Reklama

Niedziela Wrocławska

Msza dziękczynna w intencji bpa Andrzeja Siemieniewskiego

Wspólna służba Bogu

2 września w kościele NMP na Piasku odbyła się Msza św. dziękczynna w intencji bpa Andrzeja Siemieniewskiego, który przez lata opiekował się wrocławskimi wspólnotami charyzmatycznymi. – Jest za co dziękować, biskup był z nami intensywnie przez 27 lat i na pewno będzie nas dalej wspierał – podkreślają członkowie wspólnoty Hallelujah. Na Eucharystii obecni byli także m.in. przedstawiciele wspólnot Dom Boży, Lew Judy, Agalliasis i Koinonia Jan Chrzciciel.

[ TEMATY ]

bp Siemieniewski

Hallelujah

Magdalena Lewandowska

W dziękczynnej Eucharystii wzięli udział m.in. członkowie pięciu wrocławskich wspólnot charyzmatycznych

W dziękczynnej Eucharystii wzięli udział m.in. członkowie pięciu wrocławskich wspólnot charyzmatycznych

– Tak bywa, że niektóre wielkie podróże okazują się podróżami krótkimi. Podróż do Legnicy, którą podjąłem 28 czerwca, okazywała się przez wakacyjne tygodnie podróżą krótką. Nie trzeba było długo czekać, a spotkaliśmy się na tradycyjnych rekolekcjach, innych wyjazdach, a dziś na Mszy św. w kościele na Piasku. Właściwie to rozstanie czerwcowe okazało się szansą do innych spotkań – mówił w homilii bp Siemieniewski, który przewodniczył Eucharystii. – Kiedy sobie to uświadomiłem, przypomniała mi się modlitwa z lat 80-tych, kiedy ks. Jan Kruczyński wyjeżdżał do Lublina. Ks. Jan powiedział wtedy: widzicie, łączy nas most przyjaźni, serdeczny łuk łaski Bożej, która na nas spływa. A skoro się tak geograficznie oddalimy, to łuk tylko wzrośnie, zrobi się większy i będzie pokrywał większą przestrzeń, jak potężny namiot. I tak też jest dzisiaj z nami – tłumaczył bp Andrzej. Nawiązując do nowego roku szkolnego przypomniał, że wszyscy jesteśmy w szkole Jezusa Chrystusa: – Chrześcijanin to uczeń Pana Jezusa. Jego uczniostwo ma to do siebie, że dyplom maturalny otrzymuje się przy przejściu z tego świata do tamtego. Póki tu, to kolejne klasy, kolejne lata, póki tu, to kolejne zadania pisane nie na papierze, ale naszym życiem. Uczniowie to ci, którzy przyszli słuchać Bożego Słowa. Ale nie mamy zatrzymać się tylko na słuchaniu, refleksji – Pan Jezus zaprasza nas do działania, do posługi i ewangelizacji.

Nowy ordynariusz diecezji legnickiej podkreślał, że chociaż zmieni miejsce posługiwania, to łączy nas wspólna służba Bogu: – Kilka dni temu odbyło się wielkie uwielbienie w Lubinie, z wieloma orkiestrami, młodzi, starsi, dzieci, górnicy. Choć to wydarzenie odbywało się w diecezji legnickiej, to okazało się, że przedstawiciele wrocławskich wspólnot charyzmatycznych też tam posługiwali i pomagali. Pomysł Pana Boga, na przekraczanie tego, co może nas dzielić geograficznie czy na zegarku czy w kalendarzu. Bóg prowadzi nas do wspólnej służby, wspólnego posługiwania.

28 czerwca Nuncjatura Apostolska w Warszawie ogłosiła, że bp Andrzej Siemieniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, został mianowany ordynariuszem diecezji legnickiej. Zastąpił odchodzącego na emeryturę bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Ingres bpa Siemieniewskiego do katedry legnickiej odbędzie się 20 września. Dodatkowo 20 września jest ważnym dniem dla diecezji legnickiej, ponieważ jest to rocznica konsekracji legnickiej katedry.

2021-09-05 15:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję