Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: szkaplerz nie tylko nas chroni, ale i zobowiązuje

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

„Wiara, służba i miłość, w pełnym zjednoczeniu z Jezusem. Oto treść szkaplerza, który nie tylko chroni, ale i zobowiązuje”- mówił Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podczas Mszy Św. odpustowej sprawowanej u Karmelitanek Bosych w Łodzi.

Wierni Archidiecezji Łódzkiej przez dziewięć dni przygotowywali się do Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel poprzez uczestnictwo we Mszy Św. i nowennie. Przez ten czas w świątyni nauki głosili kapłani z różnych zgromadzeń zakonnych. Nowennę rozpoczął o. Tomasz Nowak- dominikanin, który głosił słowo przez trzy dni. Następnie z Jasnej Góry przyjechał o. Marcin Ciechanowski- paulin, po którym słowo do wiernych skierował salezjanin ks. Dominik Chmielewski, a ostatniego dnia nowenny Mszy Św. przewodniczył franciszkanin z łódzkich Łagiewnik o. Radosław Tomczak.

Reklama

Wczoraj  w popołudnie Mszę Św. sprawował Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski, a wieczornej Eucharystii przewodniczył Metropolita Lwowski Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Ksiądz Arcybiskup w swoim słowie wskazywał na Maryję, która jest nam dana przez Pana pod krzyżem jako nasza Matka. Duchowny zwrócił uwagę na to, że kiedy zabraknie w naszym domu mamy, to przychodzi w pobliże naszego życia inna Matka, której serce nigdy nie przestało bić, a którą pod krzyżem ofiarował nam Jezus Chrystus. „I to ta inna Matka, 16 lipca 1251 roku, ukazała się bł. Szymonowi Stock podając mu szkaplerz i wypowiedziała przy tym następujące słowa: „Przyjm, drogi synu, ten szkaplerz twego Zakonu jako godło mojego bractwa i jako znak przywileju wyjednanego dla ciebie i wszystkich dzieci Karmelu. Kto mając na sobie ten szkaplerz zejdzie z tego świata, będzie zachowany od ognia wiecznego. Oto znamię zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, rękojmia pokoju i szczególnej opieki”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Dalej Ksiądz Arcybiskup mówił, że od tego wydarzenia minęło już ponad siedem wieków i ciągle pomimo upływu czasu szkaplerz jest dla wiernych widzialnym znakiem troski i opieki Matki Bożej. „Ten znak szczególnie widoczny jest tutaj, w łódzkim karmelu. To właśnie tutaj Maryja ofiarowuje go nam i powtarza zapewnienie: „Oto znamię zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, rękojmia pokoju i szczególnej opieki”. Odczuwamy to tutaj, w murach tego klasztoru, gdzie za kratą klauzury, mieszkanki karmelu, swoją modlitwą zawierzenia Maryi, niosą ratunek i rękojmię pokoju”- podkreślał duchowny.

Reklama

Kaznodzieja wyjaśniał także, że przyjmując szkaplerz przyjmujemy jego symbolikę, która bardzo wymownie uczy nas drogi naszego życia. „Szkaplerz to dwa kawałki płótna połączone ze sobą i zawieszone na szyi. Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń i swojego krzyża – na wzór Maryi i z jej opieką. Przednia część szkaplerza, spoczywająca na naszych piersiach przypomina, że serce człowieka powinno bić miłością Boga i bliźnich, że ma ono odrywać się od przywiązań doczesnych i za pośrednictwem Maryi zabiegać o dobra wieczne”- zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.

Na zakończenie swojej homilii Ksiądz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki dodał, że wiara, służba i miłość, w pełnym zjednoczeniu z Jezusem to treść szkaplerza, który nie tylko chroni, ale i zobowiązuje.

Po uroczystym śpiewie Te Deum i błogosławieństwie wierni zgormadzeni mogli otrzymać szkaplerz z rąk Księdza Arcybiskupa

2021-07-17 18:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Odrzuć głaz, odnieś zwycięstwo nad tym co Cię obarcza!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Wielką Sobotę wieczorem Kościół sprawuje największą i najpiękniejszą liturgię w ciągu całego roku. Towarzyszą jej symbole ognia, światła, paschału, wody i komunii świętej.

Wigilię Paschalną rozpoczyna Liturgia Światła, czyli obrzęd poświęcenia ognia oraz paschału, jako symbolu nowego życia. Następnie trzykrotnie ukazuje Paschał wiernym, którzy odpalają od niego swoje świece. Kapłan lub akolita odśpiewuje Orędzie Wielkanocne, po którym rozpoczyna się niezwykle bogata Liturgia Słowa. Może ona liczyć aż dziewięć czytań. W praktyce czyta się przeważnie mniej czytań.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję