Reklama

Niedziela Świdnicka

Msza trydencka w diecezji świdnickiej tylko w trzech kościołach, wśród nich nie ma katedry

W związku z Listem apostolskim motu proprio Papieża Franciszka "Traditionis custodes" w dniu 23 sierpnia 2021 Biskup Świdnicki bp. Marek Mendyk wydał dekret dotyczący używania Missale Romanum z 1962 roku w Duszpasterstwie Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Msza trydencka

ks. Julian Nastałek

ks. Arkadiusz Harbar

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka w katedrze świdnickiej - rok 2021

Msza św. trydencka w katedrze świdnickiej - rok 2021

Biskup na prośbę ks. Juliana Nastałka - duszpasterza Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej wskazał następujące miejsca w diecezji na sprawowane Mszy św. trydenckich.

Są to: 1.

1) Kościół pw. Krzyża świętego w Świdnicy, należący do Caritas Diecezji Świdnickiej

2.) Kaplica pw. św. Marii Magdaleny, w par. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

oraz na okres 1 roku na mocy dyspensy

3) Kościół parafialny pw. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu.

W ciągu najbliższych 3 miesięcy zostanie zrewidowany statut Duszpasterstwa, na którego czele przez kolejne 5 lat będzie stał ks. Julian Nastałek, który poinformował, że czterej kapłani, którzy złożyli stosowne prośby, otrzymali dekrety zezwalające na kontynuację celebracji wg starego mszału.

A są to:

ks. Julian Nastałek – duszpasterz Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej
ks. kan. Dominik Ostrowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej
ks. kan. Zbigniew Chromy – proboszcz par. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu
ks. Jarosław Buczyński – wikariusz par. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu
ks. Wojciech Pawlina - wikariusz par. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.

- Kapłani, którzy wcześniej sprawowali Mszę św. w tzw. rycie Trydenckim i chcieliby nadal kontynuować jej celebrowanie, muszą posiadać zezwolenie biskupa diecezjalnego (TS, art. 5). Natomiast co do prezbiterów, którzy chcieliby rozpocząć celebrowanie Mszy św. według tego rytu; dodatkowo Biskup diecezjalny przed udzieleniem im takiego zezwolenia, musi skonsultować się ze Stolicą Apostolską (TS art. 4). Ponadto Motu Proprio kładzie nacisk na znajomość języka łacińskiego, która to pozwalałaby celebransowi na pełne rozumienie rubryk i tekstów liturgicznych (TS art. 3 § 4) - wyjaśnia ks. mgr lic. Arkadiusz Harbar student Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Reklama

Z dniem 16 lipca 2021, czyli od momentu wejścia w życie papieskiego dokumentu „Traditionis custodes” Msza trydencka nie może być sprawowana w katedrze świdnickiej.

Jak informuje ks. Nastałek, katedra jest kościołem parafialnym, więc nie spełnia wymogów papieskich, a ponieważ jest już miejsce w Świdnicy, które je spełnia, więc diecezjalny Duszpasterz Wiernych Tradycji Łacińskiej, nie prosił o dyspensę dla katedry.

Przypomnijmy, że papieski dokument "Traditionis custodes" z 16 lipca 2021 r. wprowadza regulacje dotyczące sprawowania nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego (tzw. Mszy św. trydenckiej), uchylając jednocześnie wszystkie wcześniejsze normy, instrukcje, zezwolenia i zwyczaje, które nie są zgodne z jego postanowieniami (TS art. 8). W tym przede wszystkim motu proprio "Summorum Pontificum" z 2007, wydane przez Benedykta XVI. Decyzja papieża Franciszka weszła w życie natychmiast, bez tzw. Vacatio legis, czyli bez czasu przejściowego między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie.


2021-08-23 16:42

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drugi dzień "ad limina" - Dziś biskupi ze Świdnicy odwiedzą watykańskie dykasterie

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ad limina

bp Adam Bałabuch

ad limina Apostolorum

ks. Arkadiusz Harbar

archiwum prywatne

Bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i ks. Arkadiusz Harbar

Bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i ks. Arkadiusz Harbar

W drugim dniu wizyty "ad limina" biskupi sprawowali Mszę św. w Bazylice św. Jana na Lateranie - papieskiej katedrze.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję