Z Kanady
Polonijne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Midland
Biskup toruński Andrzej Suski przewodniczył polonijnym uroczystościom ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. W tym
roku przy polowym ołtarzu z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej zgromadziło się ok. 15 tys. Polaków. W homilii bp Suski nawiązał do szczególnej opieki Matki Bożej w ciągu
wieków nad narodem polskim. Mówił także o odrodzeniu moralnym i pomnażaniu kapitału dobra, które jest w rodzinach i w środowiskach. „Nie wolno
ograniczać się do narzekania, że jest źle, i patrzenia na zło z założonymi rękoma - podkreślił i dodał: - Silni Bogiem, wspierani przez Matkę Najświętszą,
mamy zmieniać siebie i otaczający nas świat na lepszy”.
Udział biskupów polskich w dorocznych uroczystościach w Midland jest okazją do wyrażenia jedności Episkopatu naszego kraju z Polonią mieszkającą w Ontario.
Pierwsza polonijna pielgrzymka do tego sanktuarium odbyła się w 1938 r.
Z Francji
130. Pielgrzymka Narodowa do Lourdes
Reklama
W dniach 12-16 sierpnia br. odbyła się francuska 130. Pielgrzymka Narodowa do Lourdes, pod hasłem: Jesteśmy ludem Bożym. Przewodniczył jej arcybiskup Bordeaux Jean-Pierre Ricard, stojący na czele Konferencji
Episkopatu Francji. W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: Msza św. w rycie bizantyjskim, udzielenie sakramentu namaszczenia chorych, złożenie zobowiązań opieki nad chorymi
przez wolontariuszy i koncert Caroline Dumas z Opery Paryskiej, a także wieczorna procesja maryjna 14 sierpnia przy świecach, na którą przybyło 30 tys. osób.
Główna uroczystość odbyła się 15 sierpnia. Abp Ricard przewodniczył koncelebrze Mszy św. na esplanadzie przed Bazyliką Różańcową, po czym poprowadził procesję do Groty. Na liturgii zgromadziło się
ponad 30 tys. pielgrzymów i turystów. Po południu biskup diecezji Tarbes-Lourdes - Jacques Perrier poprowadził procesję eucharystyczną, a wieczorem - maryjną.
Pielgrzymkę narodową organizują od 1873 r. Ojcowie Asumpcjoniści i Stowarzyszenie Notre-Dame du Salut.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Europa
Kilka tysięcy zmarłych, tysiące hektarów spalonych lasów, miliardy euro strat - to skutek upałów, które tego lata dotknęły Europę (m.in. 47,3ºC odnotowano w Portugalii, a ponad 41,5ºC w Wielkiej Brytanii i Włoszech - najwięcej od poł. XVIII wieku, od kiedy odnotowuje się tam temperaturę). Główny lekarz Francji Lucien Abenhaim podał się do dymisji w związku z oskarżeniami, że jego urząd zbagatelizował skutki fali upałów w tym kraju. Media podały, że rzeczywista liczba ofiar upałów we Francji może sięgać nawet 5 tys. osób - więcej niż mówią obecne szacunki.
Indie
Reklama
Ponad 100 tys. młodych ludzi uczestniczyło w Azjatyckich Dniach Młodzieży w Bangalurze w Indiach, pod hasłem: Młodzież Azji na rzecz pokoju. Ich głównym punktem była „Noc
modlitwy o pokój” - 14 sierpnia br. - podczas której m.in. pokazana została 2,5-kilometrowa flaga z zapisanymi przez młodzież osobistymi intencjami na rzecz pokoju,
a także krzyż bambusowy, który pielgrzymował po diecezjach Indii.
Wzorem organizacyjnym dla młodych katolików Azji stał się Światowy Dzień Młodzieży. O. Benedict Jaikumar, rzecznik Azjatyckich Dni Młodzieży, powiedział, że do Bangaluru przybyły delegacje z Pakistanu,
Bangladeszu, Nepalu, Mianmaru, Kambodży, Mongolii, Korei Płd., Japonii, Malezji, Indonezji, Filipin, Hongkongu, Makau i ze wszystkich diecezji Indii. Podczas Dni m.in. s. Nirmala
Joshi, przełożona generalna Zgromadzenia Misjonarek Miłości, wygłosiła referat nt.: Matka Teresa i młodzież.
Spotkanie zorganizował - we współpracy z tamtejszym ruchem młodych i Federacją Konferencji Biskupich Azji (FABC) - Episkopat Indii.
Francja
Od kilku lat we Francji i innych krajach Europy Zachodniej daje się zauważyć dynamiczny rozwój tzw. „turystyki duchowej” - wędrowania do miejsc pielgrzymkowych i spędzania tam przynajmniej części urlopu. Biskup diecezji Tarbes-Lourdes - Jacques Perrier powiedział francuskim mediom, że przybywający do tego największego sanktuarium maryjnego na świecie (ok. 6 mln osób rocznie) tworzą trzy grupy: wierni z tego regionu, pielgrzymi z pięciu kontynentów i zwykli urlopowicze.
Węgry
„Jeśli Węgry będą dalej budowały na tym fundamencie, który jako pierwszy położył św. Stefan, to kraj ten będzie błogosławieństwem dla Europy i zachowa swoją tożsamość” - powiedział m.in. kard. Christoph Schönborn - przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii podczas uroczystej Mszy św. z okazji święta św. Stefana, odprawionej 20 sierpnia br. w Budapeszcie. „Przed ponad 1000 lat św. Stefan dokonał wyboru, aby dom własnego życia i dom swojego narodu wybudować na skale słów Chrystusa” - mówił.
Białoruś
„Białoruski Niepokalanów” - to nowe centrum działalności duszpasterskiej Ojców Franciszkanów, które od roku powstaje w Udziale, w północno-wschodniej części Białorusi. Jego zadaniem będzie - jak podkreśla pochodzący z diecezji radomskiej o. Jan Hernik - krzewienie czci Matki Bożej Niepokalanej oraz rozwijanie idei Rycerstwa Niepokalanej. Parafia Udział liczy 820 katolików. Obecnie przebywa tam 3 franciszkanów konwentualnych.
Tydzień na świecie
Jan Paweł II mianował o. Jeana-Baptistę Gouriona biskupem pomocniczym łacińskiego patriarchy Jerozolimy - abp. Michela Sabbaha, powierzając mu opiekę pasterską nad katolikami narodowości żydowskiej, mieszkającymi na obszarze patriarchatu.
Ok. 5 tys. uczestników zgromadziło doroczne Forum Młodych, organizowane przez wspólnotę Emmanuel we francuskim sanktuarium Serca Jezusowego w Paray-le-Monial. Wśród gości spotkania byli m.in.: kard. Jean-Marie Lustiger - arcybiskup Paryża i siostra Emmanuelle, „francuska Matka Teresa”, która przez 30 lat opiekowała się ubogimi w Kairze.
Dwóch misjonarzy kombonianów zginęło w miejscowości Lobel na północnym wschodzie Ugandy z rąk zbrojnej bandy z plemienia Karimojong.
Kongijska zakonnica ze Zgromadzenia Służebnic Jezusa zginęła podczas ataku rebeliantów z plemienia Lendu na miejscowość Fataki w regionie Ituri w Demokratycznej Republice Konga.
Wielka awaria energetyczna sparaliżowała m.in. Nowy Jork, Toronto i kilka tysięcy innych miast w USA i Kanadzie, pozbawiając prądu ok. 50 mln osób. Jej przyczyną było najprawdopodobniej uszkodzenie linii przesyłowych w stanie Ohio (USA), a nie działania terrorystów, co początkowo podejrzewali Amerykanie.
CIA schwytała Riduana Isamuddina - uważanego za „prawą rękę” przywódcy al-Kaidy Osamy ben Ladena i jeden z „mózgów” ataku na Amerykę 11 września 2001 r.
Ponad 5 tys. osób protestowało w Vancouver (Kanada) przeciwko propozycjom rejestracji związków homoseksualnych w tym kraju. Przeciw ustawie legalizującej związki homoseksualne jest większość deputowanych do parlamentu federalnego.
Libijski przywódca Muammar Kadafi oświadczył, że jego kraj na zawsze wyrzeka się terroryzmu. Zapłaci też blisko 3 mld dol. rodzinom ofiar zamachu nad Lockerbie, przeprowadzonego przez Libijczyków w 1988 r. W zamian ONZ ma znieść sankcje, jakie nałożyła na Libię przed 10 laty.
Przed siedzibą ONZ w Bagdadzie dokonano spektakularnego zamachu samobójczego - zginęło 16 osób, w tym szef misji ONZ Sergio Vieira de Mello; ponad 100 zostało rannych. Wcześniej Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję, w której powitała z zadowoleniem utworzenie tymczasowej Irackiej Rady Zarządzającej; jednocześnie powołała do życia ONZ-owską Misję Pomocy dla Iraku (UNAMI).
„Zamachy ekstremistów palestyńskich są odpowiedzią na nieustające rajdy wojsk Izraela” - powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy abp Michel Sabbah w rozmowie z Radiem Watykańskim. Jego zdaniem, tylko cud może sprawić, że powiedzie się realizacja planu pokojowego „Mapa drogowa”. „USA i UE muszą naciskać na Izrael, aby zwrócił Palestyńczykom to, co im się należy: terytorium, na którym mogliby stworzyć własne niezależne państwo” - stwierdził.
Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, prezydent Liberii Charles Taylor zrzekł się władzy i wyjechał z kraju. Jego odejście może zakończyć ciągnącą się w tym afrykańskim kraju od 1989 r. wojnę domową.
14 europejskich turystów przetrzymywanych od pół roku na Saharze przez ekstremistów islamskich powróciło do domów w Niemczech, Szwajcarii i Holandii.