Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Europy

Czy będzie odniesienie do Boga w Konstytucji UE?

Katoliccy biskupi Niemiec w dalszym ciągu są przekonani, że odniesienie do Boga powinno się znaleźć w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej. "Myślę, że w tej sprawie udało nam się wiele osiągnąć" - powiedział dziennikarzom bp Joseph Homeyer, uczestniczący w wiosennej sesji Konferencji Biskupów, która obradowała we Fryzyndze. Bp Homeyer, który w Episkopacie Niemiec kieruje komisją społeczną, jest przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE. Odniesienie do Boga w przyszłej konstytucji UE uznał on za istotne również w aspekcie zbliżającego się terminu przyjęcia nowych krajów do UE. "Te kraje - stwierdził przewodniczący ComECE - w ogóle nie wyobrażają sobie konstytucji europejskiej bez takiej formuły". Jego zdaniem, Europa nie tylko musi skonsolidować działania swoich instytucji, ale też potrzebuje ideowo nowej i nośnej bazy. "Unia Europejska ma przed sobą przyszłość tylko wówczas, gdy nie będzie się nastawiała jedynie na pragmatyzm i integrację gospodarczą. Dowodzą tego również dyskusje wokół problematyki wojny i pokoju na świecie" - powiedział bp Homeyer.

Z Albanii

Od tolerancji do dialogu

Pod hasłem Ekumenizm: od tolerancji do dialogu na rzecz współpracy obradowali w albańskiej Szkodrze w dniach 10-11 marca przewodniczący 7 Konferencji Biskupich regionu Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej.
Komunikaty i oświadczenia składane przez obecnych na spotkaniu biskupów zachęcają do kontaktów między różnymi Kościołami i Wspólnotami. Komunikat CCEE wydany po spotkaniu stwierdza, że daje się wyczuć nowy klimat, który pozwala mieć nadzieję na przezwyciężenie istniejących problemów. Niedawne podróże Jana Pawła II do Rumunii, Grecji i Bułgarii, wzajemne odwiedziny delegacji różnych Kościołów, wspólne pielgrzymki, współpraca związana z problemami, np. rodziny i zagadnień etycznych, wspólne poparcie dla obecności wartości chrześcijańskich w budowie struktur europejskich wskazują na pokonywanie przesądów i na możliwość kroczenia wspólną drogą.
Podczas obrad okrągłego stołu z udziałem biskupów i grup młodych katolików, prawosławnych i muzułmanów z Serbii i Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Albanii, młodzi zaproponowali wiele tematów przyszłego dialogu. Są to takie zagadnienia, jak np. handel ludźmi i narkotykami, korupcja, prawa człowieka, odpowiedzialność Kościołów i ekumenizm, pokój i potrzeba kształtowania osób zdolnych do podejmowania odpowiedzialności politycznej itp.
Gorące wezwanie Jana Pawła II i obecność na ziemi, która doświadczyła w swych dziejach przemocy, skłoniły przewodniczących Episkopatów do wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec wszelkich form terroryzmu, trwających konfliktów i perspektywy wojny w Iraku. Wezwano do modlitwy i postu w intencji "cudu pokoju".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z USA

Pamięć o kard. Wyszyńskim w Chicago

9 marca br. w Muzeum Polskim w Chicago została odsłonięta i poświęcona płaskorzeźba (wykonana z brązu na marmurowej tablicy) z wizerunkiem Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która jest darem ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego - znanego duszpasterza polonijnego i kapelana Rodzin Katyńskich.
Na uroczystość licznie przybyła Polonia. Aktu odsłonięcia tablicy Prymasa Tysiąclecia dokonali: nowy biskup archidiecezji chicagowskiej Tomasz Paprocki i Czesław Sawko, fundator pomnika Prymasa Tysiąclecia przed Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Nasz rodak - bp Paprocki odmówił modlitwę o beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Został odczytany specjalny list ks. prał. Peszkowskiego.
Referat poświęcony życiu i działalności kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosił piszący te słowa, który jest honorowym członkiem Kręgu Przyjaciół Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przemówili prezes Zjednoczenia Polsko-Rzymsko-Katolickiego w Ameryce Wacław Ożóg oraz dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Jan Loryś. Został również odczytany wiersz poświęcony kard. Wyszyńskiemu.
Prymas Tysiąclecia zasługuje na naszą szczególną narodową pamięć. Trzeba zadbać, aby jak najwięcej Rodaków i Amerykanów dowiedziało się o tym wybitnym Polaku, Kapłanie, Biskupie w powojennej Polsce.

Reklama

Jan Jaworski - Chicago

Irak

Ewentualna wojna Iraku zaszkodzi obecności chrześcijan w całym regionie - uważają katoliccy biskupi tego kraju. Grożący krajowi atak militarny spotęgował utrzymującą się od dłuższego czasu emigrację chrześcijan irackich - poinformował 10 marca, powołując się na opnie biskupów, niemiecki oddział międzynarodowej organizacji pomocy "Kirche in Not" w Monachium.
Spośród 23 mln mieszkańców Iraku 97 proc. stanowią wyznawcy islamu; chrześcijan jest ok. 3 procent. Połowę z nich stanowią katolicy, w większości obrządku chaldejskiego, biorącego początki od św. Tomasza Apostoła, który prowadził w tym regionie działalność misyjną w latach 42-49.

Rumunia

Kościół w Rumunii i napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie - to główne tematy wywiadu udzielonego telewizji rumuńskiej przez nuncjusza apostolskiego w tym kraju - abp. Jean-Claude´a Périsset. Nadano go w telewizji publicznej w godzinach największej oglądalności. Transmisja odbiła się szerokim echem w Rumunii, której większość mieszkańców wyznaje prawosławie.
Nuncjusz apostolski mówił o ostatniej wizycie ad limina Apostolorum biskupów katolickich w Watykanie, o relacji z Rumuńskim Kościołem Prawosławnym. Abp Périsset przypomniał również, że w ramach ostatniego spotkania synodalnego tego Kościoła poparto i przedstawiono Jana Pawła II do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Japonia

Około 30 mln kobiet i dzieci z krajów azjatyckich padło ofiarą handlarzy żywym towarem. Te dramatyczne dane obejmują okres ostatnich 30 lat. Przedstawiła je na sympozjum w Tokio Kul Gautum - wicedyrektor Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom UNICEF.
Najgorsza sytuacja panuje na południowym wschodzie Azji. Mówi się, że co roku ofiarą handlarzy ludzi pada ponad milion dzieci. W praktyce liczby te mogą być o wiele wyższe. Według przedstawicielki UNICEF, obecnie można mówić o największym w ostatnich latach handlu niewolnikami.

Filipiny

Kościół katolicki ostrzega rząd przed destabilizującymi społeczeństwo skutkami polityki proemigracyjnej. Jedna dziesiąta mieszkańców Filipin pracuje poza granicami kraju. Szczególnie niekorzystnie odbija się ona na rodzinach. Mieszkańcy Filipin pracują w 190 krajach świata.
Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Migrantów - bp Ramon Angeles stwierdził, że "brak jednego, a niekiedy obojga rodziców odbija się niekorzystnie na wychowaniu dzieci i na relacjach rodzinnych". Według Biskupa, taki stan rzeczy w przyszłości negatywnie wpłynie na całe filipińskie społeczeństwo.
Filipiny są największym katolickim krajem Azji. Z 68 mln mieszkańców tego kraju 85% to katolicy.

Tydzień na świecie

Papież Jan Paweł II 22 czerwca br. odwiedzi prawdopodobnie Bośnię i Hercegowinę. Poinformował o tym 11 marca Dragan Čavić - prezydent Republiki Serbskiej, części składowej Bośni i Hercegowiny.

Ojciec Święty zawsze chciał odwiedzić Mongolię - zapewnił nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Giovanni Battista Morandini. W wypowiedzi dla azjatyckiej agencji katolickiej UCANews wyraził on przekonanie, iż "obecnie wydaje się, że pragnienie to może się urzeczywistnić", a okazją byłaby planowana na jesień br. konsekracja katedry katolickiej w Ułan Bator.

Plan pokonania Saddama Husajna bez użycia siły przedstawiły chrześcijańskie Kościoły Stanów Zjednoczonych. Pod listem wysłanym do prezydenta USA George´a Busha i premiera Wielkiej Brytanii Tony´ego Blaira podpisali się zwierzchnicy czterech Kościołów: episkopalnego, prezbiteriańskiego, baptystycznego i metodystycznego.

Przywódca Kuby Fidel Castro po raz pierwszy odwiedził oficjalnie klasztor katolicki. 8 marca wziął udział w uroczystości poświęcenia nowego centrum Sióstr Brygidek, które były transmitowane na żywo przez kubańskie radio i telewizję.

Chrześcijańscy obywatele Bangladeszu zwrócili się do rządu z formalną prośbą o zaliczenie Niedzieli Wielkanocnej do świąt państwowych. Dotychczas jedynym świętem chrześcijańskim mającym tam taki charakter jest Boże Narodzenie.

Benedyktyni z Subiaco rozpoczęli ogólnoeuropejską akcję zbierania podpisów "na rzecz życia i rodziny". Pierwszych 5 tys. podpisów znalazło się już w Brukseli. Przedstawiciele Fundacji "Vita e Famiglia" wręczyli je przewodniczącemu Konwentu Europejskiego - Valeremu Giscard d´Estaing.

W Singapurze odbyła się pierwsza na kontynencie azjatyckim uroczystość wprowadzenia nowych członków do Zakonu Maltańskiego. Dziesięciu kawalerów i jedna dama włączeni zostali do Australijskiego Związku Kawalerów Maltańskich.

Na Czarnym Lądzie jest w użyciu ok. 2 tys. języków afrykańskich, ale całe Pismo Święte przetłumaczono do tej pory na 119 z nich, a fragmenty Biblii - na 434.

W pierwszym z krajów kandydujących do UE przeprowadzono referendum akcesyjne. Na Malcie nieznaczną ilością głosów zwyciężyli zwolennicy akcesji.

Korea Północna przeprowadziła drugą w ostatnim czasie próbę rakietową. Rakieta miała zasięg 160 km.

Prezydent Stanów Zjednoczonych odmówił przyjęcia listu od Saddama Husajna, w którym iracki dyktator oferował gotowość współpracy z USA. List miał wręczyć dyplomata Kataru.

11 marca br. w Hadze rozpoczął działalność Międzynarodowy Trybunał Karny, który obejmie swą jurysdykcją najcięższe zbrodnie XXI wieku.

Premier Serbii Zoran Djindjić, dawny przywódca rewolty, która zmiotła Slobodana Miloševicia w 2000 r., zginął 12 marca, zastrzelony w Belgradzie przez snajpera. Po zamachu w Serbii ogłoszono stan wyjątkowy. Przypuszcza się, że za zamachem stoi świat zorganizowanej przestępczości.

Na Bliskim Wschodzie trwają przygotowania USA i Wielkiej Brytanii do wojny z Irakiem. Niezmiennie przeciwne interwencji zbrojnej jest stanowisko Francji i Rosji.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję