Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Jarosław Grabowski: św. Bartłomiej był prawdziwie wierzącym

– Chrześcijaństwo jest bardzo wymagające, dlatego my też mamy od siebie wymagać po to, żeby być na wzór św. Bartłomieja autentycznymi wyznawcami Chrystusa – powiedział 24 sierpnia podczas Sumy odpustowej w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

– Wpatrzeni w przykład waszego pięknego patrona chcemy zgłębić naszą chrześcijańską tożsamość, bo dzisiaj nie jest łatwo być wierzącym – podkreślił na początku Mszy św. Jak dodał, „wiara zobowiązuje do jej wyznawania, praktykowania i przeżywania”.

W homilii duchowny zwrócił uwagę, że Jezus nazwał św. Bartłomieja prawdziwym Izraelitą i tym, „w którym nie ma podstępu”. – Taka postawa powinna być bliska nam – zaznaczył. Ks. Grabowski zauważył, że dzisiaj coraz więcej wymaga się od wierzących, nie tylko od kapłanów. – Wszyscy, którzy deklarują się jako niewierzący, chcą w nas dostrzec ideał, chcą, byśmy byli doskonali, przezroczyści. Musimy się tym w jakiś sposób przejąć – zaapelował.

Redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „wiara to nie tylko moje spontaniczne wyznanie, ale również przyjęcie treści”, dlatego zachęcił do zgłębiania Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego. – Trzeba wzrastać, trzeba sobie stawiać wymagania, bo takie jest chrześcijaństwo – kontynuował.

Odnosząc się do pandemii, duchowny przyznał, że doświadczyła ona wielu z nas i przypomniał, że „każdy trudny czas wzmacniał ludzi wierzących”. W tym duchu wzywał do refleksji, „czy ten okres, który jeszcze trwa, wzmocnił naszą wiarę i czy jeszcze bardziej przyciągnął nas do Boga”.

Maciej Orman/Niedziela

– Bartłomiej był prawdziwy. Czy ja jestem prawdziwym katolikiem? Czy moje przyznawanie się do Boga nie płynie tylko z przyzwyczajenia? – pytał ks. Grabowski. Przypomniał, że „tym, co pociąga drugiego człowieka, jest świadectwo naszej wiary” i wskazał, że aby „przekazywać wiarę innym, trzeba być autentycznym”.

Kapłan powiedział, że wiara jest sprawą bardzo osobistą, ale dodał, że jest to „więź z Bogiem, którą trzeba wyrażać, wyznawać, przeżywać i praktykować, a nie mówić po cichu «wierzę» i jeszcze stawiać Bogu warunki”. – Wiara to również przyjmowanie czegoś, co jest dla nas najtrudniejsze – woli Boga – zaznaczył.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Redaktor naczelny „Niedzieli” zachęcił, aby mimo wątpliwości i upadków wytrwać w wierze. – Trwaj przy Bogu, nie wstydź się swojej wiary i wyznawaj ją tam, gdzie możesz – zaapelował.

– Człowiek wierzący z natury jest optymistą, bo ufa Bogu i wie, że nie wszystko od niego zależy. To człowiek pokorny, który przyjmuje to, co Bóg mu daje, choć po ludzku nie jest to łatwe, ale co w życiu jest łatwe, szczególnie gdy jest wartościowe? – powiedział.

Kapłan podkreślił, że „nie ma chrześcijaństwa w wersji light”. – Wtedy rodzi się powierzchowność, relacje z Bogiem się rozluźniają, a ludzie odchodzą, bo liczą tylko na siebie – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

– Chrześcijaństwo jest bardzo wymagające, dlatego my też mamy od siebie wymagać po to, żeby być na wzór św. Bartłomieja prawdziwymi katolikami i autentycznymi wyznawcami Chrystusa, którzy nie tylko mówią, że wierzą, ale żyją wiarą na co dzień – podsumował ks. Grabowski.

Po Komunii św. wierni odmówili Litanię do św. Bartłomieja i uczestniczyli w procesji eucharystycznej, którą zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maciej Orman/Niedziela

2021-08-24 17:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W jakiego anioła wierzysz?

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 3

[ TEMATY ]

anioł

Ks. Jarosław Grabowski

ks.Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

„Słudzy Chrystusa są chronieni przez niewidzialne, a nie widzialne istoty. Ale jeśli one cię strzegą, robią to, ponieważ zostały wezwane przez twoją modlitwę”. Św. Ambroży

Pamiętam, że gdy wykładałem studentom angelologię, czyli naukę o aniołach, w ramach teologii dogmatycznej, temat ten zawsze budził ich nadspodziewanie wielkie zainteresowanie. Nie tylko słuchali oni bardzo uważnie, ale też zasypywali mnie pytaniami: kim są anioły, archanioły, serafini i cherubini, wreszcie – Anioły Stróże? Jak wyglądają, co robią? Czy mają skrzydła, a jeśli tak, to do czego są im potrzebne? 29 września obchodzimy święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, 3 dni później zaś wspominamy Aniołów Stróżów, stąd pomysł, by to właśnie aniołom poświęcić wiodący temat najnowszego numeru Niedzieli.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję