Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Mogiła

Czerpać siłę i tożsamość

    Pod arkadami przed bazyliką Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile odbył się 16 lipca wernisaż wystawy pt. Raptularz — czyli spraw przednowohuckich opisanie.

Norbert Polak

Wystawa „Raptularz - czyli spraw przednowohuckich opisanie” mogła powstać dzięki współpracy Domu Kultury im. C.K. Norwida z zakonem cystersów w Krakowie-Mogile.

Wystawa „Raptularz - czyli spraw przednowohuckich opisanie” mogła powstać dzięki współpracy Domu Kultury im. C.K. Norwida z zakonem cystersów w Krakowie-Mogile.

    Nowohucki Dom Kultury im. Cypriana Kamila Norwida we współpracy z zakonem cystersów zaprezentowali najpiękniejsze dzieje terenów, które dziś składają się na Nową Hutę. Przeor o. Wincenty Zakszewski wyraził radość z możliwości poznawania lokalnej historii. - Bardzo się cieszę, że w tym raptularzu znalazło się dużo świątyń, dużo miejsc kultu, które na tych ziemiach od wieków skupiały mieszkańców na modlitwie i refleksji (...) Cieszę się, że możemy sobie tę historię przednowohucką przypominać (...), ponieważ trzeba ją smakować po kawałeczku. Tak jak przy wielkich uroczystościach dzieli się tort, każdy czeka, że dostanie swój kawałeczek tortu, tak my dzisiaj dostajemy w darze fragment historii, który pewnie będziemy smakowali dłuższy czas i będziemy się przenosić w czasie (...) i myśleć o tym, jak żyli nasi poprzednicy. Jak rozwijała się kultura na tych ziemiach, w naszych miejscowościach i osiedlach. Niektóre z nich przetrwały w nazwach, niektóre zniknęły.

    Kurator wystawy dr Maria Wąchała-Skindzier opisywała, co można zobaczyć na kartach i filmach przedstawiających dzieje od średniowiecza do 1949 r. i relacje świadków historii. - Otwierając karty raptularza, spojrzeć możemy z dumą na to, co już osiągnęliśmy, co się naszym przodkom udało, z czego czerpać siłę i tożsamość, zwłaszcza że ostatnie czasy nas nie oszczędzały. Raptularz to barwna księga, która uwiecznia ważne wydarzenia, doniosłe chwile z życia rodów, a czasem całej wspólnoty.

    Wystawa wraz z możliwością pobrania kodu QR z tablic będzie dostępna do października. Projekt dofinansowało Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Więcej informacji na temat wydarzeń towarzyszących wystawie i pozwalających głębiej poznać dzieje lokalnych terenów dostępne są na profilu facebookowym Nowohuckiego Domu Kultury im. C.K. Norwida: https://okn.edu.pl/nowohuckie-laboratorium-dziedzictwa/wydarzenia/aktualne-zapisy/

2021-07-17 19:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: pielgrzymi piętnastoma trasami dotarli do świętokrzyskiego sanktuarium

2022-09-24 21:15

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

swietykrzyz.pl

15 tras prowadziło uczestników XXIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2022”. To największe wydarzenie turystyczno-pielgrzymkowe w kraju skierowane do pielgrzymów diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej oraz do wszystkich chętnych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. osób.

W tym roku przebiegał on pod hasłem „Krzyż znakiem jedności i pokoju”. Motto nawiązywało do sytuacji na Ukrainie oraz stanowiło zachętę do modlitwy w intencji pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o dialogu jako drodze miłości podczas Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin

2022-09-25 11:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

O dialogu jako „drodze miłości”, zasadach autentycznego dialogu, o tym, do czego prowadzi i jak się go nauczyć - dyskutują podczas konferencji i świadectw uczestnicy Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, która trwa na Jasnej Górze. Rozpoczęta wczoraj 38. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”.

Dziś rano rozpoczęło się spotkanie w Sali O. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano konferencje na temat: „Dialog drogą miłości” w narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Mowa jest m.in. o tym, na czym polega autentyczny dialog, do czego prowadzi i jak się go nauczyć. Wśród prelegentów małżonkowie Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie oraz Małgorzata i Paweł Świdzińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję