Reklama

Polska

Caritas Polska: leki dla Jemenu

Do wspieranych przez Caritas Polska czterech ośrodków zdrowia w ogarniętym wojną domową Jemenie dotarły w ubiegłym tygodniu transporty leków. Sfinansowanie dostaw było możliwe dzięki pomocy darczyńców z Polski. Już wkrótce wsparciem zostanie objęta kolejna placówka w stolicy kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wizyt w ośrodkach zdrowia w Adenie szczególną uwagę zwraca widok pustych półek tamtejszych aptek. W normalnych warunkach apteki przy przychodniach są zaopatrywane przez ministerstwo zdrowia, które powinno dostarczać leki co trzy miesiące. Jednak w warunkach panującego od lat kryzysu w Jemenie, wywołanego trwającą już szósty rok wojną domową, takie dostawy odbywają się o wiele rzadziej, jeśli w ogóle. A pacjenci przecież nie mogą czekać. Dlatego też jednym z podstawowych działań w projekcie realizowanym w Jemenie przez Caritas Polska i Polską Akcję Humanitarną, jest zakup leków i dostarczenie ich do czterech wspieranych w tym roku ośrodków zdrowia w Adenie i jego okolicach.

Nie tylko lekarstwa

Podziel się cytatem

Reklama

– Potrzeby są ogromne. Te cztery placówki świadczą pomoc dla ponad 34 tys. Jemeńczyków, a z dostarczonych leków będzie mogło skorzystać zdecydowanie więcej osób. Chodzi o pacjentów pobliskich ośrodków zdrowia, którzy w niezbędne lekarstwa będą mogli się zaopatrzyć w aptekach przychodni wspieranych przez CP i PAH. Każdej przychodni zapewniamy pakiet podstawowych leków, według spisu zatwierdzonego zarówno przez WHO jak i przez Ministerstwo Zdrowia Jemenu. Ponadto ośrodki zdrowia otrzymują również leki specjalistyczne, w zależności od swojej specjalizacji. Na przykład ośrodek w al Qalu’a otrzyma leki dla niemowląt i dzieci oraz te potrzebne kobietom w ciąży i karmiącym matkom – wyjaśnia Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. – Na zakup leków przeznaczyliśmy ponad 94 tys. USD. Leki zostaną dostarczone w dwóch transzach, kolejna przyjedzie we wrześniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednak samo dostarczenie leków to nie wszystko. Konieczne jest również ich odpowiednie magazynowanie, sprawne rejestrowanie i wydawanie. Dlatego farmaceuci we wszystkich wspieranych przez Caritas Polska ośrodkach zdrowia zostali przeszkoleni, aby dystrybucja leków dla pacjentów była bezpieczna, żeby chorzy dostawali dokładnie to, czego potrzebują i żeby w ich ręce nie trafiały leki przeterminowane, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Oprócz leków, do ośrodków zdrowia są dostarczane również odczynniki laboratoryjne, środki czystości i wszelkie inne materiały eksploatacyjne, niezbędne w codziennym funkcjonowaniu przychodni – dodaje.

Jeszcze jeden punkt na mapie wsparcia

Podziel się cytatem

Widząc ogromne potrzeby w zakresie ochrony zdrowia w Jemenie, gdzie 67% liczącej 31 mln ludzi populacji nie ma odpowiedniego dostępu do usług medycznych, Caritas Polska postanowiła wesprzeć kolejny ośrodek zdrowia w Adenie. Dzięki temu w 2021 roku wsparciem organizacji zostanie objętych łącznie pięć placówek w stolicy kraju i jej okolicach.

Reklama

– Nowo włączony do programu wsparcia ośrodek znajduje się w dzielnicy Al-Memdara i służy ponad 7 tys. okolicznych mieszkańców. Obecnie ośrodek działa, ale podobnie jak inne tego typu placówki w Jemenie, zmaga się z licznymi problemami. To m.in. brak leków, brak pieniędzy na niezbędne remonty (toalet, wnętrz gabinetów i korytarzy), czy na dokończenie budowy niezbędnego dla poprawy bezpieczeństwa muru wokół budynku, a przede wszystkim brak funduszy na opłacenie personelu medycznego – wylicza Tomasz Kania.

