Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Białe Morza

Posłane do Zambii

    Dwie świeckie misjonarki, Karolina i Katarzyna z archidiecezji krakowskiej, zostały posłane na misję do Zambii.

2021-06-07 15:43

Norbert Polak

Dwie świeckie misjonarki wyruszają z Krakowa do Zambii, by być świadkami Chrystusa.

 Dwie świeckie misjonarki wyruszają z Krakowa do Zambii, by być świadkami Chrystusa.

    W niedzielę 6 czerwca w sanktuarium św. Jana Pawła II odbyło się uroczyste posłanie Karoliny Cygan i Katarzyny Sowy. Mszy św. i obrzędowi przewodniczył bp Jan Zając. Duchowny wygłosił homilię, gdzie zwrócił uwagę na różne postawy towarzyszące odpowiedzi na wezwanie Chrystusa zarówno kiedyś, jak i współcześnie.

    - Nasze dwie siostry wchodzą na nowy etap drogi chrześcijańskiego powołania, jeśli go wypełnimy aż po krańce świata. Wnikając w treść dzisiejszej Ewangelii św. Marka i obserwując gromadę słuchających Jezusa, możemy za klasykiem powiedzieć: „Dziwny jest ten świat”. Jak różne można przyjąć postawy wobec Pana Jezusa i Jego nauczania.

Reklama

    Hierarcha podkreślił, z czym wiąże się pełnienie misji przeznaczonej przez Boga: - Pierwsza grupa ludzi, którzy przybyli do Niego, to byli jego krewni. Działalność Jezusa budziła niepokój (...) Doszła do nich wieść, że oszalał. I postanawiają go powstrzymać. Jezus głosi bowiem, że jest Bogiem i poświęca się swojej misji całkowicie. A ich myślenie jest przyziemne, było sprzeczne z Jego świadomością rozumienia misji, wyniszczenia się, miłości aż do końca.

    Biskup Zając zaznaczył, że posługa ta jest wyzwaniem: - Gorliwość na rzecz Boga nie cieszy się dobrą sławą. Bo wierność wobec Boga ma swoją cenę. I kto nie chce jej płacić, odchodzi albo szuka jakiejś „mniej szalonej” Ewangelii. Szuka się współczesnych pseudoproroków. Nauczał, że wykorzystywanie Bożych darów to obowiązek każdego chrześcijanina: - Zbawienie wymaga przyjęcia Bożego daru. Jeśli ktoś w imię swojej pychy depcze ten dar, a dobro uznaje za zło, to co ma Bóg zrobić wobec takiej osoby? (...) Bracia i Siostry, należy otworzyć się na działanie Ducha Świętego.

Norbert Polak

Modlitwa przed posłaniem

Modlitwa przed posłaniem

    W ramach wydarzenia Karolina ( w imieniu swoim i koleżanki) w duchu wdzięczności zadeklarowała godne wykonywanie posługi: - Ktoś kiedyś powiedział, że misje wypływają ze spotkania. Najpierw ze spotkania ze Słowem, któremu na imię Jezus, ze spotkania z wartościami i w końcu ze spotkania z ludźmi. Mam nadzieję, że nasza misja najpierw poprowadzi nas do spotkania z tymi, którym będziemy w Afryce posługiwać, do spotkania z zambijską kulturą i religijnością i że to spotkanie będzie owocowało w przyszłości. Zapewniamy, że w Zambii będziemy godnie reprezentować Kościół polski i krakowski (...) prosimy Was o modlitwę.

Zobacz zdjęcia: Dwie świeckie misjonarki wyruszają z Krakowa do Zambii

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Mama bp. Michała Janochy

2021-06-24 09:21

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W wieku 98 lat zmarła Maria Janocha - matka biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 28 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

We wtorek 22 czerwca zmarła w wieku 98 lat ś.† p. Maria Janocha z domu Olszewska

CZYTAJ DALEJ

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w toruńskiej katedrze

2021-06-24 21:13

[ TEMATY ]

odpust

św. Jan Chrzciciel

Toruń

Ewa Melerska

Odpust w katedrze Świętych Janów w Toruniu

Odpust w katedrze Świętych Janów w Toruniu

Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela jest dniem, kiedy swój odpust przeżywa parafia katedralna w Toruniu. To również święto miasta i kapituły katedralnej.

Odpustową Eucharystię, którą sprawował bp Wiesław Śmigiel, poprzedziła instalacja nowego kanonika honorowego, której dokonał prepozyt kapituły katedralnej ks. prał. Marek Rumiński. Nowym członkiem kapituły został ks. Zbigniew Łukasik, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielawach. Ksiądz kanonik nominat złożył wyznanie wiary oraz objął symbolicznie ołtarz katedralny i stalle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję