Uczestniczyli w niej: siostry zakonne, przedstawiciele administracji publicznej i wierni świeccy.
W homilii arcybiskup, nawiązując do tekstów liturgicznych, podkreślił, że Eucharystia jest dla chrześcijan nowym Przymierzem z Bogiem w Jezusie Chrystusie. Mocą daru życia Jezusa, złożonego na krzyżu, chrześcijanie zostali odkupieni z niewoli grzechu i wprowadzeni na drogę, która prowadzi do zbawienia. Dlatego Eucharystia jest czymś wyjątkowym i ludzie wierzący nie mogą w niej nie uczestniczyć.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Te słowa są nader ważne teraz, kiedy wychodzimy z pandemii koronawirusa, która nas ograniczyła w przeżywaniu i w uczestniczeniu w tym wielkim darze Eucharystii. Prawdziwego spotkania z Jezusem w Eucharystii nie można przeżyć za pomocą telewizji, czy ekranu komputerowego. One są tylko i wyłącznie namiastką tego co się dokonuje na żywo, kiedy tu i teraz Jezus w Eucharystii ponawia swoją ofiarę na krzyżu, a ja staje się żywym jej uczestnikiem - dodał metropolita.
Reklama
Komentując słowa Ewangelii wg św. Marka zaznaczył, że przygotowanie Eucharystii - nowej Paschy ma dokonać się przede wszystkim w świątyni naszego serca. - Niewiele będzie wnosić w nasze życie Eucharystia sprawowana w najpiękniejszej nawet świątyni, jak choćby ta Mariacka, jeśli świątynia naszego serca będzie dla Niego zamknięta lub niedostępna. Stąd też rodzi się konieczność posprzątania świątyni własnego serca i należytego jej przygotowania do sprawowania Eucharystii. Trzeba najpierw wyciszyć swoje serce, zaprowadzić w nim klimat modlitwy, rozbudzić pragnienie spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Trzeba przygotować w niej ołtarz miłości, wiary i nadziei, przebaczenia i pojednania, dobroci i poszanowania. Trzeba nakryć ołtarz naszego serca czystym obrusem dobrych uczynków i ewangelicznego postępowania - zachęcał kaznodzieja.
W swoich rozważaniach zwrócił uwagę nie tylko na indywidualny, ale również na wspólnotowy wymiar Eucharystii: "Jezus daje nam siebie samego jako pokarm, abyśmy się stali do niego podobni. Dzięki temu pokarmowi nie tylko nas upodabnia do siebie, ale też jednoczy i gromadzi w jedną wspólnotę wierzących. Jesteśmy wspólnotą zgromadzoną wokół Jezusa. On pragnie, abyśmy byli wspólnotą miłości, abyśmy tę miłość czerpali z Eucharystii. Na zakończenie homilii arcybiskup przywołał świadectwo wietnamskiego kardynała Francoisa Xaviera Van Thuana, który w więzieniu przez 12 lat sprawował potajemnie Mszę św. i dla którego Chrystus eucharystyczny był mocą i radością".
Po zakończeniu Mszy św. z bazyliki Mariackiej wyruszyła tradycyjna procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami Głównego Miasta. Ołtarze były zlokalizowane na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, przy bazylice św. Mikołaja i przed bazyliką św. Brygidy. Tam też zgromadzeni wierni przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Cała uroczystość odbyła się z zachowaniem zasad sanitarnych.