Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Filipin

Spotkanie rodzin w Manili

Dramatyczny spadek przyrostu naturalnego w krajach rozwiniętych może doprowadzić do poważnych konsekwencji - stwierdzili uczestnicy kongresu odbywającego się w ramach IV Światowego Spotkania Rodzin w stolicy Filipin - Manili. Omawiano także sytuację demograficzną na Filipinach i w całej Azji.
"Obecna sytuacja demograficzna krajów bogatych zmusza je do korzystania z kapitału demograficznego krajów, gdzie struktura demograficzna nadal jest prawidłowa" - powiedziała prof. Rosalinda Valenzona, która porównała dane demograficzne Filipin i innych krajów azjatyckich, Ameryki i Europy. Wskazała na Japonię, gdzie przeciętna wieku wynosi obecnie 41,2 lat, a średnia wieku pracujących zawodowo jest o trzy lata wyższa. W najbardziej rozwiniętym przemysłowo kraju Azji nie istnieje już prosta zastępowalność pokoleń (stopa urodzin wynosi 1,33).
Krajem "pożyczającym" na wielką skalę kapitał ludzki są także Stany Zjednoczone, gdzie średnia wieku jest o pięć lat niższa niż w Japonii, a stopa urodzin także jest poniżej prostej zastępowalności pokoleń (1,93). Znacznie gorsza sytuacja jest w Europie Zachodniej. We Francji średnia wieku wynosi 37,6 lat, we Włoszech 40 lat, a w Hiszpanii 37,7 lat. Stopa urodzin wynosi w tych krajach nieco ponad 1 dziecko, co sprawia, że przyrost demograficzny jest tam ujemny.
Prof. Valenzona wskazała na przyczyny takiej sytuacji. Stwierdziła, że wynikają one przede wszystkim z pogwałcenia prawa naturalnego dotyczącego rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Ziemii Świętej

Izrael naruszył status dyplomatyczny patriarchy Sabbaha

Izraelskie służby graniczne nie uszanowały statusu dyplomatycznego abp. Michela Sabbaha, łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Na lotnisku w Tel Awiwie 17 stycznia br. bagaż patriarchy poddano kilkakrotnej rewizji. Na znak protestu abp Sabbah zrezygnował z wyjazdu do Watykanu, gdzie miał przemawiać na sympozjum pod hasłem Duchowy wkład religii na rzecz pokoju.
O fakcie zatrzymania zwierzchnika rzymskich katolików w Ziemi Świętej poinformował, rozpoczynając watykańskie sympozjum, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - abp Michael Louis Fitzgerald.
Dziennik watykański L´Osservatore Romano w wydaniu z 19 stycznia br. skrytykował postępowanie izraelskich agentów bezpieczeństwa wobec łacińskiego patriarchy Jerozolimy.

Reklama

Z Republiki Środkowoafrykańskiej

Biskupi proszą o pomoc dla ofiar wojny domowej

Przejmujący apel o natychmiastową pomoc dla ciężko doświadczonego narodu Republiki Środkowoafrykańskiej wystosowali miejscowi biskupi katoliccy. Dokument zatytułowany Krzyk z pustyni, podpisany przez przewodniczącego Środkowoafrykańskiej Konferencji Biskupiej (CECA) - bp. Paulina Pomodimo, przedstawia dramatyczną sytuację tego kraju, nękanego od prawie 2 lat wojną domową, o której świat niewiele wie, a która zbiera coraz krwawsze żniwo wśród ludności cywilnej. W wyniku działań rebeliantów i sił rządowych zginęły już tysiące ludzi. W istniejących jeszcze szpitalach brakuje wszystkiego: lekarzy, lekarstw i środków opatrunkowych. Grozi to wybuchem epidemii zapalenia opon mózgowych - ostrzegają katoliccy biskupi.
"Wielkie cierpienia i straty są udziałem Kościoła - czytamy w liście. - Zniszczono, a często zrównano z ziemią liczne świątynie i obiekty sakralne. Najtrudniejsza sytuacja panuje w 4 z 8 diecezji, tworzących miejscowy Kościół, zwłaszcza w diecezji Bossangoa, zamieszkanej przez ponad pół miliona ludzi".

Włochy

Polacy chętnie pielgrzymują do o. Pio

Polacy są na drugim miejscu wśród zagranicznych pielgrzymów odwiedzających miejscowość San Giovanni Rotondo, związaną z życiem i kultem św. o. Pio z Pietrelciny. Informuje o tym najnowszy raport tamtejszego wydziału do spraw turystyki. Każdego roku do San Giovanni Rotondo przybywa co najmniej 6 mln osób. Po Włochach najczęściej pielgrzymują tam Amerykanie (głównie włoskiego pochodzenia), Polacy, Irlandczycy, Anglicy i Japończycy. Pielgrzymi przybywają zwykle na wiosnę (kwiecień - czerwiec) i jesienią (sierpień - listopad). Kolejna fala pielgrzymów spodziewana jest we wrześniu, gdy gotowy będzie nowy kościół-sanktuarium św. o. Pio, zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano.

Reklama

Brazylia

Już wkrótce turyści odwiedzający Rio de Janeiro będą mogli ruchomymi schodami dotrzeć do górującej nad miastem monumentalnej figury Chrystusa, która znajduje się na szczycie Corcovado nad zatoką Guanabara.
Nowe schody oraz 3 windy ruszyły 20 stycznia br., w święto patrona miasta - św. Sebastiana. Dzień wcześniej nową inwestycję poświęcił arcybiskup Rio de Janeiro Eusebio Oscar Scheid.
Do tej pory turyści, którzy chcieli dotrzeć do figury Chrystusa, na 700-metrowy szczyt Corcovado musieli się wspinać po 220 schodach.
30-metrowej wysokości statua Chrystusa została zbudowana w 1931 r. w stylu art deco. Każdego roku do tego symbolu Rio de Janeiro przybywa ok. 750 tys. turystów.

Ziemia Święta

O solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej zaapelowali biskupi z różnych stron świata w orędziu do wiernych na zakończenie spotkania w Jerozolimie, zorganizowanego przez łacińskiego patriarchę tego miasta - abp. Michela Sabbaha w dniach 13-16 stycznia br. Wezwali oni społeczność międzynarodową do podjęcia na nowo wysiłków w celu wznowienia procesu pokojowego w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej oraz konferencji biskupich z wielu państw świata, a także zwierzchnicy Kościołów w Ziemi Świętej spotkali się w Jerozolimie z prezydentem Izraela Mosze Kacawem i w Ramallah - z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Udali się także do Betlejem i do Strefy Gazy, aby zapoznać się z sytuacją ludności palestyńskiej żyjącej w warunkach izraelskiej okupacji. Biskupi zapewniali, że doświadczenia wyniesione z tych spotkań przekażą swoim Kościołom, aby zachęcić wiernych do modlitwy, solidarności i podjęcia konkretnej pomocy dla chrześcijan z Ziemi Świętej.

Reklama

Austria

W Austrii, a także na Węgrzech trwają przygotowania do beatyfikacji 23 marca br. w Watykanie László (Ladislausa) Batthyány-Strattmanna, zwanego lekarzem ubogich. Wraz z nim zostaną ogłoszeni błogosławionymi założyciele zgromadzeń zakonnych: Francuz - Piotr Bonhomme, Austriaczka - Caritas (Maria Józefa) Brader oraz Hiszpanki - Joanna M. Condesa Lluch i Maria Perdolens Rodriguez Ortega Sopena. Dzięki współpracy austriacko-węgierskiej powstanie logo uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie.

Japonia

Studentki Uniwersytetu Serca Jezusowego w Tokio (po japońsku Seishin) oraz Sadako Ogata, była wysoka komisarz ONZ ds. uchodźców i absolwentka wspomnianej uczelni, opracowały program pn. Edukacyjna pomoc uchodźcom. Siostry Sacré Coeur i świeckie studentki Seishin, które od lat angażują się w pomoc osobom zmuszonym porzucić kraje ojczyste, będą m.in. służyć im pomocą prawną.
Prowadzony przez siostry Sacré Coeur Uniwersytet Seishin jest jedną z czterech katolickich wyższych uczelni dla dziewcząt w Tokio. Obok chrześcijańskiej tradycji i współczesnych dyscyplin wiedzy studentki poznają także japońską tradycję. Absolwentką Seishin jest obecna cesarzowa Japonii - Michiko.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II ustanowił ordynariat polowy na Słowacji. Na jego czele stanął dotychczasowy biskup pomocniczy Nitry František Rábka.

Międzynarodowy Kongres Teologiczny rozpoczął IV Światowe Spotkanie Rodzin w stolicy Filipin - Manili, pod hasłem Rodzina chrześcijańska - dobra nowina na trzecie tysiąclecie. Mszę św. otwierającą kongres odprawił przewodniczący Konferencji Biskupów Filipin - abp Orlando Quevedo. Do Manili przybyło m.in. 9 kardynałów, 193 biskupów oraz 6 tys. delegatów z 80 krajów świata.

Stan przestrzegania wolności religijnej w Rosji bada przebywająca w Moskwie specjalna komisja rządu USA. Zebrane informacje przedstawi ona w raporcie przygotowanym dla prezydenta George´a W. Busha, Departamentu Stanu oraz Kongresu. Zaniepokojenie komisji budzą m.in. liczne wydalenia z Rosji duchownych katolickich.

Jedna z gór na Antarktydzie została nazwana imieniem Jana Pawła II. Jak podało rzymskie biuro pielgrzymkowe, nazwanie imieniem Papieża 1100-metrowej góry zaproponowali uczestniczący w ekspedycji na biegun południowy dwaj księża włoscy. Ustawili tam także krzyż pobłogosławiony przez Ojca Świętego.

Irak podpisał 10-punktową umowę z szefem misji rozbrojeniowej ONZ w tym kraju, zobowiązując się do zwiększenia pomocy w inspekcji. Wcześniej inspektorzy ONZ znaleźli w Iraku 12 głowic przystosowanych do przenoszenia ładunków chemicznych - pierwszy materialny dowód świadczący o niewywiązaniu się Bagdadu z najnowszej rezolucji Rady Bezpieczeństwa.

Mimo protestów USA przewodnictwo w Komisji Praw Człowieka ONZ powierzono Libii, obłożonej sankcjami międzynarodowymi za wspieranie terroryzmu.

Brytyjska policja przeprowadziła "nalot" na meczet w Finsbury Park w północnym Londynie - aresztowano 7 mężczyzn podejrzanych o związki z międzynarodowym terroryzmem (tuż po ataku na Amerykę 11 września 2001 r. w meczecie tym padły słowa poparcia dla Osamy bin Ladena i wezwanie do rozprawienia się z brytyjskim rządem Tony´ego Blaira).

Parlament Europejski niewielką większością głosów zatwierdził doroczny raport nt. przestrzegania praw człowieka w UE, w którym m.in. wzywa się, aby państwa członkowskie nadały związkom pozamałżeńskim - włącznie z homoseksualistami - te same prawa, jakimi cieszą się związki małżeńskie (taka dyrektywa UE dotyczyć może w przyszłości również Polski).

Komisja Europejska postanowiła zaskarżyć przed Trybunałem Sprawiedliwości UE Austrię i Luksemburg za dyskryminację pracowników spoza Unii, w tym Polaków, którzy uzyskali już prawo pracy w innym państwie członkowskim.

"Klonowanie reprodukcyjne powinno być uznane za zbrodnię przeciw gatunkowi ludzkiemu" - powiedział francuski minister zdrowia, prof. Jean-François Mattei. Przedstawił on dziennikarzom projekt ustawy regulującej badania nad ludzkimi embrionami. "Życzyłbym sobie także, aby klonowanie terapeutyczne, otwierające drogę do klonowania reprodukcyjnego, pozostało zabronione" - powiedział min. Mattei.

Slobodan Miloszević - który od roku jest sądzony przez Trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne i ludobójstwo - został ponownie wybrany na przewodniczącego Socjalistycznej Partii Serbii.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo nowotworu - idę bez lęku

2024-05-31 22:54

[ TEMATY ]

wywiad

choroba

Lednica 2000

Siewcy Lednicy

Agnieszka Chrostowska

Karol Porwich/Niedziela

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska – jej głos znają wszyscy, którzy choć raz pojechali na spotkanie ewangelizacyjne na Polach Lednickich. Dziś swoim życiem udowadnia, że ufa w plan Boga dla siebie, choć jest to plan niełatwy, bo naznaczony chorobą nowotworową.

Angelika Kawecka: Oprócz muzyki masz dziś jeszcze jedno, najważniejsze zadanie, walkę z chorobą. Co czułaś, kiedy padła diagnoza i najważniejsze, czy to był dla Ciebie moment buntu wobec Boga czy jeszcze większe do Niego przylgnięcie?

CZYTAJ DALEJ

Karol Lwanga i towarzysze

[ TEMATY ]

święci

www.glassisland.com

Papież Paweł VI w piśmie "Misterium paschalne" z 14 II 1969 r. zapowiadającym reformę kalendarza liturgicznego (od 1970 r.) postanowił włączyć do niego świętych z tzw. nowego świata, czyli spoza Europy, aby w ten sposób ukazać powszechność Kościoła katolickiego. W ten sposób w odnowionym kalendarzu kościelnym znaleźli się nasi święci patronowie pochodzący z Afryki, z Ugandy.

Życie Karola Lwangi i jego towarzyszy przypada na czasy, kiedy ich ojczyzna Uganda, odkryta w XIX wieku przez angielskich podróżników, stała się przedmiotem kolonialnych zainteresowań Anglii. W roku 1877 na wezwanie sławnego podróżnika i odkrywcy Henryka Stanley'a przybyli do Ugandy misjonarze anglikańscy. W dwa lata później przybyli tu katoliccy misjonarze, ojcowie biali, wysłani przez algierskiego kardynała Lawigerie. Szybko pozyskali uznanie na dworze królewskim, nawracając wielu na wiarę katolicką. Liczba wyznawców Chrystusa wzrosła do kilkunastu tysięcy. Jednakże król Ugandy Mutesa I nie chcąc rezygnować z licznych swoich żon przeszedł na islam. Zaczęło się wówczas prześladowanie, misjonarze anglikańscy i katoliccy musieli opuścić Ugandę. Wspomagali jednakże młodych ugandyjskich chrześcijan, przebywając poza ich krajem na terenie Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież wysłał transport leków na Ukrainę

2024-06-03 18:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wysłał na Ukrainę transport lekarstw pierwszej potrzeby o wartości 100 tys. euro - poinformował w poniedziałek portal Vatican News. Jak zaznaczono, to kolejny gest papieża wobec ludności tego kraju.

Portal watykańskich mediów przypomniał, że od początku wojny z inicjatywy papieża wysłano wiele transportów pomocy humanitarnej na Ukrainę, w tym także generatory prądu, żywność i podstawowe artykuły, koszulki termiczne, koce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję