniki testu oraz rozmowa z kandydatem będą podstawowymi kryteriami wyboru pięciu laureatów. Komisja ogłasza rezultaty swoich prac przed rozpoczęciem egzaminów wstępnych na I rok Magisterskiego Dziennego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim (w pierwszej dekadzie czerwca 2002 r.) .
Laureaci winni przedstawić w sekretariatach swoich studiów dokument świadectwa dojrzałości w oryginale najpóźniej do końca czerwca 2002 r. Bez spełnienia tego warunku kandydat nie będzie wpisany na listę studentów.

Reklama

Staż dziennikarski

Studenci siódmego semestru dziennych i wieczorowych studiów dziennikarskich mogą ubiegać się o przyznanie im jednorocznego stażu dziennikarskiego w najbardziej renomowanych redakcjach prasy codziennej, redakcji telewizyjnej, radiowej i agencyjnej pod indywidualną opieką doświadczonych dziennikarzy, znanych ze swojego profesjonalizmu. Wyboru właściwych redakcji i dziennikarzy-opiekunów dokonuje Fundacja " Dzieło Nowego Tysiąclecia". Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiadają każdy we własnym zakresie za przeprowadzenie rekrutacji i wyłonienie najlepszych studentów do poszczególnych środków przekazu w Warszawie i w Krakowie.

Kryteria kwalifikacji kandydatów:

- średnia ocen z sześciu semestrów studiów nie niższa niż 4, 1;
- udokumentowany dorobek dziennikarski;
- konkretne doświadczenie osobiste i zaangażowanie w organizowaniu pomocy na rzecz ludzi potrzebujących i wspólnoty;
- pozytywna opinia dyrekcji Instytutu.
Kandydaci składają wnioski wraz z niezbędną dokumentacją w sekretariacie Instytutu najpóźniej do 15 listopada. Komisja powołana przez Dyrektora Instytutu wyłoni laureatów w terminie do 15 grudnia. Staże dziennikarskie (wraz ze specjalnym stypendium stażowym) trwają od 1 stycznia br. do 31 grudnia 2003 r.

Adres Fundacji: Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, z dopiskiem: "Konkurs o indeks".

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę papież powiedział: "Proszę, módlmy się dalej za umęczoną Ukrainę; bardzo cierpi, a także za Palestynę i Izrael".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję