ME 2021 - Rosja - Dania 1:4

Duńczycy, którzy mieli nóż na gardle, od pierwszych minut wyszli ofensywnie nastawieni i to oni próbowali dyktować warunki gry. Kilka razy zaskoczyć bramkarza gości próbował Yussuf Poulsen, czy Martin Braithwaite. Ale pierwszą naprawdę groźną sytuację mieli Rosjanie. W 17. minucie sam na sam z Peterem Schmeichelem znalazł się Aleksandr Gołowin. Duński bramkarz popisał się kapitalną interwencją.

Grupa B: Rosja - Dania 1:4 (0:1).

Bramki: 0:1 Mikkel Damsgaard (38), 0:2 Yussuf Poulsen (59), 1:2 Artiom Dziuba (69-karny), 1:3 Andreas Christensen (80), 1:4 Joakim Maehle (82).

Żółta kartka - Rosja: Fiodor Kudriaszow, Igor Diwiejew. Dania: Thomas Delaney.

Sędzia: Clement Turpin (Francja).

Rosja: Matwiej Safonow - Mario Fernandes, Igor Diwiejew, Georgij Dżikija, Fiodor Kudriaszow (67. Wiaczesław Karawajew), Daler Kuziajew (67. Maksym Muchin) - Aleksiej Miranczuk (61. Aleksandr Sobolew), Magomed Ozdojew (61. Rifat Żemaletdinow), Roman Zobnin, Aleksandr Gołowin - Artiom Dziuba.

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen, Simon Kjaer, Jannik Vestergaard - Daniel Wass (60. Jens Stryger Larsen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (86. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Martin Braithwaite (85. Andreas Cornelius), Yussuf Poulsen (60. Kasper Dolberg), Mikkel Damsgaard (72. Christian Noergaard).

To był jednak moment, w którym Rosjanie wyraźnie się obudzili. W kolejnych pięciu minutach stworzyli trzy szybkie ofensywne akcje. Najpierw Artiom Dziuba strzelił tuż obok bramki, potem przechwytem w polu karnym popisał się Andreas Christensen, a chwilę później Magomed Ozdojew znalazł się na spalonym.

W 29. minucie strzelał Pierre-Emile Hojbjerg, ale piłka minimalnie minęła bramkę. Tak się nie stało w 38. minucie. Przed linią pola karnego Mikkel Damsgaard tak precyzyjnie przymierzył, że... trafił w samo okienko. Bramkarz Matwiej Safonow był bez szans i Dania wyszła na prowadzenie 1:0. A Damsgaard został najmłodszym strzelcem gola dla Danii w historii mistrzostw Europy, w poniedziałek miał 20 lat i 353 dni.

Druga połowa już bezsprzecznie należała do gospodarzy. To oni chcieli pójść za ciosem, a Rosja niemal całe 45 min. rozpaczliwie się broniła i została za to boleśnie ukarana. W 59. minucie fatalny błąd popełnił Roman Zobnin. Chciał podać do bramkarza Safonowa, ale piłkę szybciej dopadł Poulsen i w sytuacji sam na sam nie popełnił błędu. Dania wyszła na prowadzenie 2:0, ale z tego wyniku długo się nie cieszyła.

Zaledwie dziewięć minut później Aleksandr Sobolew padł w polu karnym po starciu z Jannikiem Vestergaardem. Sędzia podyktował "jedenastkę", a Artiom Dziuba zamienił ją na gola. Ta sytuacja jakby jeszcze dodała skrzydeł... Duńczykom. Znowu "rzucili" się na bramkę rywala. Tworzyli akcję za akcją i dwie z nich okazały się skuteczne.

W 79. minucie kapitalnie bronił dostępu do bramki Safonow. Miał trzy niesamowite interwencje w ciągu kilku sekund, ale przy czwartej Andreasa Christensena musiał skapitulować. I to był moment, w którym w ekipie gospodarzy wybuchła prawdziwa euforia. Na piłkarza Chelsea Londyn rzucili się koledzy nie tylko z boiska, ale i z ławki rezerwowych. Okrzyki radości wydawał też bramkarz Schmeichel. Taki wynik oznaczał bowiem, że Dania awansowała do 1/8 finału mistrzostw Europy. A to nie był jeszcze koniec, bo w 82. minucie wynik spotkania na 4:1 ustalił Joakim Maehle.

Na trybunach zasiadło 25 tys. kibiców, głównie z Danii. Rosjanie nie dostali od miejscowego rządu zgody na przyjazd, powodem jest pandemia Covid-19.

W 1/8 finału Duńczycy zagrają 26 czerwca w Amsterdamie z Walią. Z grupy B awansowali też z kompletem punktów Belgowie, którzy kolejnego rywala jeszcze nie poznali, ale o ćwierćfinał zmierzą się 27 czerwca w Sewilli. (PAP)

Reprezentacja Włoch z 2012

W przededniu meczu kwalifikacyjnego do Euro 2020, który reprezentacja piłkarska Włoch rozegra jutro na Stadionie Olimpijskim w Rzymie z Grecją, piłkarze spotkają się z dziećmi z watykańskiego szpitala Dzieciątka Jezus.

Zespół zostanie podzielony na grupy i wysłany do różnych oddziałów szpitala, tak aby jak najwięcej dzieci mogło porozmawiać z piłkarzami. Młodzi kibice mają już dla nich przygotowaną piłkę z podpisami wszystkich pacjentów. Zawodnicy otrzymają też specjalne chusty ozdobione rysunkami dzieci, które założą podczas rozgrzewki przed sobotnim meczem.

Katecheci do ME: proponowane zmiany dot. lekcji religii są dyskryminacją i segregacją

2024-03-18 13:10

katecheza

Proponowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany dotyczące lekcji religii w szkołach są daleko posuniętą dyskryminacją, segregacją oraz wykluczeniem ludzi o odmiennych przekonaniach, a zatem także osób wierzących, z przestrzeni publicznej - napisali katecheci z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w liście do minister edukacji.

Katecheci z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wystosowali list do minister edukacji w sprawie lekcji religii opublikowany na stronie diecezji.

Rekolekcje na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu: "Tymi rękami można czynić znak krzyża"

2024-03-18 19:37

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas konferencji ks. Aleksandra Radeckiego w kaplicy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

Drugi dzień rekolekcji w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu nosiła tytuł: “Popatrzmy uważnie na nasze ręce…”. Ksiądz Aleksander Radecki pomagał uczestnikom zwrócić uwagę na czyny, które mogą stać się dobrym motywem do dawania świadectwa wiary.

To duchowe spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której ks. Radecki zaprosił do wspólnego śpiewu Akatystu do Ducha Świętego. Po wezwaniu Ducha Świętego rozpoczęła się konferencja. Kapłan nawiązał do fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza, w której Jezus uzdrawia człowieka z uschłą ręką. Na samym początku ks. Radecki poprosił, aby wyobrazić sobie siebie w podobnej sytuacji. Miało to na celu uświadomienie, jakie trudności może to sprawić w codziennym życiu. W tym momencie przywołana została historia człowieka mieszkającego w Raciborzu w latach 60-tych, czy Nickiego Vujcicia, pozbawionych kończyn. - Popatrzmy na własne ręce. Czy nie potrzebują uleczenia, przywrócenia do służby i do życia? Pół biedy, kiedy wiem o swojej chorobie, szukam pomocy, staram się ograniczać swoje niepełnosprawności, przyznaję się do nich. Popatrz teraz na swoje ręce. Zadbane, sprawne kryjące wiele talentów i możliwości. Takie “złote ręce” - mówił kaznodzieja, dodając: - Złote ręce, umiejące wiele, lecz czemu bezczynne? Bo się nie opłaca, bo się za mało opłaca? Bo zbyt piękne, by je utrudzić, ubrudzić w służbie? Ileż okazji do czynienia dobra zmarnowały?