Dzięki wsparciu Caritas Polska, która postara się odpowiedzieć na te potrzeby, pomoc medyczna w tym ośrodku zdrowia będzie dostępna cały czas. Lekarze nie odejdą z pracy do sektora prywatnego, pacjenci otrzymają niezbędne leki z apteki działającej przy przychodni, będą mogli wykonać badania w laboratorium. Do dyspozycji personelu będzie sprzęt medyczny, zostaną też zapewnione warunki do przyjmowania pacjentów z zachowaniem higieny i poszanowaniem ich prywatności.

– Chcemy też przystosować jedno, puste obecnie pomieszczenie, na potrzeby nowego gabinetu. Możliwe, że oferta ośrodka się poszerzy, jeśli uda nam się znaleźć lekarza o brakującej tam specjalności – opowiada Tomasz Kania.

Po pierwsze personel

Podziel się cytatem

W planach jest m.in. zakup niezbędnych mebli i sprzętu medycznego, leków, środków czystości. Ponadto personel medyczny ośrodka zostanie przeszkolony, w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia Jemenu. Do głównych aspektów pomocy należy wsparcie samych lekarzy, którzy w Jemenie często nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Sfinansowanie ich wypłat przekłada się na nieprzerwaną pracę ośrodka zdrowia i zapewnienie potrzebującym pomocy lekarskiej bezpłatnego dostępu do usług medycznych.

Reklama

– Odkąd pomagają organizacje, poradnia może działać na stałe – potwierdza doktor Ahmed Awad Abboud Haitham, lekarz internista pracujący od roku w poradni w Imranie, pierwszej z placówek jemeńskiej służby zdrowia objętych wsparciem Caritas Polska. – Stworzono i wyposażono nowoczesne laboratorium, w którym można wykonać podstawowe badania, prowadzimy regularne szczepienia dla dzieci. Do dyspozycji jest gabinet internistyczny, mały gabinet operacyjny oraz apteka, są także dwa gabinety położnicze dla kobiet. Osobnym budynkiem jest klimatyzowany magazynek na leki. Poradnia świadczy znacznie więcej usług niż kiedyś, a personel jest lokalny, co bardzo ważne dla sprawnego działania – podkreśla doktor Haitham, który ma nadzieję, że jego placówka będzie nadal mogła korzystać z polskiego wsparcia.

Inna specyfika, podobni ludzie

Podziel się cytatem

– Każde z miejsc, w których niesiemy pomoc, ma swoją specyfikę. W Jemenie częstym problemem jest wynikająca z niedożywienia anemia, wielu pacjentów wspieranych przez nas poradni to dzieci. Możemy im pomagać dzięki naszym darczyńcom, którzy okazują ogromną ofiarność – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Pamiętając o tej specyfice wiemy przecież dobrze, że pod każdą szerokością geograficzną żyją podobni ludzie, ich codzienne potrzeby są takie jak nasze. Nie wszędzie jednak są takie same możliwości, choćby skorzystania z pomocy lekarskiej. Dlatego rozwijamy nasz projekt w Jemenie i apelujemy o dalsze wsparcie dla naszych działań w tym kraju – dodaje dyrektor Caritas Polska.

Pomóc można

Podziel się cytatem

– dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/Jemen

– Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

– Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT).

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2021-07-01 20:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: wręczono medale 30-lecia Caritas Polska

[ TEMATY ]

medal

Caritas Polska

30‑lecie

Caritas

Byli szefowie Caritas Polska a także m.in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej PKN Orlen i Katolicka Agencja Informacyjna znaleźli się wśród uhonorowanych medalami 30-lecia Caritas Polska. Uroczysta gala odbyła się wieczorem w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego w Warszawie.

Medale 30-lecia Caritas Polska wręczono za długotrwałą i owocną współpracę w misji niesienia pomocy najbardziej potrzebującym oraz znaczący wkład w rozwój dzieła miłosierdzia Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu "z dalekiego kraju"

2025-04-02 15:53

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Włodzimierz Rędzioch

„Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w Bazylice św. Piotra w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Metropolita krakowski senior i osobisty sekretarz Papieża Polaka do 2 kwietnia 2005 r. podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność na Eucharystii.

2 kwietnia 2005 roku, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, zakończył się ziemski etap życia i służby Papieża Jana Pawła II. Minęło dwadzieścia lat od tego dnia, a Kościół nadal zachowuje wzruszającą pamięć o pasterzu, który przybył do Rzymu "z dalekiego kraju", ale po długim pontyfikacie, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, stał się bliski milionom serc wiernych na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję