Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Służą Maryi i ludziom

    Na Kostrzu w Krakowie 29 sierpnia parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa świętowała odpust w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

Norbert Polak

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej stała się dla mieszkańców Kostrza okazją do dziękczynienia za dar ich wspólnoty.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej stała się dla mieszkańców Kostrza okazją do dziękczynienia za dar ich wspólnoty.

    Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe Honorowej Straży NSPJ i Ochotniczej Straży Pożarnej. Proboszcz wspólnoty ks. dr Robert Bieleń wskazał na wyjątkowość tego miejsca i otaczającej go przyrody: - Jesteśmy na naszej lokalnej Jasnej Górze. Od wieków tutaj Matka Boża była czczona. 27 lat temu kaplica została przez przodków zbudowana na chwałę Bożą i pożytek drugiego człowieka, aby - jak powiedział na odpuście rocznicowym opat tyniecki - była tu taka duchowa twierdza Matki Bożej, abyśmy w naszych sercach odnosili zwycięstwo nad swoimi słabościami i dzięki temu cieszyli się pięknem świata stworzonego.

    W homilii ks. Karol Nadratowski z Saltromu wskazał, że dla Maryi najważniejsza jest służba, która prowadzi do realizowania przykazania miłości Boga i bliźniego: - Matka Boża Częstochowska ma rękę, która wskazuje nam na Jezusa i to jest w zasadzie całe Jej przesłanie. „Zróbcie, cokolwiek Wam powie” (...) Katolicyzm, chrześcijaństwo jest uczeniem się miłości w rodzinie, w małżeństwie, w życiu samotnym, w życiu społecznym, w życiu naszej miejscowości. Miłości, która nie polega często na wielkim przeżywaniu i emocjach, ale polega także na pewnej służbie, chociażby tych, którzy służą w Ochotniczej Straży Pożarnej.

    Kapłan zaznaczył, że tylko człowiek o czystym sercu może naprawdę służyć: - Po co przychodzimy na odpust, po co przychodzimy na kolejne Msze św.? Po to, żeby się dowiedzieć, co jest w naszym sercu. Bo bardzo często lubimy słuchać radia, telewizji, głośniej damy, żeby zagłuszyć to, co jest w naszym sercu, czego rzeczywiście pragniemy. Jeżeli nasze pragnienia są zgodne z tym, że jesteśmy ludźmi wolnymi od grzechu, to pragniemy tego, czego pragnie Jezus.

    Duchowny podzielił się historią świadczącą o niezwykłym wpływie Matki Miłości: - Jeden ze znajomych 30 lat był za granicą i daleko od Pana Boga, lecz spotkał dziewczynę, w której się zakochał, ale ona powiedziała, że prawdziwy ślub tylko w Kościele. Najpierw się zżymał, po co uroczystość, po co te wszystkie zabiegi, a jeszcze Pan Bóg… I mówi tak: „Skoro mamy być małżeństwem sakramentalnym w Kościele, to pojedźmy na Jasną Górę, żeby się dowiedzieć od Tej, która jest Opiekunką Małżeństw”. Pojechali pierwszy raz, nieprzekonani, czy coś im to da. A kiedy już zawarli sakrament małżeństwa, w drugi dzień wesela zaprosili gości do autobusu i pojechali na Jasną Górę.

2021-08-29 23:39

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję