Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie ma emerytury od kapłaństwa

W parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu odbyła się uroczystość 60. rocznicy święceń ks. prał. Mariana Stochniałka, długoletniego proboszcza parafii, byłego dziekana regionu wieluńskiego oraz prepozyta Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej.

Mszy św. przewodniczył dostojny jubilat. Koncelebrowali: ks. Jacek Zieliński, ks. Marian Mermer, ks. Marian Duda, ks. Jakub Raczyński i ks. Paweł Otręba.

– Bóg ciągle obdarowuje nas kredytem swojego zaufania. Tym więcej tego zaufania otrzymujemy, im dłużej żyjemy. Bóg ciągle nas obdarowuje sobą i swoją przyjaźnią, przez Jezusa w Duchu Świętym – powiedział w homilii ks. Duda.

Zauważył, że do przyjaźni z sobą zaprosił również jubilata. – Przyjąłeś to zaproszenie i wytrwałeś w nim do dziś. Wytrwałeś w miłości, zachowując przykazania, ucząc przykazania miłości Boga i bliźniego innych, pamiętając o tym, że to Bóg cię wybrał i powołał – podkreślił kapłan.

Ks. Duda przypomniał, że czas posługi ks. Stochniałka był okresem „swoistego maratonu ewangelizacyjnego”, najpierw na ziemi częstochowskiej (1961-85), a później na ziemi wieluńskiej (1985 – 2011).

– Przez swoją najważniejszą, duchową posługę, ubogacanie ludzi Bogiem, i tę materialną, która jej towarzyszy, spłacałeś Bogu dług wdzięczności przez długie 60 lat posługi. I nadal go spłacaj, bo to jest tajemnica kapłaństwa i ludzkiego udziału w nim. Nie ma bowiem emerytury od kapłaństwa. Jest tylko emerytura od takich czy innych urzędów kościelnych. Nie mówmy więc nigdy: „ksiądz emeryt”, najwyżej: „emerytowany proboszcz, dziekan, prepozyt”. Mówmy: „kapłan senior”. Bo kapłan jest kapłanem do śmierci, więcej – sacerdos in aeternum, kapłan na wieki – mówił ks. Duda, zwracając się do jubilata.

Kapłan przytoczył słowa papieża Franciszka skierowane do kleryków 10 czerwca 2021 r.: „Szukajcie w waszych diecezjach starszych księży, tych, którzy mają mądrość dobrego wina, tych, którzy swoim świadectwem nauczą was, jak rozwiązywać problemy duszpasterskie, tych, którzy jako proboszczowie znali imiona wszystkich. Byli blisko ludzi, ale też tabernakulum: postrzegali wszystkich z wiarą i cierpliwością w Jezusa. Starzy księża, którzy nieśli na swoich barkach tak wiele problemów ludzi i pomagali im żyć mniej lub bardziej dobrze, i pomagali wszystkim dobrze umrzeć. Rozmawiajcie z tymi księżmi, którzy są skarbem Kościoła. Wielu z nich zostało zapomnianych lub znajdują się w domu starców: idźcie do nich. Oni są skarbem”.

Reklama

– Dzięki Bogu, ty nie zostałeś zapomniany i żyjąc nadal wśród swoich parafian, ciesząc się życzliwością i wdzięcznością kapłanów i wiernych, pozwalasz im wciąż korzystać z bogactwa twego serca – zaznaczył ks. Duda. Życzył jubilatowi, by nadal był „kapłanem bardzo wierzącym w wielkość obdarowania, zarówno twojego jak i tych, których Bóg stawia na twojej drodze”. – Bądź dla innych skarbem Kościoła – apelował.

W imieniu uczestników liturgii duchowny gratulował ks. Stochniałkowi „gorliwej, długoletniej przyjaźni z Jezusem” i chodzenia za Nim wszędzie, gdzie zechciał go posłać. – Podziwiamy twoją wytrwałość, stałość i gorliwość, która nie oszczędza siebie. Dziękujemy za owoce, które przyniosłeś Panu w Jego winnicy i które trwają i przetrwają nawet twoje najdłuższe życie – powiedział ks. Duda.

Składając jubilatowi życzenia zdrowia i długich lat życia, życzył mu również, „by spoglądając na wizerunek Pani Pocieszenia wychwalał coraz bardziej Boga za ogrom łask”, których stał się szafarzem. – Obiecujemy ci dzisiaj szczególnie naszą modlitwę i oddajemy cię Maryi, Matce kapłanów, Tej, która dla każdego kapłana jest tak samo czułą Matką, jak dla Swojego Jedynego Syna i Wiecznego Kapłana, bo w każdym z kapłanów widzi Ona Jego odbicie – mówił ks. Duda.

Na zakończenie duchowny życzył ks. Stochniałkowi spełnienia się słów św. Faustyny, zapisanych na obrazku jubileuszowym: „Boże mój, dobroci nieskończona, proszę Cię, niechaj mi towarzyszy zawsze i we wszystkim nieskończone Miłosierdzie Twoje. Amen”.

Reklama

Po Mszy św. jubilat przyjmował życzenia. Ks. Jacek Zieliński, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, przekazał mu list gratulacyjny podpisany przez kard. Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, i opatrzony fotografią papieża Franciszka.

Ks. Stochniałek zapewniał wszystkich słowami św. Pawła Apostoła: „Bogu mojemu dziękuję wciąż za was”. Wyrażając wdzięczność Bogu oraz dziękując parafianom i członkom domu parafialnego za ich życzliwość i obecność oraz za pięknie przygotowaną uroczystość, kapłan udzielił jubileuszowego błogosławieństwa.

Podczas uroczystości śpiewały chór i schola działające przy parafii kolegiackiej.

Ks. Marian Stochniałek przyjął święcenia kapłańskie 29 czerwca 1961 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego.

2021-06-28 15:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję