Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

Dzieci utracone

    W sobotę – 5 czerwca – w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach odbyła się IV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych.

2021-06-06 11:00

Małgorzata Pabis

    Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr. hab. Lucjan Szczepaniak SCJ, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Patronat nad pielgrzymką objął abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

    Zebranych w świątyni powitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał, że 17 sierpnia 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mówił na tym miejscu: „Przychodzimy dziś tutaj, do łagiewnickiego sanktuarium, aby na nowo odkrywać w Chrystusie oblicze Ojca, który jest 'Ojcem miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy'. Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy Miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło łaski, którą już wielekroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny”.

Reklama

    - Dziś w akcie zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu wypowiecie słowa: „Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy: ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia, usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem”. I tego życzę wszystkim Wam – powiedział ks. Bielas.

    W homilii ks. Lucjan Szczepaniak powiedział: - Każdy chrześcijanin zanim wejdzie do nieba doświadczy tajemnicy życia Jezusa i Jego Matki Najświętszej, a więc także tajemnicy męki i zmartwychwstania. Dlatego jako pielgrzymi przybyliśmy do stóp miłosierdzia Bożego, aby podziękować za dar życia dzieci, które dotknąwszy krzyża Chrystusa cieszą się już radością przebywania z Nim w niebie. Wszystkie dzieci. Na jakimkolwiek etapie ich życia.

    Kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przypominał, że Bóg jest źródłem życia, dlatego każdy człowiek obdarzony jest nieśmiertelną duszą i ciałem. - Zatem w chwili odejścia z tej ziemi dusza twojego dziecka złączyła się z Bogiem. Jest z Nim już w niebie. Być z Bogiem oznacza największe szczęście i spełnienie wszystkich marzeń, a przede wszystkim tych, które niedostępne są tu na ziemi. Dziecko w niebie nie zapomina o miłości swoich rodziców, ale jest jej świadkiem przed obliczem Bożym. Miłość jest bowiem największą wartością, która otwiera przed człowiekiem Boże serce. Przenika ona do nieba i trwa na wieki – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

    W procesji z darami do ołtarza zostały przyniesione karty, na których rodzice wpisali imię zmarłego dziecka.

    Po Mszy św. pielgrzymi adorowali Najświętszy Sakrament i odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz wypowiedzieli Akt zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w toruńskiej katedrze

2021-06-24 21:13

[ TEMATY ]

odpust

św. Jan Chrzciciel

Toruń

Ewa Melerska

Odpust w katedrze Świętych Janów w Toruniu

Odpust w katedrze Świętych Janów w Toruniu

Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela jest dniem, kiedy swój odpust przeżywa parafia katedralna w Toruniu. To również święto miasta i kapituły katedralnej.

Odpustową Eucharystię, którą sprawował bp Wiesław Śmigiel, poprzedziła instalacja nowego kanonika honorowego, której dokonał prepozyt kapituły katedralnej ks. prał. Marek Rumiński. Nowym członkiem kapituły został ks. Zbigniew Łukasik, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielawach. Ksiądz kanonik nominat złożył wyznanie wiary oraz objął symbolicznie ołtarz katedralny i stalle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję