Reklama

Prosto i jasno

Kiedy strach paraliżuje rozum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze nie jesteśmy w Unii Europejskiej, a tu już nasi sąsiedzi z Zachodu i Wschodu stawiają żądania godzące w polską suwerenność. Niemiecki kandydat na kanclerza Edmund Stoiber chciałby unieważnienia dekretów, które stanowiły podstawę przymusowego wysiedlenia i wywłaszczenia Niemców po zakończeniu II wojny światowej. Natomiast prezydent W. Putin żąda eksterytorialnego korytarza z Kaliningradu do Rosji, prowadzącego przez Polskę. Obaj sąsiedzi mają nas poniekąd w ręku, od Niemców bowiem zależą unijne pieniądze, w tym wysokość dopłat bezpośrednich do rolnictwa, a Rosja trzyma kurek z gazem. Rząd L. Millera coś tam delikatnie prostuje, przede wszystkim zaś z pokorą odnosi się do niemieckich i rosyjskich żądań. I to wszystko. Sytuacja staje się coraz poważniejsza, tymczasem premier i ministrowie zamiast twardo bronić stanowiska Polski, zajmują się propagandą w PRL-owskim stylu, odbywają gospodarskie wizyty po kraju, prowadzą fikcyjny spór z prezydentem czy Radą Polityki Pieniężnej, aby w ten sposób ukryć fakt, że nie mają żadnego pomysłu na rozwiązanie problemów politycznych czy gospodarczych.
O ich nieporadności (a może także bucie i nieliczeniu się już z nikim) świadczy nieudana próba zlikwidowania lustracji. Specjalnie nie powinno dziwić, że SLD podjął próbę zakończenia lustracji poprzez wyłączenie z niej dawnych aktywistów PZPR, którzy formalnie nie byli tajnymi współpracownikami SB, natomiast w większości współpracowali z kontrwywiadem i wywiadem. Dzięki orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nie udało się tego przeprowadzić, bo zapytajmy: czy bycie agentem PRL-owskiego wywiadu lub kontrwywiadu oznaczało tylko zbieranie informacji gospodarczych? A kto śledził emigrację polityczną? Kto donosił o każdym kroku Polaków przebywających za granicą?
Przypomnę, że w styczniu br. SLD próbował w Sejmie zmienić ustawę lustracyjną z 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa lub współpracy z nimi w latach 1944-90 przez osoby pełniące funkcje publiczne. W ustawie było zapisane, że zbieranie lub przekazywanie informacji mieszczących się w zakresie zadań wywiadu, kontrwywiadu i ochrony granic było współpracą ze służbami bezpieczeństwa PRL. Osoby wykonujące takie zadania podlegają zatem lustracji. Nowelizacja natomiast stwierdzała, że współpracą nie było przekazywanie informacji "mieszczących się w zadaniach wywiadu i kontrwywiadu", a za agentów można byłoby uznać jedynie te osoby, których współpraca szkodziła Kościołowi i opozycji demokratycznej. O tym zaś, czy współpraca była szkodliwa, ocenić miał sam zainteresowany. Jednym słowem - składający oświadczenie lustracyjne byłby sędzią we własnej sprawie, tzn. miałby ocenić, czy jego informacje dotyczące np. donosów na księży albo ludzi z opozycji ułatwiły służbie bezpieczeństwa ich uwięzienie, pobicie lub zabójstwo.
Nowelizacja ta w Sejmie nie przeszła. Wniesiono więc odrzucone przez Sejm poprawki w Senacie, gdzie SLD ma absolutną większość. 15 lutego br., kiedy ustawa wróciła z poprawkami Senatu do Sejmu, " Samoobrona" pomogła SLD uchwalić ustawę. Wydawało się, że to już faktyczny koniec lustrowania agentów PRL. Na szczęście, 122 posłów z opozycji i PSL zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego zarówno poprawki Senatu, jak i sam tryb ich późniejszego uchwalenia przez Sejm. Pytanie prawne w tej samej sprawie zadał także Sąd Lustracyjny. W oczekiwaniu na werdykt Trybunału zawieszono kilkanaście procesów osób podejrzanych o związki z wywiadem i kontrwywiadem PRL, wśród nich przeciwko trzem prominentnym działaczom SLD: J. Oleksemu, J. Jaskierni i M. Wagnerowi. Od marca br. rzecznik interesu publicznego - sędzia B. Nizieński nie zgłaszał też nowych wniosków, jednym słowem - lustracji już nie było.
18 czerwca br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że Senat w oczywisty sposób przekroczył prawo do wprowadzania poprawek, gdyż uregulował materię nie objętą w projekcie ustawy, która wyszła z Sejmu.
TK stwierdzał, że podział tajnych współpracowników służb specjalnych na dwie kategorie w zależności od tego, czy mogli wyrządzić jakieś wymierne szkody, nie ma racjonalnego uzasadnienia. Wykorzystanie bowiem informacji uzyskanych przez służby specjalne zależało niejednokrotnie od przypadku lub od uznania kierownictwa tych służb.
Drugi oceniany przez TK przepis pozwalał na odstąpienie od lustracji wobec osób, które zrezygnowały z pełnienia funkcji publicznej lub z kandydowania na nią. Zdaniem TK, umorzenie takiego postępowania wówczas, gdy rezygnacja nastąpiła dopiero po wszczęciu postępowania lustracyjnego, narusza zasady równości wobec prawa, a więc także jest niezgodne z konstytucją. Za zgodny z konstytucją TK uznał jedynie fragment przepisu noweli, który każe odstąpić od lustrowania osoby rezygnującej z funkcji lub kandydowania na nią przed wszczęciem postępowania lustracyjnego. Jednak osoba, która zechce zrezygnować z funkcji już po wszczęciu postępowania i po zapoznaniu się z materiałami śledztwa, będzie zlustrowana.
Po wyroku Trybunału rzecznik interesu publicznego oświadczył, że uniknęliśmy stosowania przepisów, których nie dałoby się wykonać, w których osoba pisząca oświadczenie lustracyjne jest sędzią we własnej sprawie i sama musi ustalić, w jaki sposób wykorzystywano informacje, które przekazywała w sytuacji, kiedy w rzeczywistości nie mogła wiedzieć, jak te informacje były wykorzystywane. Kazimierz Ujazdowski (PiS), rzecznik wnioskodawców, powiedział po wyroku TK, że sukces zwolenników lustracji ma aspekt prawny i realny. Aspekt prawny to zwycięstwo wartości konstytucyjnych nad cynizmem, który miał sparaliżować lustrację. Aspekt realny to pozostawienie lustracji nie udawanej, ale rzeczywistej, co gwarantowała ustawa w kształcie z 1997 r. Procesy, które zostały zawieszone, teraz będą wznowione, a próba obrony interesów politycznych polityków SLD, takich jak J. Jaskiernia, legła w gruzach.
Choć orzeczenie TK jest ostateczne, SLD nie składa broni. Prezydencki prawnik i poseł Ryszard Kalisz zapowiedział, że posłowie jego partii złożą kolejny projekt nowelizacji ustawy lustracyjnej. Widocznie strach paraliżuje im rozum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongregacja kardynałów: komunikat na temat liczby elektorów i kard. Becciu

2025-04-30 11:10

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Obradujący na siódmej kongregacji generalnej kardynałowie wydali oświadczenie odnoszące się do niektórych kwestii proceduralnych dotyczących konklawe. Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Angelo Becciu.

W sprawie kardynałów elektorów „Kongregacja zauważyła, że Jego Świątobliwość Papież Franciszek, ustalając liczbę kardynałów większą niż 120, ustanowioną przez nr 33 Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici Gregis św. Jana Pawła II, z dnia 22 lutego 1996 r., wykonując swoją najwyższą władzę, odstąpił od tego przepisu prawnego, na mocy którego kardynałowie przekraczający liczbę graniczną nabyli, zgodnie z nr 36 tej samej Konstytucji Apostolskiej, prawo wyboru Papieża Rzymu, od momentu ich kreowania i ogłoszenia”.
CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Makabryczne okoliczności zabójstwa lekarza w Krakowie

2025-04-30 12:14

[ TEMATY ]

Kraków

lekarz

zabójstwo

Prokuratura Okręgowa

PAP

35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury

35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury

35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej usłyszał w środę zarzut zabójstwa lekarza i usiłowania uszkodzenia ciała pielęgniarki - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Krakowie Oliwia Bożek-Michalec.

Mężczyzna podejrzewany o zabójstwo lekarza został w środę doprowadzony do prokuratury, gdzie trwają czynności z jego udziałem. 35-latek we wtorek wtargnął do gabinetu ortopedy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i zadał mu ciosy nożem. Mimo natychmiastowej pomocy lekarz zmarł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